Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Vlasta

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Na vyššie platy sestier treba podľa asociácie milióny eur

Autor: SITA, 9. októbra 2013 12:45, aktualizované: 9. októbra 2013 15:45
Zdravotné sestry počas stanovačky pred úradom vlády.Archívne foto: SITA/Ján Slovák
BRATISLAVA 9. októbra (WEBNOVINY) - Prípadné ďalšie zvýšenie miezd zdravotných sestier v neštátnych ambulanciách si vyžaduje podstatné zvýšenie zdrojov do ambulantného sektora. Na tlačovej besede to uviedol prezident Asociácie súkromných lekárov (ASL) SR Ladislav Pásztor.

Len v ambulantnom sektore by bolo podľa neho na nárast miezd lekárov a zdravotných sestier potrebných 70 mil. eur. Tieto prostriedky by sa podľa šéfa ASL mohli dostať do neštátnych ambulancií zmenou súčasných platobných mechanizmov zdravotných poisťovní.

Zákon o minimálnych mzdových nárokoch sestier, ktorý vyhlásil Ústavný súd SR za protiústavný, nebol podľa Pásztora finančne krytý.

"Už vtedy sme vedeli, že to prinesie problémy," povedal. Neštátni ambulantní lekári zvyšovali mzdy svojich sestier od augusta minulého roka, na čo sa využila 50-miliónová rezerva v štátnom rozpočte. "Naše sestry určite neboli stanovať, nie sú nespokojné," uviedol Pásztor.Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská podotkla, že súčasnú ekonomickú situáciu ambulantných lekárov bral do úvahy aj ústavný súd pri rozhodovaní o mzdovom zákone sestier. "Musíme spoločne bremeno, ktoré na nich (ambulantných lekárov, pozn. red.) kladieme, rozložiť tak, aby pokiaľ od nich požadujeme nejakú povinnosť, mali aj reálnu a objektívnu možnosť ju naplniť," povedala Zvolenská. Ministerstvo zdravotníctva dlhodobo deklaruje, že v ich zdravotníckych zariadeniach majú sestry platy tak, akoby zákon stále platil. Takúto garanciu chcú preniesť aj na nemocnice vyšších územných celkov (VÚC) a miest. Ako Zvolenská uviedla, žiadosť o stretnutie v tejto veci už zaslali predsedom troch VÚC, ktoré spravujú nemocnice.

ASL naďalej trvá na tom, že mzda lekára musí byť minimálne 1,5-násobkom mzdy zdravotnej sestry. Priemerná mzda zdravotných sestier v asi 8 tisíc neštátnych ambulanciách je v súčasnosti okolo 750 eur.

"Veríme, že sa história nezopakuje a súčasná vláda neprijme rozhodnutie, založené na zdrojoch, ktoré nemá k dispozícii," dodal Pásztor.

Sestry stanovali minulý týždeň od stredy do piatka pred úradom vlády. Takouto formou protestu sa snažili poukázať na problémy zdravotníctva.

Obrazom: Stanovačka sestier pred úradom vlády


Medzi inými i na zákon, ktorý im mal od apríla minulého roka garantovať minimálne mzdy od 640 do 928 eur v závislosti od dĺžky odbornej praxe. Ústavný súd SR však účinnosť zákona v lete minulého roka pozastavil, a v júni toho roka rozhodol, že je protiústavný. Za tento zákon hlasovalo 141 poslancov Národnej rady SR.

Vláde i parlamentu predložili zdravotné sestry Deklaráciu požiadaviek sestier a pôrodných asistentiek so šiestimi bodmi.

Požadujú v nej dofinancovanie zdravotného systému, tak aby platba štátu bola primeraná výdavkom na poistenca štátu, aby sa zabezpečili minimálne platové nároky sestier zákonom, ktorý bude v súlade s ústavou a krytý dostatkom finančných zdrojov, a to v rozsahu pôvodného zákona o minimálnych mzdových nárokoch.

Odbory i komora žiadajú aj dodržiavanie minimálneho počtu sestier na pacienta, pre zvýšené ohrozenie chorobami lieky bez vysokých doplatkov, či vzhľadom k náročnosti ich povolania aj skrátenie pracovného času všetkých zdravotníkov vo viaczmennej prevádzke na 35 hodín.Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety