Slováci zaskočili majstrov sveta, v Augsburgu zdolali Nemcov

Hamšík

AUGSBURG 29. mája (WebNoviny.sk) – Slovenskí futbaloví reprezentanti zdolali tím úradujúcich majstrov sveta. Zverenci trénera Jána Kozáka zvíťazili 3:1 nad nemeckým národným mužstvom v nedeľňajšom medzištátnom prípravnom stretnutí v Augsburgu.

Obrazom: Slováci zvíťazili v Nemecku 3:1

Skóre zápasu vo WWK Arene otvoril v 13. min útočník Mario Gómez, ktorý premenil pokutový kop. Slováci udreli dva razy v závere prvého polčasu, presadili sa Marek Hamšík a Michal Ďuriš. Krátko po zmene strán pridal Juraj Kucka tretí presný zásah tímu SR. To už obe mužstvá hrali na podmočenom trávniku po búrke s krupobitím a takmer polhodinovej prestávke navyše, ďalší gól už diváci v Augsburgu nevideli.

Vzájomný duel bol pre oba tímy prípravou na majstrovstvá Európy vo Francúzsku (10. júna – 10. júla). Slováci si v základnej B-skupine európskeho šampionátu zmerajú sily s Walesanmi, Rusmi a Angličanmi, Nemci figurujú v „céčku“ spoločne s Poliakmi, Ukrajincami a Severnými Írmi. Poslednou previerkou pre SR bude v sobotu 4. júna súboj v Trnave proti Severnému Írsku.

Slováci absolvovali piaty zápas proti Nemcom od roku 1993, vo vzájomnej bilancii si polepšili, no stále zaostávajú (2 víťazstvá – 0 remíz – 3 prehry). Kozákovi zverenci naposledy prehrali v medzištátnom stretnutí v októbri 2015, keď v kvalifikácii o postup na ME podľahli Bielorusom (0:1). Odvtedy slovenskí futbalisti neprehrali v siedmich dueloch po sebe, vybojovali päť víťazstiev a dve remízy.

Výsledok nedeľňajšieho medzištátneho prípravného futbalového stretnutia v Augsburgu:

Nemecko – Slovensko 1:3 (1:2)

Góly: 13. M. Gómez (z pok. kopu) – 41. Hamšík, 44. M. Ďuriš, 52. Kucka, bez kariet, rozhodovali: Gumienny – Cremers, Nijssen (všetci Belg.), 22 110 divákov

Nemecko: Leno (46. Ter Stegen) – Kimmich (75. Schürrle), J. Boateng (64. Höwedes), Rüdiger, J. Hector – Khedira (46. Weigl) – Rudy, Götze, Draxler – M. Gómez (46. Brandt), L. Sané

Slovensko: Kozáčik – Pekarík, Škrtel, J. Ďurica, Švento – Hrošovský (78. Škriniar) – M. Ďuriš (68. Šesták), Kucka (81. Pečovský), Hamšík (85. Greguš), Weiss – Duda (61. Stoch)

Úvod patril Nemcom

Úvod stretnutia patril Nemcom, ktorí boli viackrát v nebezpečných pozíciách na súperovej polovici ihriska. V 3. min Boatengov pokus po rohovom kope vytlačil Kozáčik, o päť minút neskôr zas Draxlerovu strelu zvnútra šestnástky zblokoval Pekarík. Nemci sa dočkali presného zásahu ešte v úvodnej štvrťhodine – v 13. min Gómez premenil pokutový kop po nedovolenom zákroku Kucku na Götzeho.

Po polhodine hry mali domáci futbalisti dve dobré príležitosti, no zoči-voči Kozáčikovi sa nepresadili Sané a ani Draxler. Slováci z ničoho nič dvakrát udreli v závere prvého dejstva. V 41. min sa oprel do lopty Hamšík a strelou spoza šestnástky prekonal Lena – 1:1.

O tri minúty neskôr zužitkoval Weissov rohový kop Ďuriš, jeho hlavička rozvlnila sieť a Slováci odišli do šatne vo výhode. To ešte netušili, že polčasová prestávka bude nezvyčajne dlhá – pre búrku s krupobitím rozhodca posunul výkop druhej časti hry takmer o 30 minút.

Dianie poznačilo okrem dažďa aj množstvo striedaní

Po návrate na ihrisko aj za výdatného lejaku a na podmočenom trávniku opäť udreli Kozákovi zverenci – po rohovom kope nikým nestrážený Kucka strelou z voleja prestrelil striedajúceho gólmana FC Barcelona Ter Stegena, ktorému prešla lopta pomedzi nohy. Zaskočení Nemci sa na ťažkom teréne, ktorý komplikoval snahy o kombinačnú hru, len ťažko spamätávali z nepriaznivého stavu, aj keď v blízkosti Kozáčikovej bránky boli často. V 65. min pohrozil Götze, ale z uhla nedokázal dostať loptu do bránky.

Dianie na ihrisku poznačilo okrem dažďa aj množstvo striedaní. Slováci utvorili pevný obranný val a Nemci sa nedostávali do nebezpečných pozícií, aj keď prevzali aktivitu. V 82. min to skúšal opäť Götze z ľavej strany, ale Kozáčik bol pozorný. O šesť minút neskôr netrafil medzi tri žrde zvnútra pokutového územia striedajúci Schürrle a Slováci si už víťazstvo ustrážili.

Ján Kozák (tréner SR): „Nevstúpili sme do duelu najlepšie, hrali sme trochu ustráchane s rešpektom pred súperom. Súper vtedy dobre napádal a využíval krídelné problémy. Mali sme dosť problémov a dostali aj gól, no postupne sme sa dostali do hry. Dobrou a presnou kombináciou sme začínali byť nebezpečnejší. V závere prvého polčasu sme dali dva krásne góly. Prvý polčas zniesol prísnejšie kritéria kvality futbalu. Druhý polčas bol už skôr boj ako futbal. Teší ma, že sme majstrom sveta konkurovali v prvej časti po futbalovej stránke a po zmene strán bojovnosťou. Mali sme obavy, že sa zápas nedohrá. Boli samozrejme obavy, že na náročnom teréne príde k zraneniu, ale hráči sa na ihrisku správali ako profesionáli a rešpektovali sa.“

Joachim Löw (tréner Nemecka): „Nikdy som nezažil nič podobné. Je naozaj unikátne, že prestávka medzi polčasmi trvala tak dlho. Našťastie sa nič zlé nestalo. V dnešnom zápase sme robili veľa chýb v defenzíve a mali sme príliš otvorený stred poľa.“

Marek Hamšík (stredopoliar SR a strelec jedného gólu): „Sme veľmi šťastní, že sme zdolali majstrov sveta. Máme z toho obrovskú radosť, na ich pôde sa nevyhráva každý deň. Gól, ktorý som strelil, patrí určite medzi najkrajšie počas mojej doterajšej kariéry. Prvých dvadsať minút po zmene strán to nebol ani tak futbal ako ‚nakopávaná‘. Neskôr to už vyzeralo trochu lepšie, úroveň hry v druhom polčase však bola slabšia. Víťazstvo nás teší, ale zostávame nohami na zemi.“

Martin Škrtel (obranca a kapitán SR): „Samozrejme, že sme spokojní. Takéto víťazstvo sa nezrodí každý deň. Za predvedený výkon sme si ho však zaslúžili. Ihrisko a podmienky boli rovnaké pre obidva tímy. V druhom polčase to nebolo o futbale, ale skôr o bojovnosti.“

Ondrej Duda (útočník SR): „Je to vynikajúci pocit zdolať majstrov sveta. V tomto stretnutí sme si verili. Po vynútenej ‚dažďovej‘ prestávke sa čakalo, či sa vôbec bude hrať. Napokon sa pokračovalo. Je to pre nás dobré, že sa dohralo.“

Juraj Kucka (stredopoliar SR a strelec jedného gólu): „Bolo to náročné, v druhom polčase skôr boj. Stretnutie sme však zvládli ako tím. Čo povedať k môjmu gólu? Aj také sa rátajú.“

Peter Pekarík (obranca SR): „Dosiahli sme senzačné víťazstvo. Neočakával som, že by duel mohol mať takýto priebeh. Tento triumf v Nemecku nás určite nakopne, je pre nás veľkou vzpruhou pred majstrovstvami Európy.“

Mario Götze (stredopoliar Nemecka): „Bolo pre nás poučné, že sme hrali v takejto situácii a v takýchto podmienkach. Dostali sme dva zbytočné góly.“