Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Zlatica

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Na Slovensku nemá kto stavať, chýbajú kvalitní robotníci

Autor: SITA, 26. septembra 2015 08:09
Stavebníctvo zažíva novuzrodenie, dôkazom je nárast objemu prác v tomto odvetví o 15 percet. Napriek tomu majú stavebné firmy vrásky na čele. Až šesť z desiatich firiem má totiž nedostatok robotníkov. Na Slovensku chýbajú vyučení tesári, stolári, elektrikári, železničiari ale aj strojníci a zámočníci.
Foto: Thinkstock
BRATISLAVA 26. septembra (WebNoviny.sk) - Vyťaženie kapacít stavebných firiem naďalej rýchlo rastie. Šesť z desiatich spoločností v odvetví má nedostatok realizačných kapacít. V priemere sú kapacity stavbárov aktuálne vyťažené na 88 percent, vo veľkých firmách na 95 percent, v stredných a malých firmách na 87 percent. Spoločnosti zaoberajúce sa pozemnou výstavbou hovoria o vyťažení na 89 percent a firmy stavajúce dopravnú infraštruktúru o naplnení na 86 percent. Vyplýva to z najnovšej kvartálnej analýzy slovenského stavebníctva, ktorú pravidelne pripravuje spoločnosť CEEC Research v spolupráci s Považskou cementárňou Ladce.


Zamestnanci aj stroje idú v mnohých firmách naplno

Dôvodom nárastu vyťaženia kapacít stavbárov je zvyšovanie objemu prác. Ten za sedem mesiacov tohto roka vzrástol medziročne o 15 percent. Priestor pre prijímanie nových zákaziek majú riaditelia firiem podľa analýzy obmedzený. Zamestnanci aj stroje idú v mnohých firmách naplno. Pred pol rokom boli kapacity stavebných firiem vyťažené na 65 percent a pred troma mesiacmi na 81 percent.

"Niekoľko rokov stagnácie stavebníctva a sprievodných negatív, ako nereálne nízke ceny, dlhé termíny úhrady faktúr, resp. neplatenie za vykonané práce, sa prejavilo v znižovaní počtov a nízkej zainteresovanosti stavbárov. Sprievodným aktuálnym problémom stavebníctva je fakt, že niektoré zo stavieb sa realizujú za podmienok vytendrovaných v minulosti, čo neumožňuje primerané a spravodlivejšie odmeňovanie," uviedol generálny riaditeľ Považskej cementárne Anton Barcík.


Chýbajú elektrikári či tesári

S prísunom práce chýbajú v stavebníctve zamestnanci. "Štvrtina spoločností si sťažuje na nedostatok zamestnancov naprieč celým odborom. Viac než tretine chýbajú niektoré profesie. V stavebníctve chýbajú vyučení tesári, stolári, elektrikári, železničiari ale aj strojníci a zámočníci," upozornil riaditeľ CEEC Research Jiří Vacek.

Na trhu popri zamestnancoch chýbajú aj subdodávatelia stavbárov. Problém s dostatkom subdodávateľských firiem má takmer polovica stavebných spoločností. "Aktuálne pripravujeme dva projekty, pričom už v prípravnej fáze pociťujeme tlak na profesistov a ich požiadavky na vyššie ceny pre profesie a projektantov. Taktiež začína problém s kvalitou vykonávanej práce - pomer cena a kvalita nie je úmerná trhu," upozornil riaditeľ firmy O.M.C. Invest, spol. s r. o. Mário Červenka. Potvrdila to aj generálna riaditeľka spoločnosti Skanska SK, a. s. Magdaléna Dobišová. "Vzhľadom na veľkú rozostavanosť je dnes na stavebnom trhu všeobecne mierny nedostatok stavebných kapacít a nejde ani tak o technických pracovníkov, ale skôr o kvalitné robotnícke profesie," uviedla.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety