Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Oto

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Odvolacia komisia FIFA znížila tresty Blatterovi a Platinimu

Autor: SITA, 24. februára 2016 21:38
Sepp Blatter a Michel Platini napokon vyviazli s kratším dištancom za netransparentné vyplatenie dvoch miliónov švajčiarskych frankov.
Michel Platini, Sepp Blatter Sepp Blatter a Michel Platini napokon vyviazli s kratším dištancom Foto: archívne, SITA/AP
ZÜRICH 24. februára (WebNoviny.sk) - Suspendovaní prezidenti Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA), resp. Európskej futbalovej únie (UEFA) Sepp Blatter a Michel Platini napokon vyviazli s kratším dištancom za netransparentné vyplatenie dvoch miliónov švajčiarskych frankov druhému menovanému v roku 2011.


Proti verdiktu sa odvolali aj etickí žalobcovia FIFA

Odvolacia komisia FIFA im v stredu znížila tresty z 8 na 6 rokov. Prvotnú dĺžku vymerala etická komisia riadiacej organizácie svetového futbalu na čele s nemeckým sudcom. Pôvodne tajnú transakciu, ktorú Švajčiar schválil za Francúzove poradenské služby v rokoch 1999 až 2002, uznala za neetickú a konflikt záujmov. Okrem Blattera a Platiniho sa proti verdiktu odvolali tiež etickí žalobcovia FIFA. Tí požadovali doživotné vylúčenie dvojice z diania v tomto odvetví.

S protestom uspeli funkcionári po minulotýždňových výpovediach pred odvolacou komisiou zloženou z niektorých delegátov piatkových predčasných prezidentských volieb. Vedie ju Larry Musenden - bývalý generálny prokurátor z Bermúd snažiaci sa o post šéfa Futbalovej konfederácie Severnej a Strednej Ameriky a karibskej oblasti (CONCACAF).

"Zvážili sme ich dlhoročnú prácu pre FIFA, UEFA a futbal ako taký. Zaslúžia si, aby sme to brali ako poľahčujúcu okolnosť," znelo odôvodňujúce stanovisko. Blatter aj Platini nepretržite popierajú svoju vinu a v boji o očistenie mena môžu pokračovať na Športovom arbitrážnom súde (CAS) v Lausanne. Najskôr si však musia počkať na detailnú písomnú správu.


Suspendácia a dištanc zmarili Platiniho prezidentské šance

Stavebné kamene svojej obhajoby predostreli v sérii rozhovorov. Platini uviedol, že si v roku 1998 pri uchádzaní sa o prácu pre prezidenta zažiadal o milión švajčiarskych frankov. Podľa Blattera znel kontrakt na 300 000 CHF, toľko v danom čase zarábal generálny sekretár. Zvyšok sa mal doplatiť na základe tzv. gentlemanskej dohody. Švajčiarsky právny poriadok umožňuje nasledujúcu platbu do piatich rokov, ale Platini si ju vypýtal až v roku 2011.

Peniaze mu na účet dorazili vo februári 2011. Práve načasovanie vzbudilo podozrenie. V plnom prúde akurát bola volebná kampaň a UEFA pobádala svojich členov podporiť Blattera. Ten sľúbil, že kandiduje naposledy. Zvíťazil bez súpera po tom, ako sa Mohamed bin Hammam z Kataru zaplietol do podplácania karibských hlasujúcich.

Odvtedy považovali niekdajšieho francúzskeho reprezentanta za jeho najpravdepodobnejšieho nástupcu. Októbrová provizórna suspendácia a decembrový dištanc však definitívne zmarili Platiniho prezidentské šance. Etickí sudcovia im posledný mesiac uplynulého kalendárneho roka dali aj finančné pokuty - Blatterovi 50 000 CHF, Platinimu ešte o 30 000 viac.


Prevod vyplával na povrch počas rozsiahleho federálneho vyšetrovania

Inkriminovaný prevod vyplával na povrch počas rozsiahlejšieho švajčiarskeho federálneho vyšetrovania FIFA vrátane prania špinavých peňazí v súvislosti s výberovým procesom usporiadateľov majstrovstiev sveta 2018 a 2022.

Miestny generálny prokurátor Michael Lauber v septembri otvoril trestné stíhanie Blattera za zlé hospodárenie a použitie finančných prostriedkov federácie na nesprávny účel.

Prípad sa týka tiež Blatterových podpisov na zmluvách, ktoré zapríčinili podhodnotený predaj vysielacích práv na svetové šampionáty 2010 a 2014 do Karibiku niekdajšiemu viceprezidentovi FIFA Jackovi Warnerovi. Platiniho pozícia vo vyšetrovaní je medzi svedkom a podozrivým.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Mal by minister M. Lajčák odstúpiť pre obvinenia, že kultúrne podujatia spojené s predsedníctvom Slovenska v Rade EÚ boli predražené?
Určite nie, je to človek na správnom mieste a neverím, že na ministerstve porušili zákon
Mal by priznať pochybenie a odstúpiť z funkcie
Všetko sa šije 'horúcou ihlou', nech to najprv vyšetria a potom nech sa rozhodne o jeho osude
Kauza sa pekne zametie pod koberec a bude všetko v poriadku
Už stačilo káuz! Mala by odstúpiť celá vláda
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy