Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Miloš

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Dotovanú hypotéku môže využiť viac mladých

Autor: WBN/PR, 30. septembra 2015 15:52
peniaze, euro Ilustračná fotografia Foto: SITA/Marián Peiger
BRATISLAVA 30. septembra (WBN/PR) - Maximálna výška príjmu žiadateľa o zvýhodnenú hypotéku pre mladých do 35 rokov sa od zajtra zvyšuje takmer o 50 eur na 1 140,1 eura. Nárok na úrokové zvýhodnenie si môže uplatniť viac žiadateľov.

"Príjmová hranica sa posudzuje vo vzťahu k priemernej hrubej mzde žiadateľa za predchádzajúci kalendárny rok, pričom jeho aktuálny príjem môže byť aj vyšší. V prípade manželov a partnerov sa berie do úvahy dvojnásobná suma (2 280,2 eur), ktorá sa porovnáva voči ich spoločnému priemernému príjmu. Čiže jeden z partnerov môže zarábať aj viac, ako je stanovená hranica pre jednotlivca," uviedla Angelika Farkašová, vedúca oddelenia úverov vo VÚB.

Úrokové zvýhodnenie platí na prvých päť rokov od poskytnutia hypotéky a jeho výšku stanovuje zákon o štátnom rozpočte na každý kalendárny rok individuálne. Dotáciu k úrokovej sadzbe je možné získať najviac na 50 000 eur a zároveň maximálne na sumu zodpovedajúcu 70 % z hodnoty nehnuteľnosti. Časť úveru, ktorá presiahne niektorú zo spomínaných hraníc, sa úročí štandardnou úrokovou sadzbou.

"Pri 50-tisícovej hypotéke so splatnosťou na 30 rokov môže mladý človek vďaka zvýhodneniu ušetriť mesačne aj 50 eur, za 5 rokov tak ušetrí takmer 3 000 eur," povedala Farkašová. Okrem finančnej úspory umožňuje hypotéka pre mladých znížiť klientom splátky na polovicu alebo odložiť splátky istiny pri narodení dieťaťa po dobu dvoch rokov. Ďalšou výhodou dotovanej hypotéky je možnosť splatiť bez poplatku akúkoľvek jej časť kedykoľvek počas prvých piatich rokov splácania.

Pre vybrané typy nehnuteľností akceptuje VÚB banka cenové mapy. Vtedy žiadateľ nemusí predkladať znalecký posudok. Ak je posudok potrebný a klient ho predloží v elektronickej podobe, získa 100 % zľavu z poplatku za poskytnutie úveru.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom zákona, aby boli obchody na Slovensku počas sviatkov zatvorené?
Áno, je to veľmi dobrý nápad
Každý obchodník nech sa sám rozhodne, či bude mať zatvorené alebo otvorené
Nie, pretože niekedy zájdem do obchodu aj cez sviatočný deň
Okrem sviatkov by som zakázal/-a aj nedeľný predaj
Je mi to jedno
Ďalšie ankety