Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Roman, Romana

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Fico nechce garantovať minimálnu mzdu všetkým zdravotníkom

Autor: SITA, 27. augusta 2015 13:49
Štát chce garantovať minimálnu mzdu pre zdravotníckych pracovníkov ústavných zdravotníckych zariadení. Jedna tretina zdravotníkov by tak garantovanú mzdu nemala.
sestry Foto: archívne, SITA/Michal Burza
BRATISLAVA 27. augusta (WEBNOVINY) - Premiér Robert Fico na stredajšom stretnutí so zdravotníkmi pripustil, že zákon bude garantovať minimálnu mzdu pre všetkých zdravotníckych pracovníkov. Týkať by sa to malo však len ústavných zdravotníckych zariadení, garanciu by teda nemali pracovníci v ambulanciách a v zariadeniach sociálnych služieb. Informovala o tom Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA).


Jednej tretiny zdravotníkov sa mzda netýka

Garancie len pre časť zdravotníckych pracovníkov sa však členom stavovských a odborových organizácií nepozdávajú. Odmietajú už súčasný návrh, podľa ktorého by sa mala záruka týkať len štátnych zdravotníckych zariadení.

"Napriek tomu, že krok premiéra Roberta Fica predstavitelia stavovských a odborových organizácií vnímajú ako prejav dobrej vôle, je potrebné konštatovať, že v prípade takéhoto návrhu by aj tak jedna tretina - zdravotníci v ambulanciách a zariadeniach sociálnych služieb - z takmer 60-tisíc zdravotníckych pracovníkov nemala garantovanú mzdu," konštatovala prezidentka SKSaPA Iveta Lazorová.

Šéfka komory sestier tiež pripomenula stanovisko Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, ktoré garancie len pre časť pracovníkov spochybnilo s odôvodnením, že platy zdravotníckych pracovníkov aj v neštátnych zariadeniach sa hradia z verejného zdravotného poistenia. Lazorová je však podľa vlastných slov optimistická a verí, že ministerstvo zdravotníctva aj vláda dokážu garantovať odmeňovanie všetkých zdravotníckych pracovníkov, ktorí pracujú vo verejnom záujme.


Zdravotníci žiadajú odmeňovanie podľa náročnosti

Stavovské a profesijné organizácie okrem garantovania minimálnych platov pre všetkých zdravotníckych pracovníkov žiadajú aj odmeňovanie vo výške, ktorá zodpovedá náročnosti vykonávaných pracovných úloh, miere zodpovednosti za správne poskytovanie zdravotnej starostlivosti, požadovanej úrovni dosiahnutého vzdelania a povinnosti sústavného vzdelávania. Teda vo výške koeficientov, ktoré jednotlivé komory predkladali vo svojich návrhoch ministerstvu zdravotníctva.

Ďalej žiadajú, aby sa všetkým zdravotníckym pracovníkom vo všetkých zariadeniach tento koeficient zvyšoval za každé tri roky praxe o 0,03-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve, teda približne o 25,70 eura za každé tri roky praxe pre rok 2016.

Okrem SKSaPA s ministerstvom rokujú Slovenská komora medicínsko-technických pracovníkov, Slovenská komora fyzioterapeutov, Slovenská komora zdravotníckych záchranárov, Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb a Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety