Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Eleonóra

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Žalobcovia FIFA žiadajú pre Blattera s Platinim doživotie

Autor: SITA, 12. januára 2016 16:08
Seppovi Blatterovi a Michelovi Platinimu sa zdá veľa aj osem rokov.
Sepp Blatter, Michel Platini Zľava: Sepp Blatter a Michel Platini. Foto: archívne, SITA/AP
ZÜRICH 12. januára (WebNoviny.sk) - Osem rokov bez futbalu sa im zdá neprimeraný trest za zmluvne nepodchytené 2 milióny švajčiarskych frankov, ale kauza okolo Seppa Blattera a Michela Platiniho sa ešte môže skončiť aj "doživotím" ich hlavných aktérov.

Žalobcovia etickej komisie Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) žiadajú pre svojho prezidenta Blattera a jeho niekdajšieho poradcu Platiniho najvyššiu možnú sadzbu. "Vyšetrovacia komora mieni napadnúť rozhodnutie ohľadom pánov Blattera a Platiniho na odvolacej komisii FIFA," uviedol orgán, ktorého nezávislé postavenie pomáhal Blatter budovať.

Odporúčame:

Blattera a Platiniho potrestali, budú osem rokov bez futbaluVplyvným funkcionárom zlomila krk kauza týkajúca sa peňazí, ktoré Platini dostal od FIFA so súhlasom jej šéfa Blattera za služby poradcu z rokov 1998 až 2002 a ktoré nemali žiaden zmluvný základ. Oboch najskôr suspendovali a v decembri im súdna komora etickej komisie vymerala tresty na osem rokov. Písomné odôvodnenia verdiktov dostali len nedávno, čím sa otvorila cesta k odvolaniu.

Platini sa chcel pôvodne obrátiť priamo na Športový arbitrážny súd (CAS) v Lausanne, čím by celý proces urýchlil a v prípade zrušenia dištancu by sa mohol 26. februára uchádzať o post prezidenta svetového futbalu. FIFA však 60-ročného Francúza upozornila, že musí najskôr počkať na rozhodnutie jej odvolacieho orgánu. Platini sa preto plánov na kandidatúru vzdal, stále si však chce očistiť svoje meno a vrátiť sa na post prezidenta Európskej futbalovej únie (UEFA).

Blatter aj Platini sú vo svojich vyjadreniach ohľadom odvolania u FIFA skeptickí, nádeje vkladajú do CAS či civilných súdov. História si pamätá jeden prípad, keď odvolacia komisia FIFA zmenila trest z ôsmich rokov na doživotie. V roku 2013 vtedajší šéf vyšetrovacej komory etickej komisie Michael Garcia napadol rozhodnutie svojho kolegu zo súdnej komory Joachima Eckerta v úplatkárskej kauze s bývalým členom výkonného výboru Vernonom Manilalom Fernandom zo Srí Lanky. Dosiahol vtedy svoje a CAS doživotný dištanc potvrdil.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety