Marek Hamšík
Marek Hamšík sa raduje zo svojho streleného gólu v sieti FC Turín, ktorým rozhodol o triumfe SSC Neapol v zápase 18. kola Serie A. Neapol, 6. január 2016. Foto: SITA/AP

RÍM 6. januára (WebNoviny.sk) – Slovenský ofenzívny stredopoliar v službách SSC Neapol Marek Hamšík si v stredu 6. januára pripísal svoj jubilejný 300. štart v najvyššej talianskej futbalovej súťaži Serie A a vyšperkoval ho víťazným gólom na 2:1 do siete FC Turín v rámci 18. kola.

„Vedeli sme, že vstup do roku 2016 bude veľmi dôležitý. Sme radi, že sme dokázali vyhrať. Bol to veľmi ťažký duel. Nehrali sme najkrajší futbal, no tri body sú naše,“ vyhlásil Hamšík prostredníctvom svojej oficiálnej stránky.

Neapol sa dotiahol na „fialky“

Dvadsaťosemročný banskobystrický rodák sa presadil v 41. min, keď si nabehol na ľavej strane šestnástky a z pomerne ťažkého uhla poslal loptu do siete pomedzi nohy brankára Danieleho Padelliho. Napokon zišiel z ihriska v 88. minúte.

„Môj gól? Dal som ho z ľavej strany po skvelej prihrávke Lorenza Insigneho. Som rád za trefu aj vzhľadom na to, že som dnes absolvoval 300. duel v Serii A. No poznáte ma, najväčšiu radosť mám zo zisku troch bodov,“ doplnil niekdajší hráč Brescie a Slovana Bratislava.

Neapol sa aj Hamšíkovou zásluhou bodovo dotiahol na druhú Fiorentinu, spoločne zaostávajú o jeden bod za vedúcim Interom Miláno, ktorý v stredu vyhral v Empoli 1:0 gólom Maura Icardiho. Fiorentina zasa uspela v Palerme 3:1, o dva góly „fialiek“ sa postaral slovinský ofenzívny stredopoliar Josip Iličič.

„Vyhrali sme, získali sme ďalšie tri body. Momentálne sme tretí, na prvý Inter strácame bod. Pôjdeme od zápasu k zápasu a po 38. kole sa uvidí, ako skončíme,“ skonštatoval Marek Hamšík.

„Stará dáma“ sa vezie na víťazne vlne

Hamšík debutoval medzi elitou na Apeninskom polostrove 20. marca 2005 ešte ako hráč Brescie proti Chievu Verona, mal vtedy 17 rokov a 237 dní. Za vtedajšieho zamestnávateľa napokon nastúpil v Serie A iba raz. Od júna 2007 je hráčom Neapola, v drese „Partenopei“ si pripísal ďalších 298 vystúpení v predmetnej súťaži, v ktorej zatiaľ nastrieľal 77 gólov.

Po stretnutí na štadióne San Paolo bol spokojný aj tréner Neapolčanov Maurizio Sarri. Toho hnevalo akurát to, že jeho zverenci nezvíťazili vyšším rozdielom. „Zaslúžili sme si presvedčivejší výsledok, ale plytvali sme šancami. Mužstvo hralo v prvom polčase veľmi dobre, škoda, že sme viedli iba 1:0. Niektorí hráči mali možno ťažšie nohy ako obvykle, išli sme na maximum,“ vyhlásil 56-ročný neapolský rodák.

Tréner Sarri doteraz odštartoval kalendárny rok víťazstvom iba raz. V roku 2007 zdolalo jeho Arezzo mužstvo Rimini v Serie B 4:1.

Už ôsmu ligovú výhru za sebou dosiahol úradujúci majster Juventus Turín, „stará dáma“ si na vlastnom štadióne poradila s posledným Hellasom Verona hladko 3:0. Nedarilo sa rímskemu AS, ktorý len remizoval na pôde Chieva Verona 3:3. Do zápasu nastúpil aj slovenský rekonvalescent Norbert Gyömbér, odohral záverečných desať minút. Ešte horšie dopadlo milánske AC s Jurajom Kuckom, ktoré doma prehralo s outsiderom z Bologne 0:1. Kucka prišiel na trávnik v 83. minúte.

Výsledky stredajších stretnutí 18. kola Serie A:
Neapol – FC Turín 2:1 (2:1)

Góly: 16. Insigne, 41. HAMŠÍK – 33. Quagliarella (z pok. kopu)

Chievo Verona – AS Rím 3:3 (1:2)

Góly: 44. Paloschi, 58. Danielli, 86. S. Pepe – 7. Umar, 37. Florenzi, 71. Falque

Norbert Gyömbér (AS Rím) nastúpil v 80. min

Juventus Turín – Hellas Verona 3:0 (2:0)

Góly: 8. Dybala, 45. Bonucci, 82. Zaza

Lazio Rím – Carpi 0:0

Palermo – Fiorentina 1:3 (0:2)

Góly: 77. Gilardino – 13. a 42. Iličič, 90.+ Blaszczykowski

Sassuolo – Frosinone 2:2 (1:2)

Góly: 22. Defrel, 74. Falcinelli – 16. Dionisi, 45. Ajeti, ČK: 90.+ L. Pellegrini (Sassuolo) po 2. ŽK

Udinese – Atalanta Bergamo 2:1 (2:0)

Góly: 23. Théréau, 45.+ Perica – 75. M. D’Alessandro

1. Inter Miláno 18 12 3 3 24:11 39

2. Fiorentina 18 12 2 4 36:16 38

3. Neapol 18 11 5 2 33:14 38

4. Juventus Turín 18 11 3 4 31:14 36

5. AS Rím 18 9 6 3 35:21 33

6. Sassuolo 17 7 7 3 22:17 28