Štát agituje za prvý pilier, je vraj stabilitou a istotou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, pokles
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 23. mája (WEBNOVINY) – Výdavky na dôchodky vo vzťahu k hrubému domácemu produktu (HDP) budú na Slovensku najbližších 15 rokov klesať. Na piatkovej tlačovej besede to uviedol štátny tajomník rezortu práce a sociálnych vecí Jozef Burian.

„V roku 2040 sa Slovensko dostane na úroveň výdavkov na dôchodky voči HDP na úroveň dneška,“ povedal. Upozornil na to, že demografia nie je jediným ukazovateľom, ktorý ovplyvní budúcnosť dôchodkového systému.

Druhý pilier neprispieva k udržateľnosti

Slovensko má pritom podľa Buriana rezervy v raste zamestnanosti, v podpore rodiny a migrácie, v stave školstva, či vo vyššej účasti starších ľudí na pracovnom trhu.

„Ak by sme urobili tieto opatrenia, tak celková bilancia dôchodkového systému by bola lepšia,“ povedal štátny tajomník. Tvrdí, že druhý dôchodkový pilier neprispieva k udržateľnosti dôchodkového systému, keďže Slovensko si na vykrytie deficitu spôsobeného existenciou druhého piliera požičiava. Poukázal na to, že kým prvý pilier dosiahol za 10 rokov zhodnotenie 68 percent, druhý pilier mal zhodnotenie 17,8 percent.

Prvý pilier peniaze nezhodnocuje

Ako na piatkovej tlačovej besede uviedol podpredseda strany Most-Híd Ivan Švejna, v liste pre sporiteľov, ktoré zasiela Sociálna poisťovňa, je minimum právd a veľa neprávd a zavádzaní. Upozorňuje na to, že prvý, priebežný pilier peniaze nezhodnocuje. Za zavádzajúce považuje Švejna aj porovnávanie účtov v prvom a druhom pilieri. „Opak je pravdou,“ povedal. Účty v priebežnom a sporivom pilieri prirovnal k ohňu a vode.

Autori letáku podľa opozičného poslanca nepoznajú súčasný stav, keďže v ňom napríklad nespomínajú možnosť pre sporiteľov vybrať si výplatu pozostalostných dôchodkov. „Tento list má minimálnu hodnotu,“ povedal Švejna. Odporúča preto list zahodiť do koša. „Je to najzavádzajúcejšie otvorenie druhého piliera,“ dodal.

Druhý pilier je otvorený do 15. júna

Sociálna poisťovňa v utorok zverejnila druhý leták k otvoreniu druhého piliera. Do 15. júna majú sporitelia možnosť voľby, či z druhého piliera vystúpia alebo zostanú.

„Ide o individuálne rozhodnutie každého sporiteľa. V záujme svojho budúceho dôchodku by mal zvážiť vlastnú životnú situáciu. K tomu mu môžu pomôcť aj základné informácie v letáku Sociálnej poisťovne,“ uviedol hovorca Sociálnej poisťovne (SP) Peter Višváder.

V letáku SP odporúča, aby sporitelia starší ako 40 rokov zvážili zotrvanie v druhom pilieri a starším ako 45 rokov jednoznačne odporúča vystúpiť. Druhý pilier podľa SP nemá zmysel ani pre ľudí, ktorí žijú z dávok alebo zarábajú mesačne menej ako 858 eur.

Argumenty Buriana a poisťovne sa zhodujú

Rizikovou je podľa poisťovne aj kategória ľudí zarábajúcich do 1 072 eur mesačne. Za desať rokov bolo hrubé zhodnotenie v druhom pilieri 17,8 percent, kým v prvom pilieri SP vidí zhodnotenie až 68 percent. „To je takmer štyrikrát viac. Keby sme vychádzali výlučne z týchto údajov, II. pilier by bol výhodný len pre tých, ktorí zarábajú mesačne vyše tritisíc eur,“ tvrdí SP.

Sociálna poisťovňa agituje v prospech prvého piliera tým, že ho označuje za „stabilitu a istotu“. Demografický vývoj nie je podľa SP pre prvý pilier jediný rozhodujúci faktor, pretože nie je dôležitý iba pomer ľudí v produktívnom a poproduktívnom veku.

„Dôležitý je rast produktivity práce a objem vyplatených miezd. Preto nie je v súvislosti s demografickým vývojom opodstatnené hovoriť o kolapse I. piliera a Sociálnej poisťovne,“ upozorňuje SP.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan ŠvejnaJozef BurianPeter Višváder
Firmy a inštitúcie Sociálna poisťovňa