Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Zlatica

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Záujem študentov a penzistov o bezplatné vlaky narastá

Autor: SITA, 19. novembra 2014 18:34
vlak, cestujúci Foto: ilustračné, SITA/Jozef Jakubčo
BRATISLAVA 19. novembra (WEBNOVINY) - Počet vydaných bezplatných cestovných lístkov v štátnych vlakoch sa zvyšuje. Železničná spoločnosť Slovensko, a.s. (ZSSK) v utorok 18. novembra, počas druhého dňa bezplatnej prepravy a prvého pracovného dňa v týždni, predala 110- tisíc lístkov na vnútroštátnu prepravu v tento deň. Z toho na bezplatnú prepravu bolo 61 tisíc lístkov, čiže 55,5 percenta.

"Je to o niekoľko tisíc viac celkovo predaných vnútroštátnych cestovných lístkov ako 18. novembra 2013. V tomto počte nie sú zohľadnení cestujúci na týždenníky a mesačníky (študenti s časovými bezplatnými cestovnými lístkami)," informovala v stredu riaditeľka odboru komunikácie ZSSK Jana Morháčová.

Odporúčame aj:

Pre Ficove vlaky zadarmo môže podľa expertky klesnúť kvalita

Fico obedoval vo vlaku, študenti a penzisti jazdia bezplatne
Počet registrácii prekročil 200-tisíc

V ten istý deň pred rokom, ktorý bol tiež prvý pracovný po víkende, nakúpili vybrané skupiny zľavnených cestujúcich, teraz zaradení do kategórie bezplatná preprava (deti do 15 rokov, študenti do 26 rokov a dôchodcovia) 48 tisíc lístkov.

V prvý deň cestovania vlakmi zadarmo pre vybrané skupiny ľudí, v pondelok 17. novembra, štátny prepravca vydal 104 tisíc lístkov na uvedený deň, pričom vyše 48 tisíc lístkov (46 percent) bolo na bezplatnú dopravu.

Za prvé dva dni tak z 214-tisíc vydaných lístkov malo nulovú hodnotu 109 tisíc lístkov, čiže takmer 51 percent.

Anketa
Čo hovoríte na krok Ficovej vlády, že deti, žiaci, študenti a dôchodcovia budú cestovať vo vlakoch zadarmo?
Je to veľmi dobrý nápad, konečne urobili aj niečo prospešné
Nič nie je zadarmo, aj tak to zaplatíme opäť len my
Ficova vláda si opäť prihrieva polievočku a je to ďalší z jej populistických návrhov
Určite je to nespravodlivé pre tých žiakov, študentov a dôchodcov, ktorí cestujú autobusmi
Myslím si, že zľavy pre túto skupinu obyvateľstva boli dostatočné a nebolo ich treba meniť
Ďalšie anketyPočet registrácii prekročil 200-tisíc

ZSSK zaznamenala v utorok do 15 tisíc nových registrácií na bezplatnú prepravu a celkový počet registrácií už prekročil 200-tisíc. V diaľkových vlakoch, teda rýchlikoch a vlakoch vyššej kategórie, sa na trase Bratislava - Žilina - Košice v priemere za deň predalo 36 percent miesteniek. "Najvyťaženejší vlak za deň mal predaných 60 percent miesteniek," priblížila Morháčová.

Na iných diaľkových trasách, napríklad Bratislava - Zvolen - Banská Bystrica a Zvolen - Lučenec - Košice sa predalo priemerne do dvadsať percent miesteniek.

Zaregistrovaní neplatiaci cestujúci s vydaným preukazom môžu získať lístok s nulovou hodnotou aj vo vlaku bez prirážky, a to dočasne do 11. januára 2015. Bezplatné lístky sú viazané na konkrétne vlaky len v prípade vyše dvesto diaľkových vlakov. Toto obmedzenie neplatí v regionálnych vlakových spojoch a tých je vyše 1200 z denne vypravovaných zhruba 1430 vlakov.

ZSSK plánuje zaviesť limity počtu bezplatných lístkov pre konkrétne diaľkové vlaky až s odstupom času, keď si to bude vyžadovať situácia. Chce tak mať prehľad o záujme cestujúcich o konkrétny diaľkový vlak a prípadne navyšovať jeho kapacitu pridávaním vozňov. Toto opatrenie má podľa prepravcu zabrániť preplnenosti vlakov.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety