Harabin sa v kauze Gorila zastal Roberta Fica

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Harabin

BRATISLAVA 17. januára (WEBNOVINY) – Iba škvrčanie sa ozvalo z reproduktora nahrávacieho zariadenia Súdnej rady hneď na začiatku jej dnešného rokovania.

Technická porucha spôsobila, že rokovanie museli odročiť na neurčito. V budove ministerstva spravodlivosti a Najvyššieho súdu SR, kde Súdna rada mala rokovať, podľa vyjadrenia technikov zhorela súčiastka v hlavnom rozvádzači.

Predseda Súdnej rady SR a Najvyššieho súdu Štefan Harabin stihol na začiatku rokovania predniesť netradičnú novoročnú zdravicu. Zavinšoval, aby tento rok nebol taký neústavný, plný atakov na Súdnu radu a aby neboli schvaľované zákony bez podpisu prezidenta.

Spomenul aj odvolanie Bubeníkovej

„Viete si predstaviť, aby v právnom štáte boli justičné zákony bez podpisu prezidenta, veď to ani v Ugande nie je,“ povedal po predčasnom konci rokovania novinárom. Harabin hovoril aj o aktuálnej kauze Gorila a poukázal na ministerku Žitňanskú.

„Mne sa ale páči, že pani Žitňanská rok a pol hovorí, ako bojuje proti korupcii, zatiaľ nepodala ani jedno trestné oznámenie a minulý týždeň vo vláde hlasovala za zachovanie korupcie v štátnom orgáne,“ vyhlásil Harabin, ktorý narážal na hlasovanie o odvolaní Anny Bubeníkovej z čela Fondu národného majetku pre podozrenia vyplývajúce voči nej zo spisu Gorila. Ministri za SDKÚ-DS Bubeníkovú podržali.

Ministerka chce Čentéša pri vyšetrovaní Gorily

Lucia Žitňanská
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Ministerstvo spravodlivosti reagovalo na Harabinove slová tým, že „vyjadrenia disciplinárne odsúdeného sudcu Harabina ministerka nepovažuje ani za hodné komentára“.

„Je podľa nás úplne zrejmé, kto sa tu silou-mocou snaží vytvoriť dojem osobného sporu, kto neustále uráža a ignoruje zákony tejto krajiny a kto, naopak, prináša zmeny v prospech poctivých sudcov, rýchlejších a dôveryhodnejších súdov,“ uviedol hovorca rezortu spravodlivosti Peter Bubla.

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská podala na Harabina jedno trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu zasahovania do nezávislosti súdu a štyri disciplinárne návrhy. Ministerka už v pondelok uviedla, že zverejnené údaje zo spisu Gorila treba podľa nej náležite vyšetriť kompetentnými orgánmi a ľuďmi, ktorí nie sú v konflikte záujmov.

Bola by rada, keby prípad dozorovala generálna prokuratúra, na čele ktorej by už sedel Jozef Čentéš. „Podľa mojej mienky by to dávalo istú garanciu, že sa tá vec bude vyšetrovať s dohľadom niekoho, kto v minulosti na tejto veci nijakým spôsobom pri vyšetrovaní neparticipoval,“ povedala v pondelok Žitňanská.

Pripomenula, že informácie sú staré šesť rokov a doteraz neboli úplne vyšetrené. „Kto patrí do basy, nech ide do basy, nech sa to vyšetrí. Kto má byť očistený, nech je očistený,“ vyhlásila Žitňanská. Súčasný stav považuje za to najhoršie, čo môže byť.

Robert Fico podľa Harabina nebral peniaze

Fico

„Je to farizejstvo, bojovať proti korupcii a hlasovať a konať za korupciu,“ povedal Harabin. O autenticite Gorily podľa neho rozhodla vláda.

„Ja som nič nepreukazoval, vláda preukazovala identickosť materiálu, keď hlasovala, že korupčník nemôže byť vo FNM, nie ja som hlasoval,“ povedal.

Ako dodal, v spise sú viacerí politici, ktorí tými istými rukami, ako brali peniaze, hlasovali v parlamente za zriadenie špeciálneho súdu pre boj s korupciou. „Nezdá sa vám, že títo politici okiadzajú justíciu už možno desať rokov len preto, aby zahmlili svoje korupčné správanie,“ spýtal sa.

Na margo toho, že v spise Gorila sa spomína aj meno Roberta Fica, s ktorým bol Harabin v minulosti vo vláde, predseda NS SR povedal: „Pokiaľ viem, o pánovi Ficovi sa tam nehovorí, že by bral nejaké peniaze. Som to čítal celé, ani v jednom slove, pán Fico tam rozoberá politickú situáciu, ale nie o peniazoch“.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Anna BubeníkováJozef ČentéšLucia ŽitňanskáŠtefan Harabin
Firmy a inštitúcie SIS Slovenská informačná služba