Španielsko - Luxembursko
Paco Alcácer (vľavo) zo Španielska a Massimo Martino z Luxemburska počas zápasu kvalifikácie na ME 2016 vo Francúzsku, v ktorom obhajcovia titulu potvrdili, že na európskom šampionáte nebudú chýbať. Logroňo, 9. október 2015. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 9. októbra (WebNoviny.sk) – Futbalisti Španielska spečatili postup na budúcoročné majstrovstvá Európy piatkovým domácim víťazstvom v kvalifikačnej C-skupine nad Luxemburskom 4:0.

Obrazom: Slováci nestačili na Bielorusko

Skóre duelu na štadióne v meste Logroňo otvoril v závere prvého polčasu Santi Cazorla, keď doklepol do siete vyrazenú strelu Pedra Rodrígueza. V 67. minúte pridal druhý presný zásah Paco Alcácer po úspešnom úniku a v 80. minpte ten istý hráč upravil na 3:0.

Štyri minúty pred koncom si gólovú dupľu doprial Cazorla. Španieli sa v predstihu stali víťazmi C-skupiny, na čele majú pred posledným zápasom neprekonateľný päťbodový náskok.

S Ukrajinou treba stále rátať

Futbalisti Ukrajiny stále živia nádej na priamy postup, keď v piatkovom zápase kvalifikačnej C-skupiny zvíťazili na pôde Macedónska 2:0. O prvý gól duelu sa postaral v 59. minpte Jevgen Selezňov z pokutového kopu, poistku pridal tri minúty pred koncom Arťom Kravec.

Ukrajina sa dostala v C-skupine na úroveň Slovenska, ktoré prekvapujúco prehralo v Žiline s Bieloruskom 0:1. Oba tímy majú na konte po 19 bodov a o druhom priamom postupujúcom na šampionát sa rozhodne v pondelkovom záverečnom 10. kole.

Postúpili aj Švajčiari

Istotu štartu na ME získali už aj reprezentanti Švajčiarska, ktorí v piatok rozdrvili San Maríno 7:0 a vybojovali si postup z E-skupiny spoločne s Anglickom.

Ďalšími účastníkmi ME 2016 – okrem usporiadateľskej krajiny – sú aj Česko, Island, Rakúsko, Severné Írsko a Portugalsko. Žreb budúcoročného šampionátu sa uskutoční 12. decembra 2015 v parížskom Palais des congrés de Paris. Dvadsaťštyri tímov tam rozdelia do šiestich skupín.

Súhrn výsledkov piatkových stretnutí kvalifikácie o postup na futbalové majstrovstvá Európy 2016 vo Francúzsku:

Slovinsko – Litva 1:1 (1:0)

Góly: 45.+ V. Birsa (z pok. kopu) – 86. Novikovas (z pok. kopu)

ST. GALLEN

Švajčiarsko – San Maríno 7:0 (1:0)

Góly: 17. Lang, 55. Inler (z pok. kopu), 65. A. Mehmedi, 72. Djourou (z pok. kopu), 75. Kasami, 81. Embolo (z pok. kopu), 89. Derdiyok

Čierna Hora – Rakúsko 2:3 (1:0)

Góly: 32. Vučinič, 68. Beqiraj – 55. Janko, 81. Arnautovič, 90.+ Sabitzer, ČK: 87. Vučinič (Čierna Hora) po druhej ŽK