Slovenský superpohár pre MŠK Žilina

Bez názvu
Hráči futbalového družstva MŠK Žilina sa tešia zo zisku Slovenského futbalového superpohára 2010. V zápase o pohár porazili ŠK Slovan Bratislava. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 4. júla (WEBNOVINY) – Víťazom nedeľňajšieho stretnutia o Slovenský futbalový superpohár 2010, v ktorom sa stretli úradujúci majster Corgoň ligy spod Dubňa proti držiteľovi Slovenského pohára z ostatnej sezóny z Tehelného poľa, sa stali hráči MŠK Žilina. Na bratislavských Pasienkoch zdolali ŠK Slovan Bratislava až na strely zo značky pokutového kopu. Triumfovali v nich 4:2. V riadnom hracom čase sa zápas skončil 1:1 (0:0), hneď – bez prípadného predĺženia – nasledovali pokusy z 11 m.

V prvom polčase diváci gól nevideli, za to v prvej päťminútovke po zmene strán hneď dva. Skóre duelu otvoril v 47. min útočník Slovana Halenár, ale už o dve minúty neskôr strelou z priameho kopu vyrovnal Zošák. V „lotérii“ preukázali pevnejšie nervy Žilinčania, ktorí získali svoj štvrtý Slovenský superpohár v histórii (2003, 2004, 2007 a 2010) a zaradili sa na prvé miesto v historickej tabuľke. Neúspešný finalista Slovan sa v minulosti radoval trikrát (1994, 1996, 2009, bez započítania nultého ročníka v r. 1993).

MŠK Žilina – ŠK Slovan Bratislava 1:1 (0:0) – 4:2 na strely zo značky pokutového kopu

Góly: 49. Zošák – 47. Halenár, ŽK: 41. Patrik Mráz, 45. Rilke – 62. Dosoudil, rozhodovali: Chmura – E. Weiss, Ádám, hralo sa v Bratislave na Pasienkoch, 1237 divákov

Žiilina: Dúbravka – Angelovič, Piaček, Šourek, Patrik Mráz (76. V. Leitner) – Rilke, Jež, Zošák (65. Ľ. Guldan), Bello – Oravec (46. Lietava), Majtán

Slovan: Putnocký – Bagayoko, Dobrotka, Dosoudil, Had – Božič (65. S. Slovák), Guédé, Grendel, Ivana (75. Štepanovský) – Halenár, Sylvestr

Úvod prestížneho stretnutia o slovenský Superpohár patril Slovanu Bratislava, ale počas prvých 45 minút stretnutia zo svojej prevahy vyťažil iba niekoľko sľubných šancí. V 13. min Sylvestrova strela išla tesne vedľa opustenej bránky Žiliny, o päť minút neskôr pri Božičovom priamom kope po zemi mali Žilinčania šťastie, lebo loptu stihli vyraziť na rohový kop. V 20. min Hadovu strelu z hranice pokutového územia Dúbravka chytil. Brankár Žiliny si poradil aj s pokusom Grendela z podobnej pozície ako bola Hadova. Na druhej strane v 41. min hlavička Majtána tesne minula bránku Slovana a o minútu neskôr Putnocký vyboxoval loptu pred Oravcom. Vzápätí nový kapitán Slovana Dosoudil odvrátil krížnu prihrávku do pokutového územia „belasých“.

Čo sa Slovanu nepodarilo v prvom polčase, dokázal hneď v úvode druhého. V 47. min využil Halenár hrubú chybu stredu obrany Žiliny: hoci bol tiesnený, pohotovo otvoril skóre zápasu. Odpoveď Žiliny prišla o dve minúty, keď Zošák z priameho kopu z 18 m krížnou strelou nádherne trafil horný roh slovanistickej bránky. V 57. min pozornosť Putnockého vyskúšal strelou z 18 m Lietava. Odpoveďou bol pokus Grendela, ktorý Dúbravka kryl. V 60. min si Lietava svoju streľbu spoza pokutového územia zopakoval, Putnocký jeho bombu vyrazil na rohový kop. Hneď po jeho rozohraní Piaček neprekvapil hlavičkou brankára Slovana a opakovanú strelu Lietavu vyrazil na ďalší rohový kop. O vzruch pred bránkou Žiliny sa „belasí“ postarali až v 80. min, ale loptu spred prázdnej bránky poslal pozorný Rilke do autu. Keďže v riadnom hracom čase sa stretnutie skončilo remízou 1:1, o novom držiteľovi superpohára rozhodli až strely zo značky pokutového kopu. Rozhodujúcu penaltu premenil kapitán Žiliny Róbert Jež, ktorý stanovil výsledok rozstrelu na 4:2, keď predtým vysoko prestrelili Bello zo Žiliny a na druhej strane neuspeli Dobrotka a Grendel.

Jozef Jankech (tréner Slovana Bratislava): „Čakal som od tohto zápasu určite viac. S prvým polčasom som bol spokojný – vypracovali sme si niekoľko sľubných príležitostí, ktoré sme však nedokázali premeniť. Mali sme v stretnutí pekné momenty, ale neriešili sme ich správne. Žilina je silným súperom, čo dokázala aj v tomto stretnutí. Druhý polčas bol slabší. Chýbal najmä pohyb, čo pripisujem predovšetkým horúčave, v ktorej sa zápas hral. Ujali sme sa vedenia po chybe žilinskej obrany, ale súper dal veľmi pekný gól a hralo sa prakticky od začiatku. Samozrejme, že som smutný, pretože toto stretnutie som chcel vyhrať. Blahoželám Žiline k víťazstvu v superpohári.“

Pavel Hapal (tréner Žiliny): „Som rád, že sme v tomto stretnutí uspeli. Čakal som ťažký duel, ale nepredpokladal som, že po 90 minútach hry ešte nebude rozhodnuté. Napriek tomu, že sme vyhrali a na ihrisku ukázali niekoľko pekných momentov, nie som spokojný s tým, čo sme predviedli. Nevyhli sme sa totiž niekoľkým chybám. Niektoré veci, najmä v prvom polčase, pripisujem lopte, ktorú sme nepoznali. Keď sme si na ňu zvykli, hra sa zlepšila a so Slovanom sme dokázali odohrať vyrovnanú partiu. V stretnutí sme museli meniť aj naše pôvodné rozostavenie, pretože ešte stále sme v procese hľadania optimálnej zostavy na novú sezónu.“

Historický prehľad výsledkov doterajších zápasov o Slovenský futbalový superpohár (nazýval sa aj Matičný či Pribinov pohár) od vzniku samostatnej SR, v ktorom proti sebe nastúpili majster z tej-ktorej sezóny proti víťazovi Slovenského pohára:

nultý ročník – 4. septembra 1993 (štadión v Nitre): Slovensko – ŠK SLOVAN BRATISLAVA 3:3 (2:1), na strely zo značky pok. kopu 2:3

rok 1994: (štadión v Humennom): ŠK SLOVAN BRATISLAVA (majster) – FC Tatran Prešov (keďže Slovan vyhral ligu i národný pohár, Prešovčania nastúpili proti belasým ako finalista Slovenského pohára) 2:0 (1:0)

rok 1995: (štadión v Ružomberku): ŠK Slovan Bratislava (majster) – INTER BRATISLAVA 2:3 (1:0)

rok 1996: (štadión v Nitre): ŠK SLOVAN BRATISLAVA (majster) – Chemlon Humenné 3:1 (1:0)

rok 1997: (štadión v Nitre): 1. FC KOŠICE (majster) – ŠK Slovan Bratislava 5:0 (3:0)

rok 1998: (štadión v Nitre): 1. FC Košice (majster) – SPARTAK TRNAVA 1:3 (1:2)

rok 1999: nehralo sa, ŠK Slovan Bratislava získal double (triumfoval v lige i v Slovenskom pohári)

rok 2000: nehralo sa, Inter Bratislava získal double (triumfoval v lige i v Slovenskom pohári)

rok 2002: (štadión FC ViOn Zlaté Moravce): MŠK Žilina (majster) – VTJ KOBA SENEC 1:1 (1:1), na strely zo značky pok. kopu 3:4

rok 2003: (štadión FC ViOn Zlaté Moravce): MŠK ŽILINA (majster) – Matador Púchov 2:0 (1:0)

rok 2004: (štadión NTC SFZ v Senci): MŠK ŽILINA (majster) – FC Artmedia Bratislava 2:1 (1:1)

rok 2005: (štadión NTC SFZ v Senci): ARTMEDIA BRATISLAVA (majster) – Dukla Banská Bystrica 3:1 (1:1)

rok 2006: nehralo sa, MFK Ružomberok získal double

rok 2007: (štadión NTC SFZ v Senci): MŠK ŽILINA (majster) – FC ViOn Zlaté Moravce 1:1, na strely zo značky pok. kopu 5:4

rok 2008: nehralo sa, FC Artmedia Petržalka získal double

rok 2009: (štadión v Dolnom Kubíne): ŠK SLOVAN BRATISLAVA (majster) – MFK Košice 2:0 (1:0)

rok 2010: (štadión na bratislavských Pasienkoch): MŠK ŽILINA (majster) – ŠK Slovan Bratislava 1:1, na strely zo značky pokutového kopu 4:2

Poradie klubov podľa počtu víťazstiev v Slovenskom futbalovom superpohári (v rokoch 1999, 2000, 2001, 2006 a 2008 sa nehralo):