Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Lívia

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Fico ide odstrániť regionálne rozdiely, týmto okresom pomôže

Autor: SITA, 27. augusta 2015 07:18
Vláda schválila návrh zákona o podpore najmenej rozvinutým okresom na Slovensku. Cieľom návrhu zákona je poskytovať podporu týmto okresom formou prípravy a realizácie akčných plánov so špecifikami pre konkrétne okresy.
euro, peniaze_euro Medzi okresy, ktorých sa pomoc určite dotkne patrí Rožňava, Rimavská Sobota, Trebišov a Kežmarok. Foto: ilustračné, Shutterstock
BRATISLAVA 27. augusta (WEBNOVINY) - Návrh zákona o podpore najmenej rozvinutým okresom a novely zákona o investičnej pomoci, ktorý v stredu schválila vláda s pripomienkou, bude súčasť druhého sociálneho balíčka vlády. Cieľom návrhu je poskytovať podporu na zabezpečenie rozvoja najmenej rozvinutých okresov v SR formou prípravy a realizácie akčných plánov so špecifikami pre konkrétne okresy.

Návrh zákona predložil na rokovanie vlády premiér Robert Fico, hoci na medzirezortné pripomienkovanie ho dalo ešte ministerstvo dopravy.

Predseda vlády po rokovaní vlády povedal, že zvýhodnené budú okresy, kde sa miera nezamestnanosti pohybuje zhruba na hranici 20 percent a viac. "Hovoríme o piatich, o šiestich okresoch. Pri nadobudnutí účinnosti zákona bude zoznam piatich až ôsmich okresov, na ktoré sa tento zákon bude vzťahovať. Určite tam je Rožňava, Rimavská Sobota, Trebišov, Kežmarok, okresy, ktoré sme viackrát spomínali," povedal Fico.

Odporúčame:

Fond národného majetku zanikne, vláda ho viac nepotrebuje

Príspevok na starostlivosť o dieťa má stúpnuť o 50 eur

Ministri súhlasia so znížením limitov doplatkov na lieky

Ficove balíčky sú historickou volebnou korupciou, tvrdí SaS

Figeľ: Vláda dáva ľuďom omrvinky, balíček prichádza neskoroPodporu získajú už aj nižšie investície

Podstata zákona podľa premiéra spočíva v tom, že podporu v podobe štátnej pomoci budú mať investície už vo výške nad 100-tisíc eur.

"Štátna pomoc sa môže pohybovať vo výške 45 až 55 percent," uviedol Fico. Pripomenul, že v súčasnosti môžu mať nárok na štátnu pomoc iba investície za 1,5 milióna eur. "Chceme podporiť malé investície, ktoré sú rozhodujúce pre menej rozvinuté okresy. Chceme odstraňovať regionálne rozdiely. Musíme rátať s tým, že Slovensko nebude rovnomerne rozvíjané, taká je realita. Aj tam majú ľudia právo nachádzať prácu a zaujímavé pracovné podmienky," dodal Fico. Vláda bude schvaľovať na návrh ministerstva dopravy osobitné plány a aktivity v danom okrese na päť rokov.

Pre investičné zámery v najmenej rozvinutých okresoch v priemyselnej výrobe a cestovnom ruchu sa minimálna výška investície do dlhodobého hmotného a nehmotného majetku má znížiť na 200-tisíc eur. Z toho najmenej 50 percent, teda 100-tisíc eur, musí byť krytých vlastným imaním právnickej osoby alebo majetkom fyzickej osoby - podnikateľa.

Hodnota investície na obstaranie nových výrobných a technologických zariadení, ktoré sú určené na výrobné účely, sa znižuje na 30 percent z celkovej hodnoty obstaraného dlhodobého hmotného majetku a dlhodobého nehmotného majetku. Realizácia investičného zámeru musí viesť k vytvoreniu najmenej desiatich nových pracovných miest. V prípade cestovného ruchu musí realizovaná investícia vytvoriť aspoň päť nových pracovných pozícií. Nárok na podporu by mal vzniknúť automaticky.


Zákon by mal začať platiť v decembri

Anketa
Čo hovoríte na druhý sociálny balíček 15 opatrení, ktorý predstavil premiér Robert Fico?
Som spokojná/-ý, aspoň niekto robí niečo pre ľudí
Namiesto balíčkov by sa mohla vláda sústrediť na vyriešenie káuz ako je napr. Váhostav
Preferencie Smeru klesajú a blížia sa voľby, takže sa snažia kúpiť si voličov
Hodili nám iba omrvinky, očakával som ešte viac opatrení
Ďalšie ankety
Najmenej rozvinutým okresom je podľa návrhu zákona ten, kde miera nezamestnanosti bola vyššia ako 1,9-násobok miery nezamestnanosti v SR za aspoň deväť štvrťrokov počas predchádzajúcich dvanástich za sebou idúcich štvrťrokov. Príjemcom podpory budú obce v najmenej rozvinutom okrese a ďalšie subjekty územnej spolupráce v súlade s akčným plánom.

Okres bude považovaný za najmenej rozvinutý do ukončenia plnenia akčného plánu, resp. ak prestane spĺňať podmienky týkajúce sa miery nezamestnanosti. Návrh zákona o podpore najmenej rozvinutým okresom by mal po schválení v parlamente nadobudnúť účinnosť 15. decembra namiesto pôvodne navrhnutého termínu 1. decembra.


Vláda chce podporiť aj výstavbu nájomných bytov

"Ministri dostali povinnosť nastaviť osobitné výzvy pre žiadateľov z najmenej rozvinutých regiónov, pokiaľ ide o európske fondy. Môžeme tieto projekty zvýhodňovať. Bude špeciálna výzva z príslušných operačných programov pre okresy. Tieto projekty môžu byť bodovo zvýhodňované," povedal Fico.

Zavedú sa zálohové platby na predfinancovanie pre prijímateľov peňazí z fondov EÚ z týchto okresov. Obchodné spoločnosti by mali byť automaticky zaraďované do subdodávateľských reťazcov zahraničných investorov. "O tom bude rokovať minister hospodárstva s veľkými zahraničnými investormi a tam, kde to bude možné, sa budú zapájať do dodávok pre veľké firmy," uviedol premiér.

Vláda chce zvýšiť príspevok na výstavbu nájomných bytov v obciach a mestách v najmenej rozvinutých okresoch. Nenávratná suma môže dosiahnuť 50 až 85 percent z oprávnených nákladov. "Zostatok si budú brať zo Štátneho fondu rozvoja bývania. Navrhujeme nulovú úrokovú sadzbu z úveru," dodal Fico. Regionálny cestný ťah Košice - Spišská Nová Ves - Spišský Štvrtok - Kežmarok má byť podľa premiéra preklasifikovaný na cestu I. triedy. Bude ju tak spravovať štát namiesto krajských samospráv.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety