Finále Európskej ligy: Dnipro Dnipropetrovsk - FC Sevilla
Hráči FC Sevilla s víťaznou trofejou po finálovom zápase Európskej ligy, v ktorom zdolali Dnipro Dnipropetrovsk 3:2. Varšava, 27. máj 2015. Foto: SITA/AP

VARŠAVA 27. mája (WEBNOVINY) – Futbalisti FC Sevilla v stredajšom finále Európskej ligy 2014/2015 herne aj výsledkovo potvrdili pozíciu favorita a triumfovali nad Dniprom Dnipropetrovsk 3:2 (2:2). Španieli obhájili prvenstvo z minulej sezóny a zabezpečili si účasť v Lige majstrov 2015/2016.

Hráči Sevilly sú so štyrmi prvenstvami najúspešnejším tímom histórie v súčte výsledkov Pohára UEFA a Európskej ligy – triumfovali aj v rokoch 2006 a 2007. Tri primáty majú Juventus Turín, Inter Miláno a FC Liverpool.

Dnipro v tejto sezóne Európskej ligy odohralo 16 stretnutí a navštívilo sedem krajín, ôsmou bolo Poľsko, kde sa hral finálový zápas. Tím z Dnipropetrovska nikdy nezískal ukrajinský titul, vo svojej vitríne však má dva majstrovské primáty z čias ZSSR.

Obrazom: Finále Európskej ligy

Pre finalistov išlo o vôbec prvý vzájomný duel v pohárovej Európe. Španielsky klub v semifinále EL 2014/2015 vyradil Fiorentinu (3:0 doma, 2:0 vonku), Dnipro prešlo cez ďalšieho zástupcu z Apeninského polostrova SSC Neapol (1:1 vonku, 1:0 doma).

Outsider z Ukrajiny otvoril skóre duelu v 7. minúte zásluhou hlavičky chorvátskeho útočníka Nikolu Kaliniča. V 28. minúte vyrovnal Poliak Grzegorz Krychowiak v skrumáži po rohovom kope a Andalúzania sa o tri minúty dostali do vedenia po góle kanoniera Carlosa Baccu. Do šatní išli tímy napokon za nerozhodného stavu, keď v 44. minúte Ruslan Rotaň z priameho kopu rozvlnil sieť za Sergiom Ricom. O triumfe španielskeho tímu rozhodol v 73. minúte svojím druhým gólom v zápase Bacca.

Stredajší duel mal špecifický nádych pre jedného človeka s väzbami na obidva tímy, ktoré proti sebe doteraz nikdy nehrali. Juande Ramos dvakrát priviedol Sevillu k triumfu v Pohári UEFA (2006 a 2007) a v rokoch 2010-2014 bol aj trénerom Dnipra. Ramos opustil post trénera v Dnipropetrovsku v máji minulého roka pre politickú situáciu na Ukrajine a obavy o bezpečnosť svojej rodiny. Ramos cíti, že k tohtoročným úspechom svojich niekdajších zverencov z ukrajinského klubu prispel aj on.

Európska liga – finále

– hralo sa na Národnom štadióne vo Varšave

Dnipro Dnipropetrovsk (Ukr.) – FC Sevilla (Šp.) 2:3 (2:2)

rozhodovali: M. Atkinson – M. Mullarkey, S. Child (všetci Angl.), 56 000 divákov

7. min. – 1:0 N. Kalinič

28. min. – 1:1 G. Krychowiak

31. min. – 1:2 C. Bacca

44. min. – 2:2 R. Rotaň

73. min. – 2:3 C. Bacca

Žlté karty: 5:3

17. J Kankava (Dnipro), 45.+ G. Krychowiak (FC Sevilla), 45.+ N. Kalinič (Dnipro), 62. D. Carrico (FC Sevilla), 70. R. Bezus (Dnipro), 74. C. Bacca (FC Sevilla), 75. R. Rotaň (Dnipro), 83. L. Matos (Dnipro)

držanie lopty: (v %) 42-58, strely na bránu: 5:5, rohové kopy: 5:11

Dnipro: Bojko – Fedeckij, Douglas, Čeberjačko, Léo Matos – Kankava (85. Šachov), Fedorčuk (68. Bezus) – Matheus, Rotaň, Konopľanka – N. Kalinič (78. Selezňov)

FC Sevilla: Rico – Aleix Vidal, Daniel Carrico, Kolodziejczak, Trémoulinas – Mbia, Krychowiak – Reyes (58. Coke), Banega (87. Iborra), Vitolo – Bacca (82. Gameiro)

I. polčas

Papierové predpoklady favorizujúce Sevillčanov natrhol v 7. minúte Kalinič. Matheus vnútri šestnástky posadil center na hlavu útočníka Dnipra a Chorvát nečakane otvoril skóre – 1:0.

Potom sa ešte vystupňovalo dobýjanie bránky ukrajinského tímu. V 11. minúte nevyrovnal Banega a krátko po ňom ani Vitolo. V 20. minúte Reyes ľavačkou spoza šestnástky pálil tesne vedľa ľavej žrde. V 24. min Krychowiak po rohu dobre mieril hlavou, ale brankár Bojko bol pozorný.

Poliak však zložil reparát krátko po spálenej šanci. Po rohu sa dobre zorientoval v skrumáži a z hranice pokutového kopu vyrovnal – 1:1. O priebežný zvrat za necelé štyri minúty sa postaral Bacca – Reyes ho vysunul pomedzi stopérov, kolumbijský kanonier prebral loptu, obišiel Bojka a skóroval – 1:2.

V závere prvej polovice duelu najprv Konopľanka pekne mieril do šibenice, ale gólman vytlačil loptu na roh. Dnipro však predsa udrelo znova: v 44. minúte Rotaň z priameho kopu technickou strelou ponad múr vyrovnal – 2:2.

II. polčas

Po zmene strán tempo trochu ustrnulo, ale nie na dlho. Mbia mohol v 63. minúte hlavičkou v dobrej pozícii nakloniť misky váh na stranu Andalúzanov, ale podarilo sa to až o desať minút neskôr Baccovi. Z hĺbky poľa ho vysunul Vitolo a kolumbijský snajper ľavačkou zasadil súperovi rozhodujúci úder – 2:3. V 79. minúte mohol Bacca skompletizovať hetrik, jeho hlavičku však Bojko vytlačil mimo troch žrdí.

Prehľad finálových stretnutí Európskej ligy UEFA

– v rokoch 1958 až 1971 sa táto súťaž hrala pod názvom Pohár Veľtržných miest a v rokoch 1972 až 2009 pod názvom Pohár UEFA

1983: RSC ANDERLECHT – Benfica Lisabon 1:0 a 1:1

1984: RSC Anderlecht – TOTTENHAM HOTSPUR 1:1 a 1:1 po predĺžení, 3:4 na pok. kopy

1985: Videoton Székesfehérvár – REAL MADRID 0:3 a 1:0

1986: REAL MADRID – 1. FC Kolín 5:1 a 0:2

1987: IFK GÖTEBORG – Dundee United 1:0 a 1:1

1988: Espaňol Barcelona – BAYER LEVERKUSEN 3:0 a 0:3 po predĺžení, 2:3 na pok. kopy

1997: FC SCHALKE 04 – Inter Miláno 1:0 a 0:1 po predĺžení, 4:1 na pok. kopy

1998: Lazio Rím – INTER MILÁNO 0:3 (hralo sa v Paríži)

1999: Olympique Marseille – AC PARMA 0:3 (hralo sa v Moskve)

2000: Arsenal Londýn – GALATASARAY ISTANBUL 0:0 po predĺžení, 1:4 na pok. kopy (hralo sa v Kodani)

2001: FC LIVERPOOL – CD Alavés 5:4 po predĺžení (4:4, 3:1) (hralo sa v Dortmunde)

2002: FEYENOORD ROTTERDAM – Borussia Dortmund 3:2 (hralo sa v Rotterdame)

2003: Celtic Glasgow – FC PORTO 2:3 po predĺžení (hralo sa v Seville)

2004: FC VALENCIA – Olympique Marseille 2:0 (hralo sa v Göteborgu)

2005: Sporting Lisabon – CSKA MOSKVA 1:3 (hralo sa v Lisabone)

2006: FC Middlesbrough – FC SEVILLA 0:4 (hralo sa v Eindhovene)

2007: RCD Espanyol Barcelona – FC SEVILLA 2:2 po predĺžení, 1:3 na pok. kopy (hralo sa v Glasgowe)

2008: ZENIT PETROHRAD – Glasgow Rangers 2:0 (hralo sa v Manchestri)

2009: ŠACHŤOR DONECK – Werder Brémy 2:1 po predĺžení (hralo sa v Istanbule)

2010: ATLÉTICO MADRID – FC Fulham 2:1 po predĺžení (hralo sa v Hamburgu)

2011: FC PORTO – Sporting Braga 1:0 (hralo sa v Dubline)

2012: ATLÉTICO MADRID – Athletic Bilbao 3:0 (hralo sa v Bukurešti)

2013: Benfica Lisabon – FC CHELSEA 1:2 (hralo sa v Amsterdame)

2014: FC SEVILLA – Benfica Lisabon 0:0 po predĺžení, 4:2 na pok. kopy (hralo sa v Turíne)

2015: Dnipro Dnipropetrovsk – FC SEVILLA 2:3 (2:2) (hralo sa vo Varšave)

Vizitka španielskeho futbalového klubu FC Sevilla – víťaza Európskej ligy 2014/2015:

Celý názov v španielčine: Sevilla Fútbol Club

Rok založenia: 1890

Štadión: Ramóna Sáncheza Pizjuána (kapacita 45 500 divákov)

Brankári: Mariano Barbosa (Tal.), Beto (Portug.), Sergio Rico, Juan Soriano

Obrancovia: Benoit Trémoulinas (Fr.), Fernando Navarro, Diogo Figueiras (Portug.), Daniel Carrico (Portug.), Timothée Kolodziejczak (Fr.), Nicolás Pareja (Arg.), Coke, Alejandro Arribas

Stredopoliari: Grzegorz Krychowiak (Poľ.), José Antonio Reyes, Vicente Iborra, Denis Suárez, Gerard Deulofeu, Éver Banega (Arg.), Víctor Machín Vitolo, Aleix Vidal, Stéphane Mbia (Kamerun), Luismi, Antonio Cotán, Juan Arguez

Útočníci: Kévin Gameiro (Fr.), Carlos Bacca (Kol.), Iago Aspas, Carlos Fernández, Juan Muňoz

Najväčšie úspechy:

Pohár UEFA/Európska liga (4): 2005/2006, 2006/2007, 2013/2014, 2014/2015

Superpohár UEFA (1): 2006

Primera División (1 titul): 1945/1946, štyrikrát druhé miesto: 1939/1940, 1942/1943, 1950/1951, 1956/1957

Kráľovský španielsky pohár (5): 1935, 1939, 1947/1948, 2006/2007, 2009/2010

Španielsky Superpohár (1): 2007

Zaujímavosti a fakty po finálovom stretnutí futbalovej Európskej ligy 2014/2015:

* Víťaz finálového duelu FC Sevilla si zabezpečil účasť v Lige majstrov 2015/2016.

* Stredajší sevillský úspech znamená, že Španielsko bude mať v Lige majstrov 2015/2016 až piatich zástupcov, z toho štyria začnú svoju púť v skupinovej fáze.

* Vo Varšave došlo k deviatemu prvenstvu španielskeho družstva v Pohári UEFA, resp. Európskej lige, čím sa spomenutá krajina vyrovnala Taliansku.

* Sevillský José Antonio Reyes je vôbec prvým futbalistom so štyrmi celkovými víťazstvami v Pohári UEFA, resp. Európskej lige.

* Reyesovho spoluhráča Évera Banegu vyhlásili za najlepšieho hráča finálového zápasu.

* Dnipropetrovsk sa so Sevillou stretol po prvý raz v pohárovom stretnutí.

* FC Sevilla je so štyrmi prvenstvami najúspešnejším klubom v počte celkových triumfov v Pohári UEFA, resp. Európskej lige, predtým získal trofeje v rokoch 2006, 2007 a 2014.

* Španielsky tím osamel na čele klasifikácie podľa počtu trofejí v tejto klubovej súťaži, trio Inter Miláno, Juventus Turín a FC Liverpool triumfovalo zatiaľ trikrát.

* Dnipropetrovsk sa premiérovo prebojoval do finále niektorej z európskych klubových súťaží.

* Dnipro sa nestalo tretím ukrajinským klubom s trofejou v niektorej z kontinentálnych klubových súťaží. Dynamo Kyjev triumfovalo v dnes už neexistujúcom Pohári víťazov pohárov (PVP) v rokoch 1975 a 1986, Šachtar Doneck dominoval v Pohári UEFA v roku 2009.

* Hráči FC Sevilla nastúpili na 139 stretnutí pod záštitou Európskej futbalovej únie (UEFA), ukrajinský finálový súper Andalúzanov odohral 115 zápasov.

* V doterajších 47 vzájomných španielsko-ukrajinských konfrontáciách v rámci klubových súťaží UEFA majú lepšiu bilanciu tímy z Pyrenejského polostrova, ktorí zvíťazili 25-krát. Ukrajinské mužstvá sa tešili iba deväťkrát, nerozhodne sa skončilo 13 súbojov.

* Kluby zo Španielska a Ukrajiny nastúpili proti sebe vo finále niektorej zo súťaži UEFA druhýkrát: predtým Dynamo Kyjev zdolalo Atlético Madrid presvedčivo 3:0 v rozhodujúcom súboji Pohára víťazov pohárov 1986 na štadióne vo francúzskom Lyone.

* Tím Dnipro Dnipropetrovsk nastúpil proti niektorému zo španielskych klubov v rámci európskych pohárových súťaží predtým len raz a tiež neuspel: v skupinovej fáze Pohára UEFA 2004/2005 podľahol Realu Zaragoza 1:2.

* Naďalej platí, že žiadny španielsky klub, ktorý postúpil do finále európskeho pohára číslo dva proti tímu z inej krajiny, ešte v rozhodujúcom meraní síl o trofej neprehral.

* Dovedna hráči z 13 krajín figurovali v kádroch stredajších finalistov, najväčšie zastúpenie mali Ukrajina (18) a Španielsko (17).

* Jedinou krajinou, ktorá mala zastúpenie v oboch táboroch, je Portugalsko. V Seville pôsobia traja hráči z tejto krajiny, v Dnipropetrovsku jeden – stredopoliar Bruno Gama.

* Stredopoliar FC Sevilla Grzegorz Krychowiak sa stal prvým Poliakom, ktorý vyhral európsku klubovú súťaž na domácej pôde. Zároveň bol štvrtým poľským futbalistom vo finále európskeho pohára číslo dva.

* Na trávniku vo Varšave sa predstavil v drese Sevilly aj ďalší „domáci“ hráč – obranca Timothée Kolodziejczak je síce rodák z francúzskeho Avionu, ale s poľskými koreňmi.

* Stredopoliar Dnipra Jaba Kankava sa stal prvým gruzínskym futbalistom, ktorý nastúpil vo finále Pohára UEFA, resp. Európskej ligy.

* Kamerunský záložník Stéphane Mbia zo Sevilly si zopakoval triumf z uplynulej sezóny, keď sa stal prvým víťazom európskeho pohára číslo dva pochádzajúcim zo spomenutej africkej krajiny.

* Kolumbijský útočník v drese FC Sevilla Carlos Bacca dosiaľ nastúpil v 38 stretnutiach v rámci Pohára UEFA, resp. EL, čo je najviac zo všetkých futbalistov tejto juhoamerickej krajiny. Bacca sa zároveň stal tretím Kolumbijčanom s dvoma celkovými prvenstvami v tejto klubovej súťaži, pred ním to dokázali len dvaja jeho krajania: Faustino Asprilla (FC Parma 1995 a 1998) a Radamel Falcao (FC Porto 2011, Atlético Madrid 2012).

* Spomenutý Bacca je jediným hráčom FC Sevilla, ktorý nastúpil vo všetkých 15 zápasoch španielskeho klubu v tohtosezónnej edícii.

* Vo farbách Dnipra brankár Denis Bojko a brazílsky obranca Douglas odohrali kompletných 1380 minút od začiatku účinkovania ukrajinského mužstva v skupinovej fáze.