Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.sk

WebNoviny

Meniny má: Iveta

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Putin nechce šetriť na obrane, Rusi budú škrtať inde

Autor: SITA, 14. januára 2015 15:28
Minister financií Anton Siluanov odhaduje, že pri cene ropy 50 USD za barel príjmy ruského rozpočtu v tomto roku klesnú o vyše 45 miliárd USD.
rubel Ruský minister hospodárstva Alexej Uljukajev koncom decembra povedal, že dvojciferná inflácia bude v Rusku počas celého roka 2015. Foto: ilustračné, Thinkstock
MOSKVA 14. januára (WEBNOVINY) - Rusko musí znížiť výdavky, aby zohľadnilo tohtoročný pokles príjmov, ktorý by mohol byť v sume vyše 45 miliárd amerických dolárov (USD), ak priemerná cena ropy bude 50 USD za barel. Povedal to v stredu ruský minister financií Anton Siluanov.

Minister konštatoval, že o desať percent by sa mali zredukovať všetky rozpočtové výdavky, okrem výdavkov na obranu, ktoré sú pre prezidenta Vladimira Putina prioritné.


Výdavky na obranu by sa redukovať nemali

"Požiadame parlament, aby o 10 percent zredukoval všetky výdavky okrem výdavkov na obranu. To je rozhodnutie, ktoré sme prijali," povedal šéf ruského rezortu financií na Gajdarovom fóre, ktoré je konferenciou vládnych predstaviteľov, ekonómov a zástupcov podnikateľského sektora.

"Predpokladáme, že pri priemernej cene ropy na úrovni 50 USD za barel v roku 2015 stratíme na stránke príjmov približne 3 bilióny rubľov," poznamenal.

Siluanov ďalej v stredu vyjadril očakávanie, že deficit štátneho rozpočtu Ruska za rok 2015 nebude vyšší ako tri percentá hrubého domáceho produktu (HDP). V decembri pritom ruský minister financií predpokladal, že tohtoročný ruský rozpočtový schodok bude vyšší ako tri percentá HDP.


Inflácia by mala dosiahnuť maximum v marci

Miera inflácie v Rusku by mala dosiahnuť svoje maximum na úrovni 15 až 17 percent v marci, prípadne v apríli tohto roka. Očakáva to štátny tajomník ruského ministerstva hospodárstva Alexej Vedev. "Maximum inflácie bude pravdepodobne v marci až apríli, dúfam, že bude medziročne nižšie ako dvadsať percent, na úrovni 15 až 17 percent," uviedol v stredu Vedev pre agentúru Interfax.

Ruský minister hospodárstva Alexej Uljukajev koncom decembra povedal, že dvojciferná inflácia bude v Rusku počas celého roka 2015, pričom kulminovať bude v závere prvého štvrťroka alebo v druhom kvartáli. Inflácia v krajine sa rýchlo zvyšuje ako dôsledok prudkého oslabovania rubľa.

Vedev tiež prognózuje, že ekonomický rast Ruska za minulý rok by mal dosiahnuť 0,5 až 0,6 percenta, čo je v súlade so skoršími odhadmi. Podľa oficiálnej prognózy ministerstva sa ruské hospodárstvo za celý minulý rok zväčší o 0,5 percenta.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom Európskej komisie, aby štáty platili pokutu 250-tisíc eur za neprijatého utečenca?
Myslím si, že Slovensko by malo pomôcť a prijať utečencov. Žiadna pokuta nám tak hroziť nebude
Je to neetické, ako môžu hodnotu človeka vyčísliť peniazmi
Nesúhlasím s prijatím utečencov a ani s pokutami, je to čisté vydieranie
Štáty EÚ nevedia, ako riešiť migračnú krízu a tento návrh to len dokazuje
Ďalšie ankety