Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Marína

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Transpetrol pomôže s modernizáciou ropovodu Adria

Autor: SITA, 5. decembra 2012 13:42, aktualizované: 5. decembra 2012 13:42
Ilustračné foto: SITA/AP
BRATISLAVA 5. decembra (WEBNOVINY) - Na modernizácii ropovodu Friendship 1 medzi slovenskou obcou Tupá a maďarským mestom Százhalombatta, ktorý nadväzuje na ropovod Adria, bude participovať aj spoločnosť Transpetrol, a.s. Slovenský prepravca ropy sa tak pridá k už známym investorom na tomto projekte, spoločnosti Slovnaft, a.s. a maďarskej skupine MOL.

Firmy už podpísali memorandum o spolupráci pri modernizácii a zvýšení prepravnej kapacity spomínaného medzištátneho ropovodu.

Celkové náklady na modernizáciu prepojenia slovenskej a maďarskej ropovodnej sústavy Friendship 1 dosiahnu zhruba 65 mil. eur, z toho 60 mil. eur bude potrebných preinvestovať na maďarskej strane.

"Modernizácia ropovodného prepojenia medzi Slovenskom a Maďarskom, a tým aj v konečnom dôsledku získanie alternatívneho prístupu k rope z Jadranského mora, je riešením domácej ropnej bezpečnosti, dlhodobého udržania a rozvoja rafinérskej výroby, zamestnanosti v tomto odvetví ako aj sebestačnosti v produkcii ropných výrobkov na Slovensku," povedal predseda predstavenstva Slovnaftu a člen predstavenstva skupiny MOL Oszkár Világi.

"Máme záujem o každý projekt, ktorý v teritóriu pôsobenia umocní jeho význam v rámci prepravy ropy. Memorandum o spolupráci pri modernizácii ropovodného prepojenia Friedship 1 je logickým a z hľadiska energetickej bezpečnosti aj pragmatickým krokom,“ povedal generálny riaditeľ spoločnosti Transpetrol Ivan Krivosudský.

Trasa ropovodu meria zhruba 130 kilometrov, z čoho zhruba 120 kilometrov prechádza územím Maďarska a približne 10 kilometrov na území Slovenska. Kapacita ropovodu bude po modernizácii zvýšená na 6 mil. ton ročne. Súčasne trasa ropovodu pomocou využitia špeciálneho prípravku, ktorý uľahčuje tok ropy, umožní prepraviť dodatočných 1,2 až 1,5 mil. ton pre potreby rafinérií v Česku.

Ropovod bude mať aj možnosť reverzného chodu smerom zo Slovenska do Maďarska Práce na slovenskej časti ropovodu bude realizovať spoločnosť Transpetrol, a práce na území Maďarska vykoná skupina MOL. Slovnaft, Transpetrol a skupina MOL sa v memorande dohodli, že práce na ropovodných sústavách budú koordinovať a budú pri nich spolupracovať tak, aby bolo možné modernizovaný ropovod čo najskôr sprevádzkovať. Všetky práce sa dajú podľa kompetentných zrealizovať počas dvoch rokov.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Koľko eur plánujete minúť na vianočné darčeky?
menej ako 50 eur
50 - 99 eur
100 - 199 eur
200 - 299 eur
300 - 399 eur
400 - 499 eur
viac ako 500 eur
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy