Wayne Rooney
Anglický kanonier Wayne Rooney sa snaží prekonať estónskeho brankára Sergeja Parejka počas nedeľňajšieho kvalifikačného zápasu o postup na ME 2016 do Francúzska. Tallinn, 12. október 2014. Foto: SITA/AP

TALLINN 12. októbra (WEBNOVINY) – Anglickí futbalisti majú po troch kvalifikačných súbojoch v E-skupine o postup na ME 2016 plný počet deväť bodov, ale v nedeľu na trávniku Estónska neboli ďaleko od prvej straty.

Tri body proti oslabenému súperovi (domáci hrali od 48. min bez vylúčeného kapitána Ragnara Klavana) im zachránil kapitán Wayne Rooney. V 73. min skúsený útočník Manchestru United rozvlnil sieť z priameho kopu pravačkou z hranice šestnástky a v 99. reprezentačnom zápase pridal 43. presný zásah. Viac gólov ako Rooney nastrieľali v drese hrdého Albiónu v celej histórii iba traja hráči – Jimmy Greaves (44), Gary Lineker (48) a legendárny Sir Bobby Charlton (49). Piaty Michael Owen zaostáva za Rooneym o tri góly.

Dotiahnu to slovenskí futbalisti na majstrovstvá Európy?

„Veľmi pekne zahraný priamy kop od Waynea, ale celkovo to bol pre neho frustrujúci večer,“ uviedol tréner anglickej reprezentácie Roy Hodgson. „Trápili sme sa, ale máme mladé mužstvo a to je čiastočné ospravedlnenie. Také zápasy nám môžu len pomôcť,“ uviedol 28-ročný Rooney. Anglický útočný líder v zápase celkovo až osemkrát vystrelil a v nadstavenom čase druhého polčasu pri pokuse zvýšiť na 2:0 neuspel proti brankárovi Sergejovi Pareikovi.

Ukrajincov spasil Sydorčuk

Reprezentanti Ukrajiny zvíťazili v zápase „slovenskej“ C-skupiny nad Macedóncami 1:0. Skóre zápasu otvoril a napokon aj uzavrel v nadstavenom čase prvého polčasu Sergij Sydorčuk.

V 47. min mohol Andrij Jarmolenko upokojiť domáci výber, ale nepremenil pokutový kop. Macedónci počas celého stretnutia nenašli recept na brankára Ukrajiny Andrija Piatova.

„Sami sme si skomplikovali tento zápas. Keby sme premenili penaltu, bol by to úplne iný duel. Utvorili sme si dostatok šancí, ale aj súper tam mal nejaké nebezpečné situácie. Našťastie, už je koniec,“ zhodnotil na pozápasovej tlačovej konferencii tréner Ukrajincov Michail Fomenko.

Obrazom: Slovensko vyhralo v Borisove nad Bieloruskom

Kanonier Costa odklial smolu

Úlohu favorita potvrdili Španieli, ktorí zdolali Luxemburčanov na ich pôde 4:0. O góly „La Furia roja“ sa postarali David Silva, Paco Alcácer, Diego Costa a Juan Bernat. Útočník FC Chelsea D. Costa odklial smolu z predchádzajúcich súbojov a premiérovo skóroval za výber svojej novej krajiny.

Rodený Brazílčan dal gól až v siedmom vystúpení v drese Španielska. „Už ma poriadne štvalo, že sa mi strelecky nedarilo v reprezentácii. Dúfam, že som to prelomil a odteraz to bude už len lepšie,“ vyhlásil podľa TVE 26-ročný bývalý zakončovateľ Atlética Madrid.

Jeho výkon vyzdvihol aj kouč Španielov Vicente del Bosque: „Na ihrisku vždy odovzdá maximum. Je vidieť, že sa chce zavďačiť za podporu, ktorú od nás dostal. Počas polčasovej prestávky som Diega upozornil, aby zostal pokojný. Všimol som si jeho frustráciu z toho, že sa mu nedarí skórovať. Vedel som, že skôr či neskôr dá gól. Vravel som mu, že sa dočká a tá satisfakcia naozaj prišla.“

Súhrn výsledkov nedeľňajších stretnutí kvalifikácie o postup na ME 2016 do Francúzska: