Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.sk

WebNoviny

Meniny má: Urban

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Misia Jána Kozáka pri slovenskej reprezentácii sa predĺži

Autor: SITA, 23. februára 2016 13:18
Slovenský futbalový zväz (SFZ) predĺžil zmluvu s trénerom Jánom Kozákom do konca novembra 2017, ktorá v prípade postupu automaticky bude pokračovať až do konca záverečného turnaja v Rusku v júli 2018.
Ján Kozák Ján Kozák 2. júla 2013 nahradil odvolané duo rovnocenných hlavných koučov SR Stanislava Grigu a Michala Hippa a stal sa v poradí jedenástym trénerom slovenskej futbalovej reprezentácie v ére samostatnosti. Foto: archívne, SITA/Ján Slovák
BRATISLAVA 23. novembra (WebNoviny.sk) - Tréner Ján Kozák doviedol slovenskú futbalovú reprezentáciu k historickej účasti na majstrovstvách Európy a úspešnú misiu bude môcť zopakovať aj v kvalifikácii na majstrovstvá sveta 2018.


Ján Kozák je vďačný za dôveru

Slovenský futbalový zväz (SFZ) s ním predĺžil zmluvu do konca novembra 2017, ktorá v prípade postupu automaticky bude pokračovať až do konca záverečného turnaja v Rusku v júli 2018. Informovala o tom oficiálna stránka SFZ.

"Som vďačný, že mi vedenie SFZ dalo dôveru, pretože rád by som s reprezentáciou a ľuďmi v nej pokračoval v práci, ktorú sme doteraz urobili a potešili ňou fanúšikov i širokú verejnosť. Je dobré, že máme túto otázku vyriešenú a môžeme sa tak plne sústrediť na prípravu na ME vo Francúzsku," citoval web futbalsfz.sk slová 61-ročného kormidelníka.

"Keďže záujem o pokračovanie zmluvy bol obojstranný, naše rokovania boli veľmi rýchle a produktívne. Predĺženie zmluvy už schválil aj výkonný výbor SFZ na svojom februárovom zasadnutí," doplnil prezident SFZ Ján Kováčik.


Historicky prvým koučom Slovenska bol Jozef Vengloš

Ján Kozák 2. júla 2013 nahradil odvolané duo rovnocenných hlavných koučov SR Stanislava Grigu a Michala Hippa a stal sa v poradí jedenástym hlavným trénerom slovenskej futbalovej reprezentácie v ére samostatnosti. Obklopil sa spolupracovníkmi na čele s asistentom Štefanom Tarkovičom. Zmluvu vtedy podpísal do 30. novembra 2015, automaticky sa predĺžila do konca ME 2016. Debut na lavičke si odkrútil 14. augusta 2013 v prípravnom zápase v Bukurešti, jeho zverenci remizovali s domácimi Rumunmi 1:1. Národný tím prevzal

J. Kozák na 56. mieste rebríčka Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA), v júlovom vydaní dokonca klesol na 63. priečku. Dokázal ho však vytiahnuť až na 14. pozíciu k augustu 2015, čo je historické maximum SR. Momentálne "kozákovcom" patrí 25. priečka. Ján Kozák na lavičke slovenskej futbalovej reprezentácie dosiaľ absolvoval dovedna 25 stretnutí, má vysoko pozitívnu bilanciu 16 víťazstiev, 4 remízy a len 5 prehier, skóre je priaznivé 39:20. Najcennejší triumf dosiahol 9. októbra 2014, keď v žilinskom zápase kvalifikácie ME 2016 získal skalp úradujúcich majstrov Európy a majstrov sveta 2010 Španielov (2:1).

Historicky prvým koučom SR bol Jozef Vengloš (6. 4. 1993 - 15. 6. 1995), po ktorom sa kormidla ujali Jozef Jankech (4. 7. 1995 - 23. 10. 1998), na dvakrát Dušan Galis (1. 1. 1999 - 23. 2. 1999 a 1. 1. 2004 - 12. 10. 2006), Jozef Adamec (26. 2. 1999 - 30. 11. 2011), Ladislav Jurkemik (1. 2. 2002 - 31. 12. 2003), Ján Kocian (2. 11. 2006 - 30. 6. 2008), Vladimír Weiss st. (7. 7. 2008 - 31. 1. 2012) a nasledovalo spomenuté duo Griga, Hipp (26. 5. 2012 - 13. 6. 2013). Národný výber spod Tatier mal aj troch dočasných trénerov, boli nimi Dušan Radolský (23. 10. 1998 - 10. 11. 1998), Anton Dragúň (17. 11. 1999 - 25. 11. 1999) a Michal Hipp (od 29. 2. 2012).


Prehľad doterajších hlavných trénerov futbalovej reprezentácie SR:
Jozef Vengloš (od 6. 4. 1993 do 15. 6. 1995)
Jozef Jankech (4. 7. 1995 - 23. 10. 1998)
Dušan Galis (1. 1. 1999 - 23. 2. 1999)
Jozef Adamec (26. 2. 1999 - 30. 11. 2001)
Ladislav Jurkemik (1. 2. 2002 - 31. 12. 2003)
Dušan Galis (1. 1. 2004 - 12. 10. 2006)
Ján Kocian (2. 11. 2006 - 30. 6. 2008)
Vladimír Weiss st. (7. 7. 2008 - 31. 1. 2012)
Stanislav Griga a Michal Hipp (26. 4. 2012 - 13. 6. 2013)
Ján Kozák (2. 7. 2013 - platná zmluva do 30. 11. 2017)

Pozn.:
Tréneri dočasne poverení vedením A-mužstva SR:
- Dušan Radolský (vo funkcii od 23. 10. 1998 do 10. 11. 1998, na svojom konte má jeden prípravný zápas v Bratislave s Poľskom /1:3/)
- Anton Dragúň (17. 11. 1999 - 25. 11. 1999), keďže vtedajší hlavný tréner Jozef Adamec nemohol pre zdravotné problémy odletieť na zájazd do Južnej a Strednej Ameriky, v štyroch stretnutiach /bilancia 1 - 0 - 3/ na tomto turné viedol reprezentačné mužstvo jeho vtedajší asistent A. Dragúň.
- Michal Hipp (bol poverený SFZ vedením tímu 29. februára 2012 v Burse proti domácim Turkom /víťazstvo SR 2:1/)




Vizitka Jána Kozáka st., nového trénera slovenskej futbalovej reprezentácie:

Dátum a miesto narodenia: 17. apríla 1954 v Matejovciach nad Hornádom
Post: Stredopoliar


Hráčska kariéra:
- Lokomotíva Bane Spišská Nová Ves (1969 - 1974), Lokomotíva Košice (1974 - 1980), Dukla Praha (1980 - 1982), Lokomotíva Košice (1982 - 1986), RFC Bressoux (1986 - 1987), Seraing Liége (1987), FC Bourges (1987 - 1988), Lokomotíva Košice (1988 - 1990). Celkovo absolvoval v najvyššej československej súťaži 254 duelov a dosiahol v nich 51 gólov.
- reprezentácia Československa (1976 - 1984) so štatistikou 55 zápasov a 9 gólov, debut 6. októbra 1976 v medzištátnom prípravnom stretnutí ČSSR - Rumunsko (3:2)


Trénerská kariéra:
- Lokomotíva Košice, 1. FC Košice (1996 - 1997), 1. FC Košice (1998 - 1999), Zemplín Michalovce (2002 - 2003), Steel Trans Ličartovce (2004 - 2005), MFK Košice (2005 - 2009), MFK Košice (2012 - 2013), reprezentácia SR (2013 - doteraz)


Najväčšie úspechy:
Ako hráč majster Československa s Duklou Praha (1982), trojnásobný držiteľ Československého pohára (Lokomotíva Košice /1977, 1979/, Dukla Praha /1981/), tretie miesto na ME 1980 v Taliansku, Najlepší futbalista ČSSR (1981), dvakrát tretí v ankete o Futbalistu roka ČSSR (1979, 1980), účastník MS 1982 v Španielsku.

Ako tréner dvojnásobný majster SR s 1. FC Košice (1997, 1998), víťaz Slovenského pohára s MFK Košice (2009). Priviedol 1. FC Košice ako prvý slovenský klub do hlavnej fázy Ligy majstrov. V sezóne 1997/1998 jeho zverenci prehrali v nesmierne náročnej konkurencii všetkých šesť zápasov v rámci B-skupiny LM: podľahli hráčom Manchestru United (0:3 a 0:3), Feyenoordu Rotterdam (0:2 a 0:1) i Juventusu Turín (0:1 a 2:3). Držiteľ Ceny fair play MUDR. Ivana Chodáka za roky 2007 a 2008.

Reprezentáciu SR doviedol prvý raz v jej novodobej histórii k účasti na závarečnom turnaji majstrovstiev Európy.



Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom Európskej komisie, aby štáty platili pokutu 250-tisíc eur za neprijatého utečenca?
Myslím si, že Slovensko by malo pomôcť a prijať utečencov. Žiadna pokuta nám tak hroziť nebude
Je to neetické, ako môžu hodnotu človeka vyčísliť peniazmi
Nesúhlasím s prijatím utečencov a ani s pokutami, je to čisté vydieranie
Štáty EÚ nevedia, ako riešiť migračnú krízu a tento návrh to len dokazuje
Ďalšie ankety