NBA: Ray Allen prekonal hranicu 20-tisíc bodov

Basketbal

NEW YORK 11. decembra (WEBNOVINY) – Strelcom štvrtkového večera v zámorskej NBA sa stal Carmelo Anthony, ani jeho 40 bodov však nepomohlo k výhre basketbalistov Denveru v Detroite. Vyrovnané stretnutie sa rozhodovalo v záverečných sekundách a všetko mal vo svojich rukách napokon Chauncey Billups, ktorý pred rokom prestúpil do tímu Nuggets práve z Detroitu. Tridsaťtriročný rozohrávač ale svoj pokus minul a na ukazovateli skóre tak zostal svietiť aj po záverečnom klaksóne stav 101:99 z pohľadu domácich. „Dostal som sa do pozície, akú som potreboval. Príliš som sa ale snažil vybojovať ku košu aj faul,“ opísala rozhodujúcu situáciu trojka draftu z roku 1997. V The Palace of Auburn Hills sa podľa svojich slov vždy bude cítiť ako doma: „Je to ako prísť domov. Vždy to bude zaujímavý moment. Určite si ho nenechám ničím pokaziť. Pocit, ktorý mám z tejto budovy a fanúšikov v nej, pretrvá.“

Na čele Východnej konferencie sa po prehre Orlanda v Utahu, no najmä vďaka víťazstvu vo Washingtone osamostatnili basketbalisti Bostonu. Tých v hlavnom meste USA dirigoval Rajon Rondo, ktorý okrem obvyklej úlohy nahrávača tentoraz nezaháľal ani strelecky. Dvadsaťtriročná vychádzajúca hviezda NBA si utvorila sezónne maximum s 21 bodmi, ktoré okorenila 11 prihrávkami. „Dnes to bolo z mojej strany trochu agresívnejšie. Stále som sa prvotne koncentroval na rozohrávanie, ale často som jednoducho musel strieľať na kôš,“ povedal Rondo, ktorý sa do takejto situácie po prieniku ľavým krídlom dostal aj minútu pred koncom, keď napokon úspešným pokusom dostal Celtics do vedenia. A to už skúsené mužstvo z rúk nepustilo. Mladý Rondo vynikajúco dopĺňa skúsených harcovníkov v zelených dresoch. Jeden z nich – Ray Allen, sa stal 32. hráčom histórie, ktorý v NBA prekonal métu 20 000 bodov, Kevinovi Garnettovi k tejto hranici po štvrtku chýba menej ako tisícka bodov.

Hráči Utahu mali za sebou ťažkú noc, keď sa im isto hlavami premietala číslica šesť. Presne toľko bodov totiž stihli streliť do koša Lakers v poslednej štvrtine ich stredajšieho súboja. Pred svojim divákom chceli tento nepekný zážitok odčiniť na svojej palubovke proti Orlandu, lenže v prvej štvrtine akosi z tohto tieňa nedokázali vystúpiť. „Všetci sme boli naším stredajším výkonom zaskočení. Avšak tá štvrtá štvrtina ako keby pokračovala v dnešnej úvodnej. Museli sme nájsť cestu z tej kaše,“ zhodnotil vstup Jazz do zápasu Deron Williams, ktorý 21 zo svojich 32 bodov strelil v druhej polovici zápasu a pridal k nim navyše 15 asistencií a 8 doskokov. Aj jeho zásluhou sa Jazz v druhom polčase spamätali a silného súpera z Orlanda napokon zdolali 120:111. „Neprestávali sme skúšať vymaniť sa z toho. Začalo sa nám dariť v obrane, to sme následne dokázali pretaviť do bodov na druhej strane ihriska. Všetko to kulminovalo v tretej štvrtine, v ktorej sa nám podarilo vedenie strhnúť na svoju stranu. A keď už sme ho mali, neplánovali sme ho pustiť z rúk,“ opísal prebudenie mužstva Carlos Boozer, autor 20 bodov a 14 doskokov.

Výsledky:

Detroit – Denver 101:99

Najviac bodov: Villanueva 27, Stuckey 25, Jerebko 12 – C. Anthony 40, Billups 21, J. R. Smith 14, štvrtiny: 23:24, 29:26, 28:23, 21:26, 17 176 divákov

Washington – Boston 102:104

Najviac bodov: Arenas 25, Haywood a Blatche po 17 – Rondo 21 (11 asistencií), R. Allen 18, Garnett 17, štvrtiny: 28:27, 22:37, 24:19, 28:21, 20 173 divákov

Utah – Orlando 120:111

Najviac bodov: D. Williams 32 (15 asistencií), C. J. Miles 22, Boozer 20 (14 doskokov) – V. Carter 34, D. Howard 18 (10 doskokov), Barnes 17, štvrtiny: 22:35, 30:25, 38:21, 30:30, 18 735 divákov

Viac k osobe Carmelo AnthonyChauncey BillupsDeron WilliamsJ. R. SmithRajon RondoRay Allen