Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Radúz

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Ľudia podľa KDH doplatia na meškajúci návrh o zníženej DPH

Autor: SITA, 13. septembra 2015 15:00
Meškanie vyvoláva podľa Moravčíka otázniky o tom, či vláde ide skutočne o ľudí, alebo len o predvolebný trik.

potraviny, nákup Zoznam potravín, ktorých sa má znižovanie DPH týkať, nebol stále predložený ani na parlamentný finančný výbor. Foto: ilustračné, Thinkstock
BRATISLAVA 13. septembra (WebNoviny.sk) - Ľudia podľa podpredsedu KDH Miloša Moravčíka doplatia na to, že vládnou stranou ohlásené znižovanie DPH na čerstvé potraviny mešká. Ako povedal pre agentúru SITA, zoznam potravín, ktorých sa má znižovanie DPH týkať, nebol stále predložený ani na parlamentný finančný výbor, ani na rokovanie vlády. "Pre toto meškanie sa nestihne uskutočniť dostatočná diskusia o tom, ktoré potraviny do zníženej DPH zahrnúť a ktoré nie," upozornil.

Odporúčame:

KDH chce vylepšiť niektoré opatrenia Ficovho balíčka

Vláda sa vyhýba diskusii o DPH na potraviny, tvrdí Most-HídPodľa podpredsedu KDH sa už niekoľko týždňov mohlo intenzívne diskutovať o tom, či bude na zozname dostatok zdravých potravín. "Tiež sme sa mali už dávno rozprávať o tom, ako znížená sadzba DPH pomôže rodinám, ktoré to skutočne potrebujú, a ako tým, ktorí to nepotrebujú vôbec. Ľudí oprávnene zaujíma to, či na zozname nájdu ovocie, zeleninu alebo čerstvé pečivo, ktoré bežne kupujú," povedal.


Meškanie vyvoláva otázniky

Meškanie vyvoláva podľa Moravčíka otázniky o tom, či vláde ide skutočne o ľudí, alebo len o predvolebný trik. "Keď bol totiž Robert Fico v roku 2011 v opozícii, tak pre návrh na zníženie DPH zvolával mimoriadnu schôdzu parlamentu a požadoval, aby sa znížila už od polovice roka. Teraz, keď je vo vláde, tak si dáva 'načas'. Tri a pol roka zarábajú na sadzbe DPH, ktorú pred predchádzajúcimi voľbami tvrdo kritizovali. K jej zníženiu pritom malo dôjsť automaticky od začiatku tohto roka, ale vláda tomu zabránila zmenou zákona," zdôraznil Moravčík.

Ak si chce vláda aspoň trochu zlepšiť renomé, tak by mala podľa Moravčíka zverejniť zoznam potravín pre zníženú DPH čo najskôr a umožniť o ňom verejnú diskusiu. "Zmena by mala pritom prioritne pomôcť ľuďom, ktorí to potrebujú, a nie tým, ktorí sa nad cenami v obchodoch ani nezamýšľajú," dodal.


DPH na potraviny by malo klesnúť na desať percent

Vláda štartuje realizáciu druhého sociálneho balíka, ktorý obsahuje 15 opatrení. Medzi prvými je návrh na zníženie dane z pridanej hodnoty na vybraný okruh základných potravín z 20 na 10 percent. Druhý sociálny balíček obsahuje napríklad aj návrh na zvýšenie materskej dávky zo súčasných 65 na 70 percent hrubej mzdy. Stúpnuť by mal aj príspevok na starostlivosť o dieťa, a to z 230 eur na 280 eur.

Ide o príspevok na preplácanie nákladov na jasle či škôlku, ktorý môžu rodičia dostávať do troch rokov veku dieťaťa. Súčasťou druhého balíčka je aj podpora pri rozšírení kapacity materských škôl, ktorá bola už súčasťou prvého sociálneho balíka. Vláda chce tiež pokračovať vo zvyšovaní minimálnej mzdy, ktorá od začiatku tohto roka dosahuje 380 eur. Premiér Robert Fico upozornil na to, že v roku 2012 bola v čase nástupu Smeru-SD do vlády minimálna mzda na Slovensku 327 eur.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Koľko eur plánujete minúť na vianočné darčeky?
menej ako 50 eur
50 - 99 eur
100 - 199 eur
200 - 299 eur
300 - 399 eur
400 - 499 eur
viac ako 500 eur
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy