Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Roman, Romana

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Fico obedoval vo vlaku, študenti a penzisti jazdia bezplatne

Autor: SITA, 17. novembra 2014 12:42, aktualizované: 17. novembra 2014 13:33
Vlaky zadarmo sú realitou pre zhruba 2,5 milióna obyvateľov. Premiér Fico v pondelok odškrtol ďalšie zo sociálnych opatrení vlády. Ako uviedol, týmto krokom chcú viac vyťažiť železničnú dopravu na Slovensku a viac vytlačiť autá a autobusy.
Premiér Robert Fico obedoval vo vlaku so študentmi Zľava: Minister vnútra SR Robert Kaliňák a predseda vlády SR Robert Fico pred spoločným obedom so študentami v jedálenskom vozni na hlavnej bratislavskej stanici.Bratislava, 17. november 2014. Foto: SITA/Ján Slovák
BRATISLAVA 17. novembra (WEBNOVINY) - Štátna Železničná spoločnosť Slovensko, a.s. (ZSSK) a súkromný prepravca RegioJet, a.s. od pondelka 17. novembra už prepravujú bezplatne vlakmi vybrané skupiny ľudí.

Nárok na cestovanie zadarmo vo vnútroštátnych vlakoch v 2. triede, jazdiacich vo verejnom záujme na objednávku štátu, majú deti do 15 rokov, žiaci a študenti denného štúdia do 26 rokov, starobní dôchodcovia nad 62 rokov, ako aj predčasní dôchodcovia, poberatelia invalidného, vdovského a sirotského dôchodku.

Obrazom: Premiér Robert Fico obedoval vo vlaku so študentmiPremiér si označil ďalšie splnené opatrenie

Spolu ide zhruba o 2,5 milióna obyvateľov, ktorí sa budú môcť vo vlakoch prevážať bez platenia. Bezplatne môžu vlaky v SR využívať aj tie isté kategórie cestujúcich z krajín Európskej únie. Bezplatná preprava sa nevzťahuje na InterCity (IC) a iné vlaky, ktoré dopravcovia prevádzkujú na vlastné náklady bez podpory štátu.

"Došli sme k záveru, že toto opatrenie je racionálne a má svoj zmysel," povedal na pondelkovej tlačovej konferencii premiér Robert Fico predtým, ako na tabuli vyznačil splnenie ďalšieho zo sociálnych opatrení súčasnej vlády. Ako uviedol, vláda chce týmto krokom viac vyťažiť železničnú dopravu na Slovensku a viac vytlačiť autá a autobusy.

Celkový počet študentov a poberateľov dôchodkov, ktorí si už prevzali preukážky na cestovanie vlakom zadarmo, sa podľa premiéra blíži k 200 tisícom. "To potvrdzuje, že toto opatrenie má svoj zmysel a má veľkú podporu," dodal predseda vlády.

Robert Fico Predseda vlády SR Robert Fico počas tlačovej konferencie k predstaveniu sociálneho opatrenia, bezplatného cestovania vlakmi pre študentov a dôchodcov, pred spoločným obedom so študentami v jedálenskom vozni na bratislavskej hlavnej stanici. Bratislava, 17. november 2014. Foto: SITA/Ján SlovákŽeleznice posilnili personál

Minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Ján Počiatek doplnil, že v pondelok do 10:00 už železnice vydali 20 tisíc lístkov zadarmo. "Dnešný deň býva veľkou záťažou pre vlakovú dopravu a dúfam, že sa to nebude vyhodnocovať tak, že dnes sú plnšie vlaky kvôli tomu, že sa zaviedlo toto opatrenie," povedal Počiatek.

ZSSK pre zavedenie bezplatnej prepravy zvýšila kapacitu vlakov o 12-tisíc miest, z toho 7-tisíc v diaľkovej doprave a 5-tisíc v prímestskej. Pridala desiatky vozňov v regionálnej preprave a jedenásť nových diaľkových vlakov. Spoločnosť posilnila personál na staniciach, vo vlakoch a v nepretržitej prevádzke.

"Cieľom je umožniť prepravu vlakmi verejnej železničnej dopravy väčším prúdom cestujúcich. Je to prvá etapa rozšírenia ponuky, druhá zásadnejšia príde od 14. decembra s nástupom nového grafikonu," priblížil najnovšie opatrenia obchodný riaditeľ ZSSK Jozef Schmidt.

Pripravených bude aj niekoľko desiatok zálohových vozňov v siedmich uzlových staniciach. Štátny prepravca pridá od 14. decembra spolu 103 nových vlakových spojení a vlaky tak najazdia navyše 1,5 mil. kilometrov ročne.

Anketa
Čo hovoríte na krok Ficovej vlády, že deti, žiaci, študenti a dôchodcovia budú cestovať vo vlakoch zadarmo?
Je to veľmi dobrý nápad, konečne urobili aj niečo prospešné
Nič nie je zadarmo, aj tak to zaplatíme opäť len my
Ficova vláda si opäť prihrieva polievočku a je to ďalší z jej populistických návrhov
Určite je to nespravodlivé pre tých žiakov, študentov a dôchodcov, ktorí cestujú autobusmi
Myslím si, že zľavy pre túto skupinu obyvateľstva boli dostatočné a nebolo ich treba meniť
Ďalšie anketyŽeleznice posilnili personál

RegioJet, člen holdingu Student Agency, oprávnených ľudí vozí zadarmo vo vlakoch na trase Bratislava - Dunajská Streda - Komárno. "RegioJet očakáva zvýšený záujem ľudí o cestovanie zadarmo a robí všetko preto, aby zvýšil komfort cestovania v svojich vlakoch," informoval agentúru SITA majiteľ Student Agency Radim Jančura.

Obrazom: Vlaková súprava RegioJet


Spoločnosť chce pridať dve vlakové súpravy vzhľadom na očakávaný rast cestujúcich. "Ministerstvo dopravy malo dva roky na to, aby objednalo súpravy navyše. Rokujeme o uzatvorení zmluvy a veríme, že tento týždeň už bude uzavretá," uviedol Jančura. "Počítame s tým, že od januára budú vlaky Talent na uvedenej trase jazdiť".

Cestujúci vo vlakoch RegioJet, na rozdiel od ZSSK, sa nemusia špeciálne registrovať. "Naša spoločnosť nebude vydávať preukazy, ktoré oprávňujú k zľave. Po dohode s ministerstvom dopravy a ZSSK budeme akceptovať vydané preukazy ZSSK či ISIC alebo zákonný preukaz totožnosti (občiansky preukaz, pas)," dodal Jančura s tým, že zvýšili počet svojho personálu.

Vlaková súprava RegioJet Majiteľ spoločnosti Student Agency Radim Jančura počas predstavenia nového vagónu Astra, ktorý bude súčasťou vlakovej súpravy RegioJet jazdiacej na trati Bratislava - Košice. Bratislava, 7. október 2014. Foto: SITA/Jozef JakubčoRegioJet skúšobne jazdí z Prahy do Košíc

Vlaky RegioJet už viac ako mesiac jazdia v skúšobnej prevádzke na predĺženej trase z Prahy cez Žilinu do Košíc. Ide o spojenie na vlastné náklady spoločnosti, bez podpory štátu a nároku na bezplatnú prepravu. "Prvé reakcie klientov sú veľmi pozitívne a vítajú zmenu, ktorú RegioJet ponúka. Veľmi pozitívne ohlasy máme na jedálensky vozeň a detské kupé," priblížil Jančura. RegioJet má predajne lístkov zatiaľ v Bratislave, Dunajskej Strede, Komárne a Žiline.

Náklady na prepravu vlakmi zadarmo, ktorú niektorí odborníci považujú za nesystémové opatrenie, by mali stáť minimálne 13 miliónov eur ročne. Uvedenú sumu zaplatili za cestu vo vlakoch za rok študenti a dôchodcovia. Ministerstvo dopravy má tak zvýšiť podporu železničnej osobnej doprave na budúci rok z doterajších 205 na 218 miliónov eur.

O zavedení bezplatnej prepravy vo vlakoch rozhodla vláda 22. októbra. Ide o piate z pätnástich opatrení sociálno-ekonomického balíčka na zlepšenie životnej úrovne obyvateľov zhruba za 250 miliónov eur.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety