Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.sk

WebNoviny

Meniny má: Vilma

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Svetový deň srdca vyzýva k zdravšiemu životnému prostrediu

Autor: SITA, 28. septembra 2015 07:48
Odborníci prostredníctvom tohtoročného Svetového dňa srdca dávajú do pozornosti, že každý má právo vybrať si zdravý spôsob života, ktorý bude prospešný pre jeho srdce.
Foto: ilustračné, Thinkstock
BRATISLAVA 28. septembra (WebNoviny.sk) - Slovenskí odborníci vyzývajú pri príležitosti Svetového dňa srdca, ktorý pripadá na utorok 29. septembra, k zlepšeniu životného a pracovného prostredia. Ako uviedli na dnešnej tlačovej konferencii, priestor, v ktorom žijeme a pracujeme, výrazne vplýva na srdce a cievny systém. Ide pritom o rizikový faktor, ktorý sa dá ovplyvniť.


Prevencia môže znížiť úmrtie

Ako na besede uviedol Ján Slezák zo Slovenskej ligy za prevenciu a liečbu kardiovaskulárnych ochorení Srdce srdcu, heslom tohtoročného Svetového dňa srdca je "Rozhodnite sa pre zdravé srdce". Odborník priblížil, že ochorenia srdca a ciev a cievne mozgové príhody sú hlavnou príčinou úmrtí na celom svete. "Na kardiovaskulárne ochorenia zomiera každé dve sekundy jeden človek. Spolu je to každoročne 17 miliónov ľudských životov," uviedol, pričom upozornil, že podľa odhadov sa do roku 2030 má tento počet zvýšiť na 23 miliónov.

"Ak sa patrične venujeme prevencii, môžeme výrazne ovplyvniť a znížiť úmrtnosť," vyhlásil tiež Slezák. "Čo je dobrá správa, vo väčšine prípadov je možné mnohým kardiovaskulárnym ochoreniam predchádzať, a to ovplyvňovaním rizikových faktorov," dodal. Za hlavné riziká vplývajúce na vznik kardiovaskulárnych chorôb Slezák označil vysoký krvný tlak, fajčenie a nadmerné užívanie alkoholu, nezdravú stravu, nadváhu a zanedbávanie aktivity. Cieľom tohtoročného Svetového dňa srdca je ale podľa odborníka sústrediť sa predovšetkým na životné prostredie. "Chceme zdravšie životné prostredie," vyhlásil.

Odborníci prostredníctvom tohtoročného Svetového dňa srdca dávajú do pozornosti, že každý má právo vybrať si zdravý spôsob života, ktorý bude prospešný pre jeho srdce. Zároveň však upozorňujú, že mnohí ľudia sú uväznení v prostredí, v ktorom je nedostatok zelene a bezpečných chodníkov na prechádzky či cyklistiku, majú nezdravú stravu v školskej jedálni či na pracovisku alebo sú vystavení pasívnemu fajčeniu. V takom prostredí je podľa odborníkov ťažké zvoliť si zdravú alternatívu životného štýlu.


O zdravšie životné prostredie pre srdce sa snaží aj Slovenská kardiologická spoločnosť

Jej prezidentka Iveta Šimková na besede priblížila, že sa v mene svojej organizácie pripojila k petícii za lepšie životné prostredie. "Aby sme mali čistý vzduch a menej hluku na verejných priestranstvách, aby boli mestské časti viac zazelenené, aby boli emisie čo najnižšie, aby sme docielili zjednotenie limitných hodnôt pre kvalitný vzduch v rámci Európskej únie," uviedla. Petíciu jej iniciátori plánujú adresovať predstaviteľom Európskej únie. Jej cieľom je taktiež presvedčiť ich, aby uvoľnili európske fondy na výskum environmentálnych vplyvov na kardiovaskulárny systém.

Pri príležitosti Svetového dňa srdca sa koná aj deviaty ročník kampane MOST - Mesiac o srdcových témach. Iniciatíva, ktorej cieľom je vzdelávať občanov o tom, ako predchádzať kardiovaskulárnym rizikám, vyvrcholí v piatok 25. septembra. V tento deň si záujemcovia a záujemkyne budú môcť na 435 miestach na Slovensku nechať bezplatne odmerať tlak krvi, hladiny cholesterolu a iných rizikových faktorov súvisiacich s ochorením srdca a ciev. Prítomní lekári budú tiež poskytovať poradenstvo k prevencii kardiovaskulárnych ochorení a osobné konzultácie k možnostiam liečby existujúcich ochorení.

Okrem meracích miest Slovenská nadácia srdca opäť spoločne so železnicami vypraví Vlaky zdravia na trase Bratislava - Žilina - Košice a späť, v ktorých budú môcť cestujúci absolvovať expresné zdravotné prehliadky. V smere do Košíc pôjde o rýchlik odchádzajúci z bratislavskej Hlavnej stanice v piatok 25. septembra o 11:55. Naspäť Vlak zdravia vyrazí o deň neskôr o 10:14. Viac informácií o kampani MOST a Dni zdravia nájdu záujemcovia a záujemkyne na webstránke www.tvojesrdce.sk.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom Európskej komisie, aby štáty platili pokutu 250-tisíc eur za neprijatého utečenca?
Myslím si, že Slovensko by malo pomôcť a prijať utečencov. Žiadna pokuta nám tak hroziť nebude
Je to neetické, ako môžu hodnotu človeka vyčísliť peniazmi
Nesúhlasím s prijatím utečencov a ani s pokutami, je to čisté vydieranie
Štáty EÚ nevedia, ako riešiť migračnú krízu a tento návrh to len dokazuje
Ďalšie ankety