Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Eleonóra

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Transpetrol pomôže s modernizáciou ropovodu Adria

Autor: SITA, 5. decembra 2012 13:42, aktualizované: 5. decembra 2012 13:42
Ilustračné foto: SITA/AP
BRATISLAVA 5. decembra (WEBNOVINY) - Na modernizácii ropovodu Friendship 1 medzi slovenskou obcou Tupá a maďarským mestom Százhalombatta, ktorý nadväzuje na ropovod Adria, bude participovať aj spoločnosť Transpetrol, a.s. Slovenský prepravca ropy sa tak pridá k už známym investorom na tomto projekte, spoločnosti Slovnaft, a.s. a maďarskej skupine MOL.

Firmy už podpísali memorandum o spolupráci pri modernizácii a zvýšení prepravnej kapacity spomínaného medzištátneho ropovodu.

Celkové náklady na modernizáciu prepojenia slovenskej a maďarskej ropovodnej sústavy Friendship 1 dosiahnu zhruba 65 mil. eur, z toho 60 mil. eur bude potrebných preinvestovať na maďarskej strane.

"Modernizácia ropovodného prepojenia medzi Slovenskom a Maďarskom, a tým aj v konečnom dôsledku získanie alternatívneho prístupu k rope z Jadranského mora, je riešením domácej ropnej bezpečnosti, dlhodobého udržania a rozvoja rafinérskej výroby, zamestnanosti v tomto odvetví ako aj sebestačnosti v produkcii ropných výrobkov na Slovensku," povedal predseda predstavenstva Slovnaftu a člen predstavenstva skupiny MOL Oszkár Világi.

"Máme záujem o každý projekt, ktorý v teritóriu pôsobenia umocní jeho význam v rámci prepravy ropy. Memorandum o spolupráci pri modernizácii ropovodného prepojenia Friedship 1 je logickým a z hľadiska energetickej bezpečnosti aj pragmatickým krokom,“ povedal generálny riaditeľ spoločnosti Transpetrol Ivan Krivosudský.

Trasa ropovodu meria zhruba 130 kilometrov, z čoho zhruba 120 kilometrov prechádza územím Maďarska a približne 10 kilometrov na území Slovenska. Kapacita ropovodu bude po modernizácii zvýšená na 6 mil. ton ročne. Súčasne trasa ropovodu pomocou využitia špeciálneho prípravku, ktorý uľahčuje tok ropy, umožní prepraviť dodatočných 1,2 až 1,5 mil. ton pre potreby rafinérií v Česku.

Ropovod bude mať aj možnosť reverzného chodu smerom zo Slovenska do Maďarska Práce na slovenskej časti ropovodu bude realizovať spoločnosť Transpetrol, a práce na území Maďarska vykoná skupina MOL. Slovnaft, Transpetrol a skupina MOL sa v memorande dohodli, že práce na ropovodných sústavách budú koordinovať a budú pri nich spolupracovať tak, aby bolo možné modernizovaný ropovod čo najskôr sprevádzkovať. Všetky práce sa dajú podľa kompetentných zrealizovať počas dvoch rokov.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety