EÚ sa do konfliktu v Mali nezapojí, NATO podporuje Francúzov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Slovenskí vojaci odchádzajú na misiu na Cyprus
Rozlúčka so 159 vojakmi odchádzajúcimi do mierovej misie OSN UNFICYP na Cyprus. Nitra, 16. marec 2012. Foto: SITA/Martin Havran

BRUSEL 14. januára (WEBNOVINY) – Európska únia v pondelok vylúčila akúkoľvek účasť na bojovej misii v Mali.

Hovorca Európskej komisie Michael Mann novinárom povedal, že EÚ vyšle do Mali výcvikovú misiu, ktorá by mala odštartovať koncom februára alebo začiatkom marca.

Únia podľa jeho slov podporuje Francúzsko, ktoré sa po boku malijskej vlády zapojilo do boja proti islamským povstalcom.

Severoatlantická aliancia podporuje účasť Francúzska na protipovstaleckej ofenzíve v Mali, ako celok však zatiaľ nedostala žiadnu oficiálnu žiadosť o pomoc a konfliktom v západoafrickej krajiny sa nezaoberala. V pondelok to vyhlásil nemenovaný hovorca NATO, ktorého cituje tlačová agentúra AFP. Aliancia podľa neho „víta úsilie medzinárodného spoločenstva v rámci podpory plnenia (decembrovej) rezolúcie“, ktorou Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov podporila vojenskú intervenciu v Mali.

Francúzsko podniklo urýchlené kroky, aby odrazilo ofenzívu teroristických skupín v Mali,“ povedal hovorca v narážke na šírenie vplyvu islamistických povstalcov ovládajúcich severovýchod krajiny rozdelenej fakticky na dve polovice. „Dúfame, že takéto úsilie pomôže v Mali obnoviť vládu zákona a odvrátiť hrozbu“ zo strany skupín ohrozujúcich „bezpečnosť a stabilitu v krajine, regióne a inde„, doplnil s tým, že účasť Francúzska na protipovstaleckej ofenzíve je samostatným rozhodnutím francúzskej vlády.

Obrazom: Francúzska armáda zasahuje na Mali

Francúzske letectvo počas intervencie na Mali
Foto: SITA/AP

Francúzske letectvo počas intervencie na Mali
Foto: SITA/AP
Francúzske letectvo počas intervencie na Mali
Foto: SITA/AP
Francúzske letectvo počas intervencie na Mali
Foto: SITA/AP
Francúzske letectvo počas intervencie na Mali
Foto: SITA/AP

Beninský prezident Thomas Boni Yayi, ktorý predsedá Africkej únii, minulý utorok vyjadril presvedčenie, že v medzinárodnej intervencii proti malijským povstalcom by mala „zohrať nejakú úlohu“ aj NATO.

S cieľom zastaviť postup islamských povstalcov smerom na juh vláda v Mali požiadala Francúzsko ako svoju bývalú koloniálnu mocnosť o pomoc. Francúzsko má zatiaľ v krajine asi 500 vojakov. Paríž tiež poslal svoje vzdušné sily, ktoré podporujú pozemnú operáciu vládnych síl.

Výsledkom spoločného zásahu francúzskych a vládnych malijských síl voči povstalcom ovládajúcim sever Mali sú desiatky mŕtvych islamských militantov. Do boja proti povstalcom sa pripojili aj vojaci z okolitých afrických krajín a podporu spoločnej operácii ponúkla aj Veľká Británia.

Konfliktom sa bude ešte v pondelok zaoberať Bezpečnostná rada OSN, ktorá minulý týždeň ofenzívu proti povstalcom schválila. Reagovala tak na politickú krízu, ktorú vyvolalo rozhodnutie armády zosadiť demokraticky zvoleného prezidenta Amadoua Toumaniho Tourého. Následný chaos islamisti využili na ovládnutie severovýchodnej časti Mali a jednotky vlády prezidenta Dioncoundu Traorého ich neboli schopné sami zastaviť.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať