Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Radúz

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Na Slovensku nemá kto stavať, chýbajú kvalitní robotníci

Autor: SITA, 26. septembra 2015 08:09
Stavebníctvo zažíva novuzrodenie, dôkazom je nárast objemu prác v tomto odvetví o 15 percet. Napriek tomu majú stavebné firmy vrásky na čele. Až šesť z desiatich firiem má totiž nedostatok robotníkov. Na Slovensku chýbajú vyučení tesári, stolári, elektrikári, železničiari ale aj strojníci a zámočníci.
Foto: Thinkstock
BRATISLAVA 26. septembra (WebNoviny.sk) - Vyťaženie kapacít stavebných firiem naďalej rýchlo rastie. Šesť z desiatich spoločností v odvetví má nedostatok realizačných kapacít. V priemere sú kapacity stavbárov aktuálne vyťažené na 88 percent, vo veľkých firmách na 95 percent, v stredných a malých firmách na 87 percent. Spoločnosti zaoberajúce sa pozemnou výstavbou hovoria o vyťažení na 89 percent a firmy stavajúce dopravnú infraštruktúru o naplnení na 86 percent. Vyplýva to z najnovšej kvartálnej analýzy slovenského stavebníctva, ktorú pravidelne pripravuje spoločnosť CEEC Research v spolupráci s Považskou cementárňou Ladce.


Zamestnanci aj stroje idú v mnohých firmách naplno

Dôvodom nárastu vyťaženia kapacít stavbárov je zvyšovanie objemu prác. Ten za sedem mesiacov tohto roka vzrástol medziročne o 15 percent. Priestor pre prijímanie nových zákaziek majú riaditelia firiem podľa analýzy obmedzený. Zamestnanci aj stroje idú v mnohých firmách naplno. Pred pol rokom boli kapacity stavebných firiem vyťažené na 65 percent a pred troma mesiacmi na 81 percent.

"Niekoľko rokov stagnácie stavebníctva a sprievodných negatív, ako nereálne nízke ceny, dlhé termíny úhrady faktúr, resp. neplatenie za vykonané práce, sa prejavilo v znižovaní počtov a nízkej zainteresovanosti stavbárov. Sprievodným aktuálnym problémom stavebníctva je fakt, že niektoré zo stavieb sa realizujú za podmienok vytendrovaných v minulosti, čo neumožňuje primerané a spravodlivejšie odmeňovanie," uviedol generálny riaditeľ Považskej cementárne Anton Barcík.


Chýbajú elektrikári či tesári

S prísunom práce chýbajú v stavebníctve zamestnanci. "Štvrtina spoločností si sťažuje na nedostatok zamestnancov naprieč celým odborom. Viac než tretine chýbajú niektoré profesie. V stavebníctve chýbajú vyučení tesári, stolári, elektrikári, železničiari ale aj strojníci a zámočníci," upozornil riaditeľ CEEC Research Jiří Vacek.

Na trhu popri zamestnancoch chýbajú aj subdodávatelia stavbárov. Problém s dostatkom subdodávateľských firiem má takmer polovica stavebných spoločností. "Aktuálne pripravujeme dva projekty, pričom už v prípravnej fáze pociťujeme tlak na profesistov a ich požiadavky na vyššie ceny pre profesie a projektantov. Taktiež začína problém s kvalitou vykonávanej práce - pomer cena a kvalita nie je úmerná trhu," upozornil riaditeľ firmy O.M.C. Invest, spol. s r. o. Mário Červenka. Potvrdila to aj generálna riaditeľka spoločnosti Skanska SK, a. s. Magdaléna Dobišová. "Vzhľadom na veľkú rozostavanosť je dnes na stavebnom trhu všeobecne mierny nedostatok stavebných kapacít a nejde ani tak o technických pracovníkov, ale skôr o kvalitné robotnícke profesie," uviedla.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Koľko eur plánujete minúť na vianočné darčeky?
menej ako 50 eur
50 - 99 eur
100 - 199 eur
200 - 299 eur
300 - 399 eur
400 - 499 eur
viac ako 500 eur
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy