Slovensko zdolalo Bosnu a Hercegovinu, Boženík a Šatka v druhom polčase otočili výsledok (foto)

Futbal: Bosna a Hercegovina - Slovensko
Reprezentant Bosny a Hercegoviny Nihad Mujakic a Slovák Ondrej Duda počas zápasu J-skupiny kvalifikácie o postup na Euro 2024. Zenica, 19. november 2023. Foto: SITA/AP.
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 19. novembra 23:04

Slovenskí futbalisti zakončili svoje účinkovanie v J-skupine kvalifikácie o postup na Euro 2024 triumfom nad Bosnou nad Hercegovinou 2:1. Súboj v Zenici zvládli napriek tomu, že v ňom prehrávali po vlastnom góle Patrika Hrošovského z úvodu druhého polčasu. Obrat gólovo zariadili Róbert Boženík a Ľubomír Šatka.

Účasť na kontinentálnom šampionáte si Slováci už zaistili štvrtkovým víťazstvom nad Islandom (4:1). Tréner Francesco Calzona povolil hráčov v noci na piatok oslavu, no po nej sa začala svedomitá príprava na posledné tohtoročné vystúpenie.

Nedeľňajší triumf v Zenici zlepšil vyhliadky Slovákov na to, aby boli pri decembrovom žrebe ME 2024 v treťom výkonnostnom koši.

V ďalších dvoch nedeľňajších dueloch J-skupiny Portugalčania zvíťazili nad Islanďanmi 2:0 a výber Luxemburska získal tri body na trávniku Lichtenštajnska po víťazstve 1:0. Slovenskí futbalisti nazbierali v kvalifikačnej J-skupine 22 bodov a v tabuľke skončili druhí za Portugalčanmi, ktorí boli stopercentní a ani raz nezaváhali.

Kvalifikácia ME 2024 vo futbale (J-skupina)

• Zenica

Bosna a Hercegovina – Slovensko 1:2 (0:0)

• Štadión Bilino Polje

49. min. – 1:0 P. Hrošovský (vlastný gól)
52. min. – 1:1 R. Boženík
71. min. – 1:2 Ľ. Šatka

Žlté karty: 4 – 1
35. a 63. R. Gojković, 48. I. Bašić, 58. S. Prevljak – 52. R. Boženík

Červené karty: 1 – 0
63. R. Gojković (po 2. ŽK)

strely celkovo (na bránu): 5:10 (2:3), rohové kopy: 1:6, ofsajdy: 2:2, držanie lopty (v %): 48 – 52, rozhodcovia: Julian Weinberger – Maximilian Kolbitsch, Andreas Witschnigg (všetci Rak.)

Bosna a Hercegovina:
Pirič – Gazibegovič, Gojkovič, Hadžikadunič, Mujakič – Cimirot (79. Zolotič), Hajradinovič (87. Žiljkič), Bašič – Hamulič (87. Varesanovič), Prevljak (59. Bilbija), Demirovič
Slovensko: Rodák – Pekarík, Šatka, Škriniar, Hancko – Duda (85. Kadák), Hrošovský, Bénes (66. Kucka) – Suslov (85. Jirka), Boženík (75. Polievka), Mak (75. Tupta)

V prvom polčase aktéri stretnutia nepredviedli mnoho futbalového umenia. Do priestoru troch žrdí trafil až krátko pred polčasovým hvizdom domáci Hajradinovič.

Hneď po zmene strán sa však fanúšikovia dočkali presných zásahov. V 49. minúte otvorili skóre domáci hráči, keď Hrošovský nešťastne zrazil za Rodákov chrbát center Hajradinoviča – 1:0. Odpoveď Slovákov bola prakticky blesková, keď o tri minúty neskôr Hancko našiel v šestnástke Boženíka a ten vyrovnal na 1:1.

V 63. minúte putoval po druhej žltej karte pod sprchy domáci stopér Gojkovič a Slováci od tohto momentu prevzali opraty stretnutia pevne do svojich rúk. Druhýkrát sa gólovo presadili v 71. minúte, keď obranca Šatka si po rohu Maka strelou zblízka otvoril strelecký účet v reprezentácii a rozhodol o triumfe slovenského tímu – 1:2.

Slovenskí reprezentanti pred zápasom proti Bosne a Hercegovine v J-skupine kvalifikácie o postup na Euro 2024. Zenica, 19. november 2023. Foto: SITA/AP.

„Dlho som čakal na gól v reprezentácii. Chutil výborne, keďže bol navyše víťazný. Po inkasovanom góle sme predviedli skvelú reakciu. Nikto ani na chvíľu nepomyslel, že by sme ten zápas nemohli otočiť. Náš cieľ bol pobiť sa o tretí kôš pri žrebe a zakončiť kvalifikáciu víťazne,“ povedal Šatka pre Šport 1.

„Spadol mi obrovský kameň z chrbta, pretože nie je ľahké nastupovať s pocitom, že ste dlhšie nedali gól. Chcel som aktivitou a pressingom pomôcť mužstvu čo najviac. Tlak som si nepripúšťal a vďaka bohu, že to tam padlo,“ nadviazal útočník Boženík, ktorý v reprezentačnom drese skóroval po dvoch rokoch.

Reprezentant Bosny a Hercegoviny Ivan Basic a Slovák Tomáš Suslov počas zápasu J-skupiny kvalifikácie o postup na Euro 2024. Zenica, 19. november 2023. Foto: SITA/AP.
Reprezentant Bosny a Hercegoviny Nihad Mujakic a Slovák Tomáš Suslov počas zápasu J-skupiny kvalifikácie o postup na Euro 2024. Zenica, 19. november 2023. Foto: SITA/AP.

Tabuľka J-skupiny

• po nedeľňajších zápasoch
  • hrali sa aj súboje Portugalsko – Island 2:0 (1:0) a Lichtenštajnsko – Luxembursko 0:1 (0:0)

1. Portugalsko 10 10 0 0 36:3 30 – istý postup na Euro 2024
2. SLOVENSKO 10 7 1 2 17:8 22 – istý postup na Euro 2024
3. Luxembursko 10 5 2 3 13:19 17
5. Island 10 3 1 6 17:16 10
5. Bosna a Hercegovina 10 3 0 9 9:20 9
6. Lichtenštajnsko 10 0 0 10 1:28 0

• Kvalifikačné boje o Euro 2024 začali Slováci domácou bezgólovou remízou s Luxemburskom, potom porazili Bosnu a Hercegovinu (2:0/doma), Island (2:1/vonku) aj Lichtenštajnsko (1:0/vonku). V piatok 8. septembra 2023 nestačili doma na Portugalsko (0:1) a s rovnakým súperom prehrali v Porte (2:3). V kľúčovom súboji 16. októbra vyhrali v Luxembursku (1:0) a postup na kontinentálny šampionát si zaistili triumfom nad Islandom 4:1. Súboje v J-skupine zakončili triumfom v Zenici nad Bosnou a Hercegovinou (2:1).