'Dvadsaťjednotka' získala Challenge Trophy, rozhodli penalty

Slovenskí mladíci privítali vo finále Challenge Trophy Turecko
Sprava: Lukáš Pauschek z tímu Slovensko U21 a Cenk Tosun z tímu Turecko U23 v zápase finále turnaja Challenge Trophy medzi Slovensko U21 - Turecko U23. Myjava, 2. september 2015. Foto: SITA/Martin Medňanský

MYJAVA 2. septembra (WEBNOVINY) – Slovenskí futbaloví reprezentanti do 21 rokov v Myjave triumfovali nad hráčmi Turecka „23” v stredajšom finálovom stretnutí dlhodobého prípravného turnaja Challenge Trophy 3:2 až na strely zo značky pokutového kopu, keď v riadnom hracom čase i po predĺžení sa zápas skončil nerozhodným výsledkom 2:2.

Obrazom: Slováci porazili Turkovi a získali Challenge Trophy

Turci po úvodnom dejstve viedli 2:0 vďaka zásahom Cenka Tosuna a Ömera Bayrama, v druhom polčase však mladí Slováci vyrovnali zásluhou Filipa Kissa s Tomášom Malecom. V jedenástkovom rozstrele sa stal hrdinom domácich brankár anglického Fulhamu Marek Rodák.

„Dvadsaťjednotka” SR v súlade s reglementom spomenutého podujatia bola v základnej zostave doplnená o piatich starších futbalistov do roku narodenia 1990 Lukáša Pauscheka, Lukáša Štetinu, Filipa Kissa, Dávida Gubu a Tomáša Maleca.

Konečný výsledok – streda:
Slovensko „21“ – Turecko „23“ 2:2 po predĺžení (2:2, 0:2), v rozstrele zo značky pokutového kopu 3:2

– Slovensko sa stalo víťazom Challenge Trophy

Góly: 78. F. Kiss, 90.+ Malec – 25. Tosun, 43. Bayram, ŽK: 26. F. Kiss, 41. Štetina, 89. Skovajsa, 94. T. Vestenický – 58. Cagiran, 106. Bekdemir, rozhodovali: Nyberg – Klyver, Söderkvist (všetci Švéd.), 1500 divákov

Slovensko: Rodák – Pauschek, Valjent, Štetina, Skovajsa (106. Chvátal) – F. Kiss – Guba (68. Haraslín), Káčer (61. D. Ivan), Chrien (74. T. Vestenický), Zreľák (85. Brigant) – Malec

Turecko: Akyüz – Yardimci, Parlak, Gör, Albayrak – Dursun (103. Kurt), Cagiran – Kanak (90.+ Berber), Bassan (74. Bekdemir), Bayram (82. Kurt) – Tosun

Slováci zmazali dvojgólové manko

Najviac vzruchu priniesol prvý polčas, do ktorého vstúpili aktívnejšie mladí Slováci. V 14. minúte stredajší kapitán domácich Zreľák technickou strelou trafil vedľa tureckej bránky. O 4 minúty neskôr ten istý futbalista po spolupráci Maleca s Káčerom minul z dobrej pozície.

V 21. minúte slovenský gólman Rodák zneškodnil nebezpečné zakončenie hostí, o ďalšie štyri minúty však už bol prikrátky po nechytateľnom projektile Tosuna – 0:1. V 43. minúte zaskočil Bayram defenzívu tímu pod trénerským vedením českého kouča Pavla Hapala – 0:2.

Po zmene strán poslal priamy kop len tesne nad brvno Kiss. Legionár z nórskeho Haugesundu sa v 78. minúte postaral o zníženie, keď jeho krížna strela ľavačkou z rohu šestnástky krásne zapadla za chrbát tureckého brankára – 1:2. V nadstavenom čase po závare, ktorý vznikol z rohového kopu, hlavou zblízka vyrovnal Malec – 2:2.

Rodák uspel proti trom strelcom

Na začiatku predĺženia mal v drese SR dobrú príležitosť Vestenický, ale lopta z jeho kopačky nešla do priestoru troch žrdí. V 101. minúte si mohol gólovú hlavičku po centri Briganta zopakovať Malec, no tentokrát sa mu to nepodarilo. V 112. minúte trestuhodne zahodil vyloženú šancu Turek Berber, keď prepálil odkrytú Rodákovu bránku. V úplnom závere Vestenického obstrelenie iba o kúsok minulo žrď hostí.

Víťaza teda musel určiť až daždivý jedenástkový rozstrel. Hneď v prvej sérii uspel Rodák proti pokusu Tosuna rovnako ako v druhej pri penalte Albayraka. Prvý „mečbal” nepremenil Vestenický, ten druhý zasa Brigant. Gólman anglického Fulhamu však o celkovom triumfe Slovenska rozhodol v piatej sérii, keď nedovolil skórovať Yardimcimu.

Pavel Hapal (tréner SR „21“): „Obrat bol, samozrejme, dôležitý. Na druhej strane, hráči bojovali za Slovensko od prvej do poslednej minúty. Myslím si, že vďaka tomu sa dostavil aj rezultát. Turci mali tri možnosti, aby nás potrestali, z dvoch sa im to podarilo. V druhom dejstve sme boli viac na ich polovici, mali sme šance skórovať. Veľmi nám pomohol kontaktný zásah, potom prišlo vyrovnanie. Penalty chlapci zvládli, výborne nás podržal brankár.“

Filip Kiss (autor gólu SR „21“): „Diváci sa museli baviť. My hráči máme skvelý pocit, pretože sa nám podarilo získať trofej. Nečakal som, že vo veku 24 rokov sa mi pošťastí hrať za ‚dvadsaťjednotku‘. Som veľmi rád, že som mohol prísť a pomôcť tímu.“

Tomáš Malec (autor gólu SR „21“): „Teší ma, že môj gól bol dôležitý. Som vďačný ľuďom, čo nás hnali dopredu. Počas tohto turnaja sa v kádri vymenilo mnoho hráčov, aj oni všetci sa zaslúžili o trofej.“

Dávid Ivan (stredopoliar SR „21“): „Sme veľmi spokojní, aj keď sme do tohto veľmi náročného zápasu vkročili nesprávnou nohou. Našťastie, zvládli sme otočiť duel a pri jedenástkach nás podržal Marek Rodák. Dodalo nám to obrovskú motiváciu.“

Adam Zreľák (útočník SR „21“): „Po inkasovaných góloch sa hralo ťažšie. Zapli sme v druhom polčase. Mali sme fázu, v ktorej nás trochu prekombinovali, ale následne sme dosiahli kontaktný zásah. Filip Kiss to trafil fantasticky. V závere nám pomohla aj šťastena, som však rád, že Tomášovi Malecovi to tam padlo.“