Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Etela

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Hospodárstvo Slovenska rastie rýchlejšie ako priemer Únie

Autor: SITA, 14. novembra 2014 13:02
vlajka sr
BRATISLAVA 14. novembra (WEBNOVINY) - Sezónne upravený hrubý domáci produkt (HDP) eurozóny v treťom štvrťroku v porovnaní s druhým kvartálom podľa predbežného odhadu posilnil o 0,2 percenta a v rámci celej 28-člennej Európskej únie sa zväčšil o 0,3 percenta. Informoval o tom v piatok štatistický úrad EÚ Eurostat.

Medzikvartálny hospodársky rast sa tak zrýchlil, keďže v druhom štvrťroku oproti obdobiu januára až marca ekonomika eurozóny vzrástla o 0,1 percenta a v rámci celej EÚ posilnila o 0,2 percenta.


Slovenské hospodárstvo rástlo rýchlejšie

V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka sa hospodárstvo Európskej menovej únie v treťom kvartáli podľa sezónne upravených údajov zväčšilo o 0,8 percenta a ekonomika celej EÚ posilnila o 1,3 percenta. Medziročné tempo hospodárstva eurozóny aj celej EÚ tak bolo na rovnakej úrovni ako v druhom štvrťroku, kedy sa tiež zväčšili o 0,8 percenta a 1,3 percenta.

Slovenské hospodárstvo v období júla až septembra medzikvartálne aj medziročne rástlo rýchlejšie ako bol priemer za celú eurozónu aj za celú Európsku úniu. Ekonomika SR totiž v treťom štvrťroku oproti druhému kvartálu vzrástla o 0,6 percenta a v porovnaní s júlom až septembrom minulého roka sa zväčšila o 2,5 percenta.


Medziročne najviac oslabil HDP Veľkej Británie

V rámci krajín, z ktorých mal Eurostat údaje k dispozícii, sa v treťom štvrťroku medzikvartálne zmenšil iba HDP Cypru (-0,4 percenta) a Talianska (-0,1 percenta). Najviac medzikvartálne vzrástla ekonomika Rumunska (1,9 percenta), Poľska (0,9 percenta) a Grécka a Veľkej Británie (zhodne 0,7 percenta).

Medziročne oslabil iba HDP Cypru (-2 percenta), Talianska (-0,4 percenta) a Fínska (-0,3 percenta). Najvýraznejšie posilnilo hospodárstvo Poľska (3,4 percenta), Rumunska (3,3 percenta), Maďarska (3,1 percenta) a Veľkej Británie (tri percentá).

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety