Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Frederik, Frederika

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Putin nechce šetriť na obrane, Rusi budú škrtať inde

Autor: SITA, 14. januára 2015 15:28
Minister financií Anton Siluanov odhaduje, že pri cene ropy 50 USD za barel príjmy ruského rozpočtu v tomto roku klesnú o vyše 45 miliárd USD.
rubel Ruský minister hospodárstva Alexej Uljukajev koncom decembra povedal, že dvojciferná inflácia bude v Rusku počas celého roka 2015. Foto: ilustračné, Thinkstock
MOSKVA 14. januára (WEBNOVINY) - Rusko musí znížiť výdavky, aby zohľadnilo tohtoročný pokles príjmov, ktorý by mohol byť v sume vyše 45 miliárd amerických dolárov (USD), ak priemerná cena ropy bude 50 USD za barel. Povedal to v stredu ruský minister financií Anton Siluanov.

Minister konštatoval, že o desať percent by sa mali zredukovať všetky rozpočtové výdavky, okrem výdavkov na obranu, ktoré sú pre prezidenta Vladimira Putina prioritné.


Výdavky na obranu by sa redukovať nemali

"Požiadame parlament, aby o 10 percent zredukoval všetky výdavky okrem výdavkov na obranu. To je rozhodnutie, ktoré sme prijali," povedal šéf ruského rezortu financií na Gajdarovom fóre, ktoré je konferenciou vládnych predstaviteľov, ekonómov a zástupcov podnikateľského sektora.

"Predpokladáme, že pri priemernej cene ropy na úrovni 50 USD za barel v roku 2015 stratíme na stránke príjmov približne 3 bilióny rubľov," poznamenal.

Siluanov ďalej v stredu vyjadril očakávanie, že deficit štátneho rozpočtu Ruska za rok 2015 nebude vyšší ako tri percentá hrubého domáceho produktu (HDP). V decembri pritom ruský minister financií predpokladal, že tohtoročný ruský rozpočtový schodok bude vyšší ako tri percentá HDP.


Inflácia by mala dosiahnuť maximum v marci

Miera inflácie v Rusku by mala dosiahnuť svoje maximum na úrovni 15 až 17 percent v marci, prípadne v apríli tohto roka. Očakáva to štátny tajomník ruského ministerstva hospodárstva Alexej Vedev. "Maximum inflácie bude pravdepodobne v marci až apríli, dúfam, že bude medziročne nižšie ako dvadsať percent, na úrovni 15 až 17 percent," uviedol v stredu Vedev pre agentúru Interfax.

Ruský minister hospodárstva Alexej Uljukajev koncom decembra povedal, že dvojciferná inflácia bude v Rusku počas celého roka 2015, pričom kulminovať bude v závere prvého štvrťroka alebo v druhom kvartáli. Inflácia v krajine sa rýchlo zvyšuje ako dôsledok prudkého oslabovania rubľa.

Vedev tiež prognózuje, že ekonomický rast Ruska za minulý rok by mal dosiahnuť 0,5 až 0,6 percenta, čo je v súlade so skoršími odhadmi. Podľa oficiálnej prognózy ministerstva sa ruské hospodárstvo za celý minulý rok zväčší o 0,5 percenta.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety