Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.sk

WebNoviny

Meniny má: Urban

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Autodopravcovia sa dohodli s cestármi, štrajkovať nebudú

Autor: SITA, 26. septembra 2015 17:11
Autodopravcovia sa so Slovenskou správou ciest dohodli na výnimke pre zásobovanie a regionálnu nákladnú dopravu, aby mohli jazdiť po hornej Orave.
dialnica kamion d1 Na jedinej obchádzkovej trase pre nákladnú dopravu cez horský priechod Príslop osadili zákaz prejazdu kamiónov nad 18 ton. Foto: ilustračné, SITA/Michal Burza
ŽILINA/ORAVA 26. septembra (WebNoviny.sk) – Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) hrozila pre dopravné obmedzenia na Orave štrajkom. Kamióny nad 18 ton nemohli pre poškodený most v Podbieli jazdiť po hornej Orave bez toho, aby neporušili zákon.


Cestári povolia výnimku

Autodopravcovia sa so Slovenskou správou ciest dohodli na výnimke pre zásobovanie a regionálnu nákladnú dopravu. Dodatkové dopravné značky osadia v utorok.

Pre poškodený most v Podbieli je na hlavnom oravskom ťahu do Poľska na ceste I/59 obmedzená doprava. Po provizórnej konštrukcii ponad poškodený most môžu jazdiť len autá do 11 ton. Na jedinej obchádzkovej trase pre nákladnú dopravu cez horský priechod Príslop osadili v stredu zákaz prejazdu kamiónov nad 18 ton.

Odporúčame:

Slováci opúšťajú autobusy, môžu za to bezplatné vlaky

V Podbieli uzavreli most, vyhlásili mimoriadnu situáciu
Značku vraj autodopravcovia nepochopili

"Spôsobilo to obrovský chaos hlavne u našich šoférov, ktorí boli dezorientovaní," povedal predseda Únie autodopravcov Slovenska Róbert Huran.

Podľa cestárov značku zakazujúcu prejazd nákladnej dopravy nad 18 ton autodopravcovia nepochopili celkom správne. Po ceste I/78 cez Príslop totiž môžu až do Námestova jazdiť aj 40-tonové kamióny.

"Dopravcami bola troška zle pochopená dopravná značka zákaz vjazdu vozidlám do 18 ton. Na ceste I/78 je povolené zaťaženie až 40 ton, čiže tam my nemáme problém," povedal generálny riaditeľ Slovenskej správy ciest Roman Žembera.

Obmedzenie do 18 ton sa podľa neho týkalo cesty II/520 pokračujúcej do Tvrdošína, konkrétne mosta v Štefanove nad Oravou, ktorý práve opravujú. "Ale aj tento problém sme vyriešili a pustíme tam aj miestnu nákladnú dopravu ťažšiu ako 18 ton. A do utorka bude doplnené značenie dodatkovou tabuľou," dodal Žembera.


Autodopravcovia budú sledovať situáciu

Autodopravcovia teda zatiaľ štrajkovať nebudú. "Tým pádom zatiaľ nebudeme štrajkovať. Ale budeme pozorne sledovať, ako sa bude vyvíjať diskusia o využití cesty II/520 z Oravy na Kysuce," povedal Huran.

Únia autodopravcov Slovenska totiž pod hrozbou štrajku žiadala pre nákladnú dopravu aj sprístupnenie cesty medzi Novou Bystricou a Oravskou Lesnou. Tadiaľ kamióny nad 12 metrov ale zatiaľ jazdiť nebudú môcť.

"Pretože máme tu haváriu na moste a riešime to s dodávateľom stavby ako reklamáciu. Cesta bola svojho času navrhovaná ako ľahká konštrukcia pre osobnú dopravu, má teda svoje obmedzenia. Ale dohodli sme sa, že zvoláme rokovanie, aby sa odborníci vyjadrili, či sa dá s týmto problémom niečo robiť. Musí to aj technicky obstáť," dodal generálny riaditeľ Slovenskej správy ciest Roman Žembera.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom Európskej komisie, aby štáty platili pokutu 250-tisíc eur za neprijatého utečenca?
Myslím si, že Slovensko by malo pomôcť a prijať utečencov. Žiadna pokuta nám tak hroziť nebude
Je to neetické, ako môžu hodnotu človeka vyčísliť peniazmi
Nesúhlasím s prijatím utečencov a ani s pokutami, je to čisté vydieranie
Štáty EÚ nevedia, ako riešiť migračnú krízu a tento návrh to len dokazuje
Ďalšie ankety