Tréner Michaloviec Šturma to prehnal, má pozastavenú činnosť

Žilina dominovala v Trenčíne, Slovan uspel v Michalovciach
Hráč Michaloviec Jakub Grič (vľavo), hráč Bratislavy Jakub Podaný (vpravo) počas 10. kola jesennej časti Fortuna ligy 2015/2016 v zápase medzi MFK Zemplín Michalovce a ŠK Slovan Bratislava. Michalovce, 23. september 2015. Foto: SITA/Štefan Madaras

BRATISLAVA 25. septembra (WebNoviny.sk) – Tréner MFK Zemplín Michalovce František Šturma má po rozhodnutí členov disciplinárnej komisie Slovenského futbalového zväzu (DK SFZ) zákaz výkonu funkcie a nemôže v najbližšom období sedieť na lavičke mužstva z východu Slovenska.

Ako je známe, český kouč michalovského klubu po stredajšom domácom zápase najvyššej domácej súťaže s ŠK Slovan Bratislava (1:2) ostro kritizoval výkon rozhodcov na čele s hlavným arbitrom Máriom Vlkom. O deň neskôr síce 43-ročný kormidelník Michalovčanov korigoval svoje vyjadrenia, ale názor nezmenil.

Trénera predvolali na zasadnutie

DK SFZ začína disciplinárne konanie a na základe podnetu od Asociácie rozhodcov SFZ, Únie ligových klubov (ÚLK) a vlastných zistení žiada menovaného o podrobné písomné stanovisko a predloženie dôkazov k vyjadreniam po stretnutí 10. kola Fortuna ligy MFK Zemplín Michalovce – ŠK Slovan Bratislava, a to do 30. septembra. Zároveň DK SFZ uložila Františkovi Šturmovi predbežné ochranné opatrenie spočívajúce v zákaze výkonu funkcie trénera a styk s delegovanými osobami v majstrovských stretnutiach až do doriešenia disciplinárneho konania. Disciplinárna komisia predvoláva menovaného na svoje zasadnutie dňa 1. októbra 2015 o 16.00 h v sídle SFZ,“ informovala oficiálna internetová stránka Slovenského futbalového zväzu v novej úradnej správe.

Tréner nováčika Fortuna ligy Šturma okrem iného pre televíziu SlovakSport 1 po spomenutom dueli so Slovanom, ktorý sledovalo na vypredanom štadióne 4575 divákov a domáci hráči MFK Zemplín v ňom prehrali vlastným gólom obrancu Milana Šimčáka v nadstavenom čase druhého dejstva, uviedol: „Chlapcov musím pochváliť a poďakovať sa im, pretože hrali proti štrnástim. Od prvých minút súboj totiž rozhodcovia riadili tak, ako oni sami chceli. V druhom polčase sme sa snažili hrať smerom dopredu a niečo urobiť s výsledkom, ale arbiter nás k ničomu nepustil. Zápas ovplyvnili rozhodcovia, pretože od prvých minút to držali vo svojich rukách. Som z toho veľmi smutný. Je to mafia, toto už nie je možné. Akýkoľvek kontakt odpískali proti nám, som z toho riadne rozladený.“

Zápas sledoval aj reprezentačný tréner

Rodák z Nymburku o deň neskôr vo štvrtok korigoval svoje vyjadrenia a priznal, že jeho slová neboli profesionálne, ale svoj názor nezmenil. „Človek sa z toho vyspí a premýšľa trochu inak. Je pravda, že slovo mafia bolo trochu ostré, ale na druhej strane to nič nemení na tom, čo sa na ihrisku udialo. Rozhodca od prvej minúty nezvládol zápas, bolo tam veľa sporných situácií. V druhom polčase boli všetky tieto kontroverzné situácie odpískané proti nám. Dáme sťažnosť na arbitra a chceme, aby sa tým niekto zaoberal,“ uviedol František Šturma pre RTVS, citoval ho portál profutbal.sk.

Rozhodca by mal byť náš kolega a partner, mal by ctiť pravidlá fair-play. A to sme v stredajšom dueli proti Slovanu nevideli. Aj to ma nejakým spôsobom pobúrilo. Po stretnutí boli emócie veľké, v 92. min sme dostali gól po vymyslenom faule. Možno aj preto som použil trochu ostrejšie slová, slovo mafia… Ale to nič na situácii nemení. V klube však mám veľkú podporu, všetci sa na to pozerali rovnakým metrom. Ten istý názor mal aj vypredaný štadión. Na stretnutí bol aj reprezentačný tréner Slovenska pán Ján Kozák či pán Ivan Kozák z Únie ligových klubov (ÚLK). Verím, že aj títo ľudia povedia pravdu, ako to na zápase bolo.“