Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Eleonóra

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Udalosti SNP priblížia mladým divákom slovenské celebrity

Autor: SITA, 29. augusta 2014 07:30
cibulkova moje povstanie V projekte Moje povstanie si zahrala aj Dominika Cibulková. Foto: mojepovstanie.sk/

BRATISLAVA 29. augusta (WEBNOVINY) - Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) uvedie pri príležitosti 70. výročia SNP multimediálny projekt Mojepovstanie.sk.

Novinkou chce upútať mladú generáciu a nasmerovať jej pozornosť na historické udalosti nášho národa. "Teším sa, pretože ide o veľmi jedinečný projekt, spracovaním, tým, že vsádza na webové prostredie, ale najmä tým, že našiel paralelu medzi hrdinami spred 70 rokov a hrdinami súčasnej mladej generácie, a to by mohlo zarezonovať," povedal generálny riaditeľ RTVS Václav Mika.

Video: V projekte Moje povstanie si zahrali celebrityZahrali si známe osobnosti

Prvou časťou projektu bude poviedkový film Moje povstanie v réžii Jonáša Karáska, ktorý režíroval aj slovenský film Kandidát (2013).

Odporúčame aj:

Pozrite si najdôležitejšie udalosti súvisiace so SNP v roku 1944

Obrazom: Na oslavy 70. výročia SNP prišlo vyše 10-tisíc ľudí

Fico na oslavách SNP kritizoval sankcie, Paška neonacistov

Ruský minister nemohol po oslavách SNP preletieť nad Poľskom

Kotleba dal na úrad transparent Yankees go home! Stop NATO!

Partizánov viedol do národného povstania hnev na fašizmus

Pošta si uctí 70. výročie SNP, vyjde špeciálna známka

Vzbura Slovákov v SNP je u nás ojedinelý jav, tvrdí historikV šiestich krátkych filmoch si hlavné úlohy zahrali známe osobnosti ako Celeste Buckingham, Majk Spirit, Tomi Kid Kovács, Dominika Cibulková, Miro Šatan či Lukáš Latinák, ktorých vybrali na základe preferencií mladých ľudí.

"Zistili sme, že dnešná mládež o povstaní nevie skoro nič. V učebnici dejepisu sú povstaniu venované dve strany a len jedna vyučovacia hodina, v mojej starej učebnici dejepisu je tých strán dvanásť a o povstaní nám učitelia rozprávali omnoho podrobnejšie," podotkol tvorca námetu historickej minisérie Martin Marko.

Ambíciou projektu podľa jeho slov nie je nahradiť hodiny dejepisu, ale prostredníctvom moderného prevedenia a s využitím atraktívnych výrazových prostriedkov podnietiť záujem mladých vo veku 14 až 18 rokov o vlastnú históriu.


Dokument priblíži nakrúcanie

Na film Moje povstanie, ktorý RTVS v premiére uvedie v sobotu o 20:20 na Jednotke, nadviaže online projekt mojepovstanie.sk, v rámci ktorého chcú jeho tvorcovia vyzvať staršie generácie, aby im zasielali vlastné príbehy či amatérske dokumenty s tematikou povstania. "Naša generácia je totiž poslednou, ktorých starí rodičia a rodičia boli priamymi účastníkmi povstania a je len na nás, aby sme vzbudili záujem o SNP aj u našich potomkov a pomohli im vytvoriť si k povstaniu citovú väzbu," vysvetlil Marko.

Súčasťou projektu bude aj 30-minútový making of dokument, ktorý prinesie zábery z nakrúcania a objasní širšie súvislosti ohľadom mladej generácie a jej vnímania SNP.

RTVS tiež 29. augusta, teda v deň výročia SNP, uvedie na Jednotke nový film Miloslava Luthera Krok do tmy (2014). V sobotu na Dvojke v premiére odvysielajú dokumenty Posledná misia a Príbehy z Kališťa. Súčasťou vysielania RTVS budú tradične i priame prenosy z osláv SNP.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety