Meniny má: Olívia, Tadeáš

Autor: SITA, 9. októbra 2014 23:07, aktualizované: 10. októbra 2014 11:09
Calum Chambers (sprava) z Anglicka v súboji s Matteom Vitaolim zo San Marina. Anglicko zdolalo v kvalifikácii San Maríno 5:0. Foto: SITA/AP
BORISOV/SKOPJE 9. októbra (WEBNOVINY) - Futbalisti Ukrajiny zvíťazili vo štvrtkovom stretnutí C-skupiny kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy 2016 do Francúzska v bieloruskom Borisove nad domácim výberom 2:0. V ďalšom súboji slovenskej skupiny zdolalo Macedónsko vďaka skvelému finišu Luxembursko 3:2.

Odporúčame:

Triumf Slovákov nad Španielmi videlo viac ľudí ako finále MS

Podľa Španielov je výsledok nespravodlivý, chvália Kozáčika

Osobnosti oceňujú Kozákovu taktiku, médiá píšu o senzácii

Súboj Bieloruska s Ukrajinou nepriniesol veľa futbalovej krásy a väčšinou to bola nuda v strede ihriska. V závere prvého polčasu zlikvidoval ukrajinský brankár Piatov po rohovom kope výbornú hlavičku Filipenka. Prvú šancu hostí pripravil kapitán Rotaň, jeho priamy kop vyrazil Ževnov len s námahou. V 66. min trafil Krivec z ďalšej štandardnej situácie len do žrde ukrajinskej bránky.

O všetkom sa rozhodlo v 82. min, keď Konopľankov center z ľavej strany zrazil za chrbát svojho brankára kolenom dezorientovaný Martynovič. V nadstavenom čase dal gólovú bodku za zápasom pri svojej premiére presným zásahom Sydorčuk. Ukrajinci sa rehabilitovali za septembrovú prehru so Slovenskom a získali do tabuľky prvé tri body.

Obrazom: Slovensko vyhralo nad Španielskom

Luxembursko bolo blízko k ďalšiemu prekvapeniu

Po remíze s Bieloruskom bolo Luxembursko blízko k ďalšiemu prekvapeniu. V Skopje s Macedónskom prehrávalo od 20. min, ale potom dlho viedlo 2:1 vďaka presným zásahom v závere prvého polčasu a siahalo minimálne na bod.

V 20. min predviedol svoje majstrovstvo Trajkovski, ktorý zobral loptu tesne za poliacou čiarou, prešiel pomedzi troch súperov a prízemnou strelou otvoril skóre. V 39. min trafil presne z priameho kopu Bensi, o 5 min neskôr sa presadil po rýchlej akcii aj Turpel.

Macedónci vrhli v druhom polčase všetky sily do útoku. V 66. min premenil nariadený pokutový kop Jahovič a vyrovnal. Domáci napokon otočili výsledok a strhli víťazstvo na svoju stranu. V 92. min trafil spoza šestnástky krížnou strelou do ľavého horného rohu bránky Abdurahimi.

Rusko Ruský futbalista Oleg Šatov (vpravo) v súboji o loptu so Švédom Andreasom Isakssonom. Foto: SITA/ AP

Rusi zostali na čele tabuľky

Futbalisti Švédska s rekonvalescentom Zlatanom Ibrahimovičom len na lavičke sa s Rusmi rozišli nerozhodne 1:1 vo štvrtkovom stretnutí G-skupiny kvalifikácie. Obaja bod brali. Domáci od desiatej minúty zaostávali 0:1, krátko po presnom zásahu Aleksandra Kokorina mohol z penalty vyrovnať Sebastian Larsson, ale jeho prudký pokus k pravej žrdi perfektne vyrazil Igor Akinfejev.

"Utvorili sme si dobré šance na skórovanie, Sebastian, bohužiaľ, nepremenil pokutový kop. V závere sme sa trochu obávali o výsledok," priznal v rozhovore pre TV4 strelec vyrovnávajúceho gólu Ola Toivonen, ktorý sa presadil v 49. minúte a o osem minút neskôr striedal zo zdravotných dôvodov. Švédi najbližšie doma hostia Lichtenštajnčanov.

"V nedeľu berieme iba tri body," doplnil Jimmy Durmaz, ktorý asistoval pri Toivonenovom presnom zásahu. Rusi po stretnutí v Štokholme zostali so štyrmi bodmi na čele tabuľky o skóre pred Čiernohorcami, ktorí šokujúco vo štvrtok iba remizovali v Lichtenštajnsku 0:0. "Odohrali sme kvalitný zápas, mali sme dobré príležitosti. Ale taký je futbal, keď chcete víťaziť, musíte ich premieňať," poznamenal tréner "zbornej" Fabio Capello.

Súhrn výsledkov štvrtkových stretnutí kvalifikácie o postup na futbalové majstrovstvá Európy 2016 do Francúzska:

C-SKUPINA:

Bielorusko - Ukrajina 0:2 (0:0)
BORISOV

Góly: 82. Martynovič (vl.), 90.+ Sydorčuk, rozhodovali: Van Boekel - Goossens, Van Dongen (všetci Hol.)

Bielorusko: Ževnov - Poľakov, Verchovcov, Martynovič (87. Martynovič), Filipenko, Balanovič - Kalačev, Krivec, Dragun, Stasevič (46. Kisľak) - Gordejčuk (79. Kornilenko)
Ukrajina: Piatov - Fedeckij, Kučer, Chačeridi, Ševčuk - Stepanenko, Galovskij (79. Budkivskij), Rotaň (64. Sydorčuk) - Jarmolenko, Zozuľa (90.+ Timoščuk), Konopľanka

Macedónsko - Luxembursko 3:2 (1:2)
SKOPJE

Góly: 20. Trajkovski, 66. Jahovič (z pok. kopu), 90.+ Abdurahimi - 39. Bensi, 44. Turpel, rozhodovali: Mazzoleni - Costanzo, Passeri (všetci Tal.)

Macedónsko: Pačovski - Ristovski, Šikov, Mojsov, Cuculi (46. Alioski) - Demiri, Ademi - Muarem (60. Jahović), Ibraimi (46. Abdurahimi), Trajkovski - Kostovski
Luxembursko: Joubert - Jans, Philipps, Gerson, Jänisch - Chanot - Martins, Mutsch, Turpel (75. Deville), Da Mota (64. Holter) - Bensi (78. Laterza)

Slovensko - Španielsko 2:1 (1:0)
ŽILINA

Góly: 18. Kucka, 87. Stoch - 83. Alcácer, ŽK: 4. Kucka, 37. Hubočan, 90.+ Gyömbér - 44. David Silva, 90.+ Santi Cazorla, rozhodovali: Kuipers - Van Roekel, Zeinstra (všetci Hol.), 9478 divákov

Slovensko: Kozáčik - Pekarík, Škrtel, Ján Ďurica, Hubočan - Pečovský, Gyömbér, Kucka (83. F. Kiss) - Mak (61. Stoch), Weiss (54. M. Ďuriš) - Hamšík
Španielsko: Casillas - Juanfran (81. Santi Cazorla), Piqué, Raúl Albiol (58. Pedro Rodríguez), Jordi Alba - Busquets, Koke - David Silva (71. Alcácer), Fábregas, Iniesta - Diego Costa

LONDÝN

Góly: 25. Jagielka, 44. Rooney (z pok. kopu), 49. Welbeck, 72. Townsend, 78. Della Valle (vlastný)

Litva - Estónsko 1:0 (0:0)
VILNIUS

Gól: 76. Mikoliunas, ČK: 86. K. Kallaste (Estónsko)

VADUZ

Moldavsko - Rakúsko 1:2 (1:1) Moldavsko - Rakúsko 1:2 (1:1)
KIŠIŇOV

Góly: 27. Dedov (z pok. kopu) - 12. Alaba (z pok. kopu), 51. Janko, ČK: 82. Janko (Rakúsko)

Švédsko - Rusko 1:1 (0:1)