Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Roman, Romana

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Možnosť na bezodplatný prevod cenných papierov na FNM SR!

Autor: WBN/PR, 6. októbra 2015 13:57
BRATISLAVA 6. októbra (WBN/PR) - Občania majú stále možnosť bezodplatne previesť cenné papiere, ktoré nemajú pre nich žiadnu hodnotu, na Fond národného majetku SR (FNM SR). Prevod na fond môžu urobiť do 31.12.2015, pretože FNM SR sa ku koncu roka ruší. V zmysle v súčasnosti platnej legislatívy však môžu občania prevody robiť do konca júna budúceho roka. Prevody je možné realizovať prostredníctvom spoločnosti Dlhopis, o.c.p., a.s. na vybraných pobočkách Slovenskej pošty, a.s.

Proces bezodplatného prevodu bezcenných akcií na Fond národného majetku bol v zmysle zákona ukončený 31.12.2014. Avšak 6. mája 2015 bol Národnou radou Slovenskej republiky schválený zákon č. 117, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 566/2001 Z. z. o cenných papieroch a investičných službách. Čl. IV uvedeného zákona mení aj zákon č. 92/1991 Zb. o podmienkach prevodu majetku štátu na iné osoby v znení neskorších zákonov. Touto právnou úpravou sa opätovne zaviedla možnosť vykonania bezodplatných prevodov cenných papierov prostredníctvom spoločnosti Dlhopis o. c. p., a. s. na Fond národného majetku Slovenskej republiky v období od 1. júla 2015 do 30. júna 2016.

Centrálny depozitár cenných papierov SR (CDCP SR) eviduje 318 tisíc účtov majiteľov fyzických osôb. Počet účtov vedených zosnulým osobám je 134 tisíc. Po odpočítaní účtov zosnulých dosahuje počet účtov majiteľa 185 tisíc. Zatiaľ čo v roku 2014 využilo možnosť bezodplatných prevodov viac ako 95 800 občanov, v tomto roku využilo túto možnosť od začiatku júla do konca augusta iba 686 občanov. "Občania majú teraz jedinečnú príležitosť, previesť svoje cenné papiere bez hodnoty na FNM SR, ktorý sa ku koncu tohto roka ruší," hovorí Miriam Žiaková hovorkyňa FNM SR. " Chceme preto upozorniť občanov, aby si rozhodnutie, ako naložiť so svojimi cennými papiermi nenechávali na poslednú chvíľu a prevod urobili čím skôr."

Pokiaľ občania nevyužili možnosť bezodplatného prevodu na FNM SR, majú cenné papiere vedené na účtoch majiteľa v Centrálnom depozitári cenných papierov SR, a.s. "V zmysle zákona sú účty vedené v centrálnom depozitári spoplatnené, fakturácia pre fyzické osoby je na ročnej báze," hovorí Martin Wiedermann, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva CDCP SR, a.s." Poplatok pre fyzické osoby je 1 euro plus DPH mesačne. Centrálny depozitár robí aj priebežnú aktualizáciu účtov zosnulých, pričom tieto účty nie sú spoplatnené. "

V auguste minulého roka došlo k zmene legislatívy, ktorá umožnila občanom prevádzať cenné papiere priamo z majetkového účtu zomrelého na FNM SR, pričom dedič resp. dedičia nemusia mať otvorený vlastný majetkový účet. Zároveň bolo dedičom umožnené previesť na FNM SR aj cenné papiere po zomrelom, ktoré nie sú zahrnuté v osvedčení o dedičstve. "Pre dedičov to prinieslo viaceré výhody. Nie sú nútení otvárať dedičské konanie, aby tam doplnili cenné papiere. Zároveň si dediči nemusia otvárať majetkové účty len za účelom prevodu," hovorí Miloslav Michalík, generálny riaditeľ spoločnosti Dlhopis, o.c.p., a.s." Možnosť previesť cenné papiere priamo z majetkového účtu zomrelého na FNM SR využilo približne 6000 dedičov."

Občania môžu svoje i zdedené cenné papiere previesť na FNM SR prostredníctvom 150 vybraných pracovísk Slovenskej pošty, a.s. na území celej SR, prípadne korešpondenčne. Vybrané pracoviská Slovenskej pošty, a.s. budú v tomto roku pre občanov otvorené čo možno najdlhšie, avšak tak, aby spoločnosť Dlhopis, o.c.p., a.s. stihla spracovať všetky Zmluvy o bezodplatnom prevode cenných papierov. O presnom termíne, dokedy budú pracoviská Slovenskej pošty, a.s. otvorené, budeme včas informovať.

Fond národného majetku SR, Centrálny depozitár cenných papierov SR, a.s. a spoločnosť Dlhopis, o.c.p., a.s. pripravili aj v tomto roku pre občanov informačnú kampaň. Zámerom je upozorniť majiteľov účtov, že majú jedinečnú možnosť previesť cenné papiere bez hodnoty na FNM SR bezodplatne.

Kontakty


Všetky informácie o prevode cenných papierov na FNM SR môžu občania získať na špecializovanej webstránke www.akciebezhodnoty.sk.

Navštíviť môžu aj webstránky www.dlhopisocp.sk, www.natfund.gov.sk, www.cdcp.sk.

K dispozícii majú aj bezplatnú telefonickú linku 0800 124 784, na ktorej sa môžu informovať aj o hodnote svojich cenných papierov.


Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety