Video: Chára dal gól, Kanada po obrate vyhrala Svetový pohár

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Chára strelil gól, Kanada po obrate vyhrala Svetový pohár
Radosť hokejistov Kanady s víťaznou trofejou po druhom finálovom zápase Svetového pohára, v ktorom zdolali výber Európy 2:1. Toronto, 29. september 2016. Foto: Bruce Bennett/Pool Photo via AP

TORONTO 30. septembra (WebNoviny.sk) – Hokejisti Kanady sa stali víťazmi Svetového pohára 2016. V druhom finálovom súboji vo štvrtok v Toronte to dlho vyzeralo na európske víťazstvo, ale Kanaďania skvelým záverom otočili z 0:1 na 2:1 a finálovú sériu ovládli 2:0 na zápasy.

Obrazom: Aj druhé finále Svetového pohára vyhrala Kanada

Tréner Mike Babcock po triumfoch na olympijských hrách vo Vancouveri 2010 a Soči 2014 vyhral s Kanadou aj ďalšie prestížne podujatie s účasťou svetovej hokejovej elity. „Javorové listy“ triumfovali vo všetkých šiestich zápasoch superturnaja v Air Canada Centre a celkovo svoju víťaznú sériu zo súbojov najlepších z najlepších predĺžili už na 16 stretnutí.

Favorizovaní Kanaďania od 7. min prehrávali gólom slovenského obrancu Zdena Cháru 0:1 a o vyrovnanie sa postaral Patrice Bergeron až v 58. mn v presilovej hre. Rozhodnutie padlo z hokejky Brada Marchanda 44 sekúnd pred koncom tretej tretiny, domáci „snajper“ sa presadil v oslabení. Kanadskí hokejisti počas väčšiny zápasu pôsobili zakríknuto a miestami až nekoncentrovane, Jaroslav Halák pochytal 32 striel z hokejok domácich hráčov, ale na dve zo záveru stretnutia bol prikrátky. Najužitočnejším hráčom Svetového pohára sa stal kanadský kapitán Sidney Crosby, ktorý v šiestich zápasoch zaznamenal 3 góly a 7 asistencií.

„Moje pocity sú fantastické. Toto víťazstvo radím hneď za olympijskú zlatú medailu zo Soči. Bolo to náročné. Tím Európy ukázal, že si účasť vo finále zaslúžil. V závere sme sa poriadne zapotili, aby sme Európanov zdolali,“ uviedol v rozhovore pre TV Markíza člen víťazného tímu Kanady Matt Duchene. „Možno by sme aj uronili slzu za výber Európy. Urobili všetko preto, aby boli úspešní, ale Kanaďania hrajú až do konca a ukázali, že sú asi naozaj najlepší na svete. Pri rozhodujúcom góle Halák nemal šancu, lebo Marchand to trafil na milimeter presne,“ uviedol v štúdiu TV Markíza bývalý reprezentant SR Vlastimil Plavucha.

Svetový pohár 2016 – finále – druhý zápas

– hralo sa na dve víťazstvá

Kanada – tím Európy 2:1 (0:1, 0:0, 2:0) – konečný výsledok série 2:0

Góly: 58. P. Bergeron (Burns, Crosby), 60. Marchand (Toews, Pietrangelo) – 7. CHÁRA (SEKERA, Nielsen)

Vylúčení: 2:5 na 2 min, presilovky a oslabenia: 1:0, strely na bránku: 34:33, rozhodovali: O´Rourke, O´Haloran – Amell, Murray, 19 080 divákov

Zostavy:

Kanada: Price – S. Weber, Vlasic, Doughty, Bouwmeester, Burns, Pietrangelo – P. Bergeron, Crosby, Marchand – Perry, Toews, Couture – Stamkos, Getzlaf, Tavares – R. O’Reilly, Duchene, J. Thornton

Európa: Halák – Josi, Seidenberg, Sekera, Chára, Streit, Ehrhoff – Tatar, Kopitar, Marián Hossa – Rieder, Nielsen, Zuccarello – Mikkel Bödker, Draisaitl, Niederreiter – T. Vanek, Bellemare, Hansen

Slováci v akcii:

Jaroslav Halák odchytal 59:13 min, 32 zákrokov z 34 striel, úspešnosť 94,1%

Marián Hossa odohral 20:39 min, 4 strely, -1 bod, 2 trestné minúty

Tomáš Tatar odohral 16:16 min, 2 strely, 1 zblokovamí strela

Andrej Sekera odohral 20:57 min, 1 asistencia, 1 plusový bod, 3 „hity“, 4 zblokované strely

Zdeno Chára odohral 23:17 min, 1 gól, 1 plusový bod, 3 strely, 2 „hity“, 2 zblokované strely

I. tretina

Kanaďania akoby si nevšimli, že sa už začalo hrať. Po prvých ôsmich minútach Európania s piatimi Slovákmi v zostave viedli o gól a na strely 5:1. Zo zápasu ubehlo 6:26 min a na konci peknej kombinácie európskeho tímu bola slovenská spolupráca – Sekera našiel Cháru a ten prekonal Pricea – 0:1. Už 39-ročný nezmar Chára strelil druhý gól na turnaji. V 13. min mohol zvýšil európske vedenie Hossa, ale svoj nájazd nezakončil dostatočne kvalitne aj pre faul Burnsa. Trestné strieľanie sa nepískalo a presilovka zostala nevyužitá.

II. tretina

Už po 32 sekundách druhej tretiny musel za hákovanie na trestnú lavicu Hossa a Kanaďania boli veľmi blízko ku gólu. Tavares mal pred sebou prázdnu bránku, ale nastrelil iba žŕdku. Neuspeli ani Marchand a kapitán Crosby, ktorý trafil Haláka do masky. Na druhej strane sa Bödker ocitol sám pred Priceom, ale po bekhendovom blafáku minul.

Neskôr mohol vyrovnať Perry, resp. zvýšiť európsky náskok Vanek, obaja brankári boli pozorní. „Javorové listy“ nestrelili gól ani po 40 minútach, čo pôsobilo dosť šokujúco. Najmä vzhľadom na to, že až do druhého finále na tomto turnaji prehrávali len dvakrát, aj to vo veľmi krátkych časových úsekoch – v základnej s skupine s Američanmi 1:29 min a v semifinále s Rusmi 1:12 min.

III. tretina

Európania sa v úvode tretej tretiny ubránili aj štvrtej presilovke Kanaďanov a potom sa k zakončeniu dostal Tatar. S jeho tečovaným pokusom Price nemal vážnejšie problémy.

V 49. min mali európski hráči hneď dve možnosti na zvýšenie svojho náskoku. Nielsenovi v brejku ani Zuccarellovi šikovným tečom sa to však nepodarilo. Kanaďania vtedy pôsobili až bezradným dojmom. Ťažko sa presadzovali cez stredné pásmo a keď sa aj dostali na dostrel Haláka, v zakončení im chýbala ľahkosť. Štyri a pol minúty pred koncom tretej tretiny sa zaskvel slovenský brankár Európanov, ktorý betónom zachytil nebezpečný pokus kanadského kapitána Crosbyho.

Záverečný tlak favorita predsa len prišiel a pri vylúčení európskeho kapitána Kopitara sa napokon zrodilo aj vyrovnanie. Strelu Burnsa od modrej tečoval Bergeron tak, že Halák nemal nárok – 1:1.. To všetko sa udialo v čase 57:07 min.

Fanúšikovský aplauz po pár sekundách takmer utíchol. Na trestnú lavicu musel Doughty a najofenzívnejší európsky obranca Josi opečiatkoval žŕdku domácej bránky. Zakrátko mal šancu aj Hossa, ale Price bol pozorný. Vzápätí prišlo nečakané rozhodnutie na druhej strane. Toews v oslabení vymanévroval európskych obrancov, našiel Marchanda a ten prekonal Haláka. Bol to piaty gól útočníka Bostonu na turnaji v Toronte, tentoraz s prívlastkom zlatý – 2:1.

Hlasy

– zdroje: tsn.ca a championat.ru

Mike Babcock (tréner Kanady): „Sidney Crosby hral neuveriteľne. Pracoval som s ním na treťom veľkom turnaji a nemôžem inak iba ho chváliť. Je to skvelý hokejista a nemenej dobrý človek. Keď mu dám na ľade 15 minút, nič na to nepovie. Keď mu dám 20 minút, tiež nič nepovie a to isté platí aj vtedy, či hrá alebo nehrá v presilovke. Som šťastný, že sme všetky ostatné reprezentačné úspechy dosiahli spolu s ním.“

Sidney Crosby (útočník a kapitán Kanady, MVP turnaja): „Trochu šialený záver v náš prospech. Keď vám hráč odíde na trestnú lavicu v závere tretej tretiny, snažíte sa najmä posunúť zápas do predĺženia a potom príde ´Marchy´ a rozhodne. Neuveriteľné, že sme zvíťazili, ak vezmeme do úvahy, ako ťažko sme sa napracovali na tom, aby sme si vôbec utvorili nejaké šance. Nebolo to jednoduché. Ak ste súčasťou kanadského tímu, každý sa na vás chce vytiahnuť. Očakávania boli veľké, aj preto je toto víťazstvo pre nás výnimočné. Bol to skvelý mesiac.“

Brad Marchand (útočník Kanady, strelec víťazného gólu): „Splnil sa mi sen a každý moment z tohto turnaja si uchovám v hlave po celý zvyšok svojej kariéry.“

Ralph Krueger (tréner Európy): „Z pohľadu nášho výberu máme za sebou veľkolepý turnaj. Skvelí hráči v našom tíme sa dali dokopy na ľade aj mimo neho. Myslím si, že tento tím si zaslúži, aby mal svoju zmienku v histórii hokeja.“

Anže Kopitar (útočník a kapitán Európy): „Sme rozčarovaní z tejto prehry, ale stalo sa a už to nezmeníme. Nezvládli sme posledné minúty a to nás stálo víťazstvo. Na tomto turnaji sme hrali vo výbere Európy, ale reprezentovali sme aj svoje krajiny. Na ramenách sme mali národné vlajky a to pre nás veľa znamenalo. Som rád, že sme mohli byť súčasťou tohto veľkého podujatia.“

Frans Nielsen (útočník Kanady): „Nikdy nezabudnem na tento skvelý turnaj a partiu, ktorú sme utvorili spolu s hráčmi z ostatných krajín. Bolo nám spolu dobre, veselo, bolo tam veľa emócií. Tréner Krueger nás dobre pripravil, vštepoval nám, aby sme za každých okolností zostali pozitívni. Inkasovaný gól v oslabení na konci bol pre nás šokom, ale aj v samom závere sme ešte niečo mohli urobiť. Zdeno Chára a Anže Kopitar boli našimi lídrami. Nie náhodou sú obaja víťazmi Stanleyho pohára.“

Dennis Seidenberg (obranca Európy): „Môžeme byť hrdí na to, ako sme hrali vo finálovej sérii. V prvých dvoch prípravných zápasoch sme prehrali a nemali sme v nich šancu na úspech. Lenže potom sme sa zlepšili a začali hrať kvalitatívne hokej na inej úrovni. Myslím si, že nemálo ľudí sme svojimi výkonmi prekvapili. Hrali sme so srdcom jeden za druhého a to je to najpodstatnejšie z tohto turnaja.“

Zdeno Chára (obranca Európy, strelec gólu): „Je to škoda, lebo v tomto druhom finále sme mali šance na to, aby sme zvíťazili. Myslím si, že končíme tento turnaja s hlavami hore. Ak by nám niekto pred ním povedal, že si zahráme vo finále a ešte proti Kanade, neverili by sme. Na druhej strane je to človeku ľúto, lebo sme ukázali, že vieme odohrať s Kanadou vyrovnané zápasy.“

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Andrej SekeraAnže KopitarJaroslav HalákMarián HossaMike BabcockPatrice BergeronSidney CrosbyTomáš TatarZdeno Chára