Festival slobody sa začal v rozhlase, pokračovať bude ocenením umeleckých prác študentov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Otvorenie fs.jpg
Foto: ÚPN

Prenasledovanie cirkví komunistickým režimom, občiansky aj kresťanský disent – to sú témy, ktoré otvorili Festival slobody. Program prvého dňa festivalu, ktorý organizuje Ústav pamäti národa, odvysielalo Rádio Devín.

Diskusia o prenasledovaní reholí komunistickým režimom otvorila v pondelok 9. novembra ráno desiaty ročník Festivalu slobody. Debatu určenú najmä študentom stredných škôl a gymnázií odvysielalo naživo Rádio Devín. Historici Róbert Letz a František Neupauer priblížili vzťah komunistov ku kresťanským cirkvám a jeho vývoj. Medzi zlomové okamihy spojené s prenasledovaním rehoľníkov patria Akcia K a Akcia R.

Tajná akcia Štátnej bezpečnosti s názvom „Akcia K (kláštory)“ sa uskutočnila v noci z 13. na 14. apríla 1950. Príslušníci národnej bezpečnosti, ľudových milícií a ŠtB niekde aj za asistencie armády vnikli do mužských kláštorov v celom Československu a konkrétne
Na Slovensku internovali 881 rehoľníkov z jedenástich reholí. Po tejto prvej „Barbarskej noci“ nasledovalo rušenie ďalších kláštorov a v auguste „Akcia R (rehoľníčky)“ zameraná na likvidáciu ženských reholí. Od rána 29. augusta 1950 boli rehoľné sestry násilne odvádzané, internované v sústreďovacích kláštoroch a mnohé museli nastúpiť na práce v poľnohospodárstve či fabrikách. Viac ako 1600 rehoľných sestier však ostalo pracovať v nemocniciach, pretože režim za ne nedokázal nájsť adekvátnu náhradu.

Diskusia_akcia k a akcia r.jpg
Foto: ÚPN

Druhou časťou Festivalu slobody pod Pyramídou, ako sa už tradične nazýva rozhlasový program v spolupráci s RTVS, bol koncert Dve tváre disentu. Podujatie predstavilo občiansky a náboženský disent v období komunistickej totality a vystúpil počas neho pesničkár Edo Klena a skupina Kapucíni.

Najbližší program festivalu bude pokračovať v stredu 11. novembra. O 10.00 hod. Ústav pamäti národa a Klub 89 prinesú prenos slávnostného vyhlásenia výsledkov súťaže Naša nedávna história – Druhá svetová vojna. Záujemcovia ho budú môcť sledovať na YouTube kanáli ÚPN.

Súťaž, ktorú každoročne vyhlasuje občianske združenie Klub 89 na aktuálnu tému novodobých slovenských dejín je určená pre žiakov a študentov základných a stredných škôl. Jej cieľom je zvýšiť záujem mladých ľudí o nedávnu históriu, podporovať ich kritické myslenie a schopnosť pracovať s informáciami a cez dialóg medzi generáciami pomáhať mladým lepšie sa zorientovať aj v súčasnej zložitej  vnútropolitickej situácii. Aktuálny ročník súťaže je venovaný 75. výročiu konca 2. svetovej vojny.

Dve tvare disentu_kapucini.jpg
Foto: ÚPN

Členovia výberových komisií, medzi ktorými boli významní slovenskí umelci a odborníci ako Ľubomír Feldek, Miroslav Cipár či Rudolf Sikora
Aj zástupca Ústavu pamäti národa, vyberali z množstva kvalitných prác a okrem troch cien v kategóriách literárna tvorba, audiovizuálna tvorba a retro dizajn udelili aj mimoriadne ocenenia. Diela žiakov a študentov základných, umeleckých a stredných škôl budú vystavené počas ďalších dvoch týždňov v Pálffyho paláci na Zámockej ulici v Bratislave. Víťazné práce, najmä videá, sprostredkuje aj Ústav pamäti národa na webe www.festivalslobody.sk a slávnostné oceňovanie bude následne formou videa zverejnené na portáli www.postoj.sk.

Ďalšou diskusiou pod názvom Slovenskí študenti proti režimu sa pokúsime súčasnej mládeži priblížiť študentský život, jeho podmienky, ale aj možnosti a obmedzenia štúdia do roku 1989. Diskutovať budú priami účastníci pochodu bratislavských študentov zo 16. novembra ’89 –  Dagmar Fűlle, Milan Novotný a Radoslav Števčík. Diskusia bude zverejnená na YouTube kanáli ÚPN a následne ju zverejní aj portál www.aktuality.sk.

Informačný servis

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať