Marc Janko
Kanonier Marc Janko strieľa víťazný gól Rakúska počas nedeľňajšieho zápasu G-skupiny o postup na ME 2016 do Francúzska. Moskva, 14. jún 2015. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 14. júna (WEBNOVINY) – Kvalifikácia o postup na majstrovstvá Európy 2016 pokračovala v nedeľu ďalšími deviatimi zápasmi. Slováci sú v nej naďalej stopercentní, pretože v Žiline zdolali Macedónsko 2:1. Po šiestich odohraných dueloch majú na konte 18 bodov a sú lídrami C-skupiny.

Španieli strácajú tri body na Slovákov

V „céčku“ splnili úlohu favorita aj Španieli, ktorí vyhrali v Borisove nad domácim Bieloruskom tesne 1:0. O jediný presný zásah duelu sa postaral ofenzívny stredopoliar Manchestru City David Silva. V úvode druhého dejstva mal veľkú šancu Sergej Kornilenko, ale španielsky gólman Iker Casillas nedopustil vyrovnanie stavu.

O pár momentov sa Maxim Borbačov pekne zbavil dvoch obrancov, ale netrafil do priestorov hosťujúcej svätyne. Po hodine hry nebezpečne vypálil Ivan Majevskij, no Casillas si s jeho strelou poradil. Španieli napokon získali dôležité tri body a za Slovákmi zaostávajú v tabuľke o tri body.

Obrazom: Slovensko zvíťazilo nad Macedónskom

Na treťom mieste v „slovenskej“ skupine sú s 12 bodmi futbalisti Ukrajiny, ktorí podľa očakávaní zvíťazili nad Luxemburskom 3:0.

Už v 10. minúte na štadióne v Ľvove mohli ísť nečakane do vedenia hostia, ale Daniel da Mota v samostatnom úniku trafil len žrď bránky Andrija Piatova. Ukrajinci mali potom dve sľubné šance, ktoré však zostali nevyužité. V závere úvodného dejstva ešte tvrdo vypálil Taras Stepanenko, no Jonathan Joubert loptu vyrazil.

Po nevýraznom prvom polčase sa domáci dostali do tempa a už v 49. minúte otvoril skóre útočník Dynama Kyjev Arťom Kravec. Vedenie Ukrajincov zveľadil o osem minút striedajúci Denys Garmaš, Kravecov klubový spoluhráč. Bodku za stretnutím dal tri minúty pred koncom Jevgen Konopľanka.

Luxembursko vyšlo bodovo i gólovo naprázdno už vo štvrtom kvalifikačnom dueli po sebe (skóre 0:13) a na konte má jeden bod za domácu remízu 1:1 s Bieloruskom zo septembra 2014.

Anglicko spasil Rooney

V nadmieru atraktívnom stretnutí E-skupiny pokračovala „nedotknuteľnosť“ anglických futbalistov. Zverenci Roya Hodgsona zvíťazili 3:2 v Slovinsku a naďalej si počínajú bez straty bodu, čím sa okrem nich môže popýšiť už len slovenská reprezentácia.

Albion po prvom polčase prehrával 0:1, keď defenzíve hostí unikol skúsený Milivoje Novakovič. V druhom dejstve dvoma exportnými ranami do pravej Handanovičovej šibenice otočil skóre Jack Wilshere. Bláznivý večer v Ľubľane sa ale týmto obratom ešte neskončil, v 84. minpte sa hlavou presadil Nejc Pečnik. Domáci sa však z vyrovnania dlho netešili, zástavu „troch levov“ o dve minúty pozdvihol ich kapitán Wayne Rooney.

Skóre sa podarilo otočiť i Švajčiarom, ktorí vďaka víťazstvu 2:1 nad domácimi Litovčanmi poskočili na druhé miesto pred Slovincov. Domáci sa ujali vedenia v 64. minúte gólom Černycha, no dôležitá odpoveď Helvétov prišla už o päť minút neskôr. Na vyrovnávajúci zásah Drmiča dokázal šesť minút pred koncom nadviazať Shaqiri, Švajčiari strácajú na zverencov Roya Hodgsona šesť bodov.

Estónsko si vo zvyšnom stretnutí nedeľňajšieho programu v „éčku! na domácej pôde podľa papierových predpokladov poradilo s posledným San Marínom. Domácim pod drobnohľadom slovenských arbitrov na čele s Ivanom Kružliakom vyšla odveta za novembrovú stratu kvalifikačných bodov, keď v Serravalle sklamali po bezgólovej remíze. Hrdinom duelu v Tallinne bol dvojgólový Sergej Zenjov.

Ibrahimovič strelil dva góly, Janko sa blysol „nožničkami“

V spanilej jazde naprieč kvalifikáciou pokračujú Rakúšania. Zverenci trénera Marcela Kollera prekvapujúco zvíťazili na pôde Ruska tesne 1:0 gólom Marca Janka z 33. minúty.

Zaváhanie zverencov Fabia Capella dokonale využili Švédi, ktorí na čele s dvojgólovým Zlatanom Ibrahimovičom doma zdolali Čiernu Horu. O osude zápasu rozhodla záverečná desaťminútovka prvého polčasu, keď balkánske mužstvo inkasovalo hneď trikrát. Hosťom sa v druhom polčase podarilo Damjanovičovým gólom z penalty iba skorigovať výsledok na 1:3.

Rakúšania sú lídrami poradia so 16 bodmi zo šiestich zápasov (bilancia 5 – 1 – 0), druhé Švédsko má na konte o štyri body menej. Tretím Rusom sa vzďaľuje účasť na kontinentálnom šampionáte, doteraz dokázali získať len osem bodov. Rakúsko bolo naposledy účastníkom ME v roku 2008, keď bolo spolu so Švajčiarskom ich organizátorom.

V poslednom nedeľňajšom súboji „géčka“ Lichtenštajnsko vybojovalo doma bod za remízu 1:1 s Moldavskom. Lichtenštajnčania s týmto súperom v dvoch kvalifikačných zápasoch neprehrali, v novembri dokonca zvíťazili v Kišiňove 1:0.

Súhrn výsledkov nedeľňajších stretnutí kvalifikácie o postup na ME 2016 do Francúzska: