Real Madrid
Futbalisti Realu Madrid sa cez Manchester City prebojovali do finále Ligy majstrov. V semifinálovom dvojzápase im na to stačil jediný gól. Foto: SITA/AP

MADRID 4. júla (WebNoviny.sk) – Trofej za víťazstvo vo futbalovej Lige majstrov v sezóne 2015/2016 získa jeden z madridských klubov. Hráči Realu Madrid sa v stredu stali druhými finalistami po vyradení Manchestru City.

Zverenci trénera Zinedina Zidana vyhrali na Štadióne Santiaga Bernabéua 1:0 a po bezgólovej remíze z prvého merania síl na Britských ostrovoch sa tešia zo svojho štrnásteho finále v najprestížnejšej európskej klubovej súťaži. V ňom sa stretnú s mestským rivalom Atléticom, ktoré prešlo cez Bayern Mníchov. Zopakuje sa tak lisabonské finále LM z ročníka 2013/2014 – vtedy Real zdolal Atlético 4:1 po predĺžení, hoci vyrovnal až v samom závere riadneho hracieho času zásluhou Sergia Ramosa. V pridanej dvadsaťminútovke potom skórovali Gareth Bale, Marcelo a Cristiano Ronaldo. Tohtoročné finále sa uskutoční v sobotu 28. mája na milánskom San Sire.

Madridský tím zvíťazil v tejto sezóne LM vo všetkých domácich vystúpeniach s impozantným skóre 19:0. Ak Real v minulosti na európskej pohárovej scéne uhral v prvom stretnutí u súpera nerozhodný výsledok, uspel už v 23 z 24 konfrontácií. Mužstvo zo severozápadu Anglicka v semifinále LM účinkovalo vôbec prvýkrát v histórii a tretíkrát v rámci pohárovej Európy, premiérovo od roku 1971. „Merengues“ postúpili do finále LM druhý raz z ostatných šiestich semifinálových pokusov v sérii, predtým sa im to podarilo v roku 2014, keď získali „ušatú trofej“. Obidva tímy sa predtým na európskej pohárovej scéne stretli doteraz iba dvakrát. Udialo sa tak v skupinovej fáze LM 2012/2013. V Madride sa z triumfu 3:2 tešili domáci, stretnutie na anglickej pôde sa skončilo remízou 1:1.

Do stredajšej semifinálovej odvety lepšie vstúpili domáci hráči, ktorí hýrili väčšou aktivitou. Hostia navyše už v 10. minúte prišli o kapitána Kompanyho, ktorý si pri jednej z prihrávok poranil sval a nahradil ho Mangala. V 13. min centroval do pokutového územia z pravej strany Carvajal, ale Ronaldova hlavička letela vysoko nad. V 20. min bol v akcii znova aktívny Carvajal, pekne vysunul Bala a jeho pokus z pomerne veľkého uhla jemne tečoval Fernando od vzdialenejšej žrde do vlastnej bránky – 1:0. Futbalisti „bieleho baletu“ nezaspali, stále boli častejšie pri lopte a nedovoľovali hosťom dostávať sa do šancí. V 36. min Kroos zahrával priamy kop, k lopte sa dostal na päťke Ramos, aj ju pretlačil do siete, ale asistent rozhodcu správne odmával postavenie mimo hry. V závere prvého dejstva sa ukázali aj hráči „Citizens“, na hranici šestnástky vypálil Fernandinho a opečiatkoval pravú žrď Navasovej bránky.

Druhú polovicu stretnutia začali hráči Realu rovnako aktívne ako prvú, v 52. min sa do obrovskej šance dostal Modrič, ktorý sa pekne vyhol ofsajdovej pasci, ale trafil len dobre stojaceho Harta. O sedem minút neskôr si pekne nabehol Ronaldo, okamžite po zemi vypálil, ale gólman hostí bol pozorný. V 64. min zahrával Kroos rohový kop a hlavička Bala trafila len brvno. V ďalšej časti hry si ani jedno mužstvo nevypracovalo vážnejšiu príležitosť na skórovanie, Real držal loptu na kopačkách. Hráči City pohrozili v 84. min, z ľavej strany z ostrého uhla skúsil De Bruyne priamu strelu, trafil bočnú sieť. Minútu pred koncom vypálil spoza pokutového územia Agüero, lopta tesne preletela ponad brvno Navasovej svätyne. Real Madrid napokon udržal tesné jednogólové vedenie a zaslúžene postúpil.

Real Madrid (Šp.) – Manchester City (Angl.) 1:0 (1:0)

– prvý zápas 0:0, do finále postúpil Real Madrid

Gól: 20. Bale, ŽK: 83. Lucas Vásquez – 30. De Bruyne, 71. Fernando, 90.+ Otamendi, rozhodoval: Damir Skomina (Slovin.), 78 000 divákov

Real Madrid: K. Navas – Carvajal, Pepe, Sergio Ramos, Marcelo – Modrič (88. Kovačič), T. Kroos, Isco (67. James Rodríguez) – Jesé Rodríguez (56. Lucas Vásquez), C. Ronaldo, Bale

Manchester City: Hart – Sagna, Kompany (10. Mangala), Otamendi, Clichy – Fernando – Jesús Navas (69. Iheanacho), Fernandinho, Y. Touré (61. Sterling), De Bruyne – Agüero