Hokejová '20' utŕžila debakel, Američania ju prevalcovali

USA - Slovensko
Slovenský brankár Adam Nagy sleduje puk smerujúci do brány v zápase na MS do 20 rokov medzi USA a Slovenskom. Foto: SITA/AP

UFA 31. decembra (WEBNOVINY) – Slovenskí hokejoví reprezentanti do 20 rokov prehrali ubíjajúco vysoko 3:9 s americkými vrstovníkmi v pondelňajšom priamom súboji o postup do štvrťfinále zo základnej B-skupiny na svetovom šampionáte tejto vekovej kategórii v ruskej Ufe.

Zverenci Ernesta Bokroša obsadili v tabuľke 4. priečku a budú bojovať v skupine o udržanie sa medzi elitou. Prenášajú si do nej dva body získané zo zápasu s Nemcami (2:1 po predĺžení), takisto odsúdenými na boj o záchranu.

Výber SR sa predstaví ešte v dueloch proti tímom, ktoré v základnej A-skupine obsadili 4. a 5. miesto (pravdepodobne Fínsko a určite Lotyšsko, pozn.). Na Slovákov čaká už v miestnom Paláci športov v Ufe vo štvrtok 3. januára 2013 o 12.00 SEČ duel proti Lotyšom.

Obrazom: Zápas na MS v hokeji medzi USA a Slovenskom

Americký útočník John Gaudreau (13) v nájazde na slovenského brankára Adama Nagya počas zápasu na MS v hokeji medzi USA a Slovenskom. Foto: SITA/AP

Zľava: Súboj amerického útočníka Vinca Trochecka so slovenským hokejistom Andrejom Bírešom v zápase na MS v hokeji medzi USA a Slovenskom. Foto: SITA/AP
Zľava: Súboj Američana Ryana Hartmana so slovenským hokejistom Milanom Kolenom v zápase na MS v hokeji medzi USA a Slovenskom. Foto: SITA/AP
Americký útočník Cole Bardreau (18) prekonáva brankára Adama Nagya v zápase na MS v hokeji medzi USA a Slovenskom. Foto: SITA/AP
Brankár slovenskej hokejovej reprezentácie do 20 rokov Adam Nagy. Foto: SITA/AP

VÝSLEDOK – B-skupina:

USA „20“ – Slovensko „20“ 9:3 (5:2, 3:0, 1:1)

Vylúčenia:

13:22 – Marko Daňo (SVK) – 2 min. (podrazenie)

16:50 – Shayne Gostisbehere (USA) – 5 min. + DKZ (sekanie)

23:08 – Matúš Matis (SVK) – 2 min. (držanie)

25:21 – Marko Daňo (SVK) – 2 min. (hrubosť)

27:18 – Mike Reilly (USA) – 2 min. (hákovanie)

27:33 – Riley Barber (USA) – 2 min. (podrazenie)

31:14 – Andrej Bíreš (SVK) – 2 min. (podrazenie)

32:49 – J. T. Miller (USA) – 2 min. (sekanie)

33:06 – Tyler Biggs (USA) – 2 min. (držanie)

40:59 – Emil Bagin (SVK) – 2 min. (nedovolené bránenie v hre)

44:53 – Milan Kolena (SVK) – 2 min. (narazenie na mantinel)

51:09 – Marko Daňo (SVK) – 2 min. (sekanie)

54:57 – Jacob Trouba (USA) – 2 min. (podrazenie)

55:40 – Matúš Matis (SVK) – 2 min. (hrubosť) + 10 min. (osobný trest za nešportové správanie)

56:13 – Marko Daňo (SVK) – 2 min. (sekanie)

57:14 – Seth Jones (USA) – 2 min. (krosček)

strely na bránu: 40:29, vylúčenia: 6:9 na 2 min., navyše Gostisbehere (USA) 5 min. + DKZ (sekanie), Matis (SVK) 10 min. (osobný trest za nešportové správanie), presilovky: 4:1, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: Hodek (Česko), Nord (Švéd.) – Jucers (Lotyš.), Puolakka (Fín.)

USA: Gibson – Murphy, Reilly, Trouba, Gostisbehere, Jones, J. McCabe, Sieloff, Bardreau – Kuraly, Galchenyuk, Barber – Miller, Gaudreau, Vesey – Lucia, Biggs, Trocheck – Pietila, Hartman, Grimaldi

Slovensko: A. Nagy – Čerešňák, Nechala, Rusina, Bagin, Bajaník, Korím, Buri – T. Mikúš, M. Daňo, Réway – R. Mráz, Bíreš, B. Mráz – Kolena, Uhrík, Matis – D. Hudec, B. Rapáč, Fujerík

5. Nemecko 4 0 0 1 3 4:26 1

Na úvodný presný zásah Američana Bardreaua v čase 4:05 min odpovedal už o štrnásť sekúnd neskôr Matis, ale štvorgólová ľadová sprcha od zámorského tímu znamenala jeho jasné vedenie 5:1 už v 14. minúte súboja.

Postupne sa presadili McCabe, Gaudreau, Reilly a v presilovke aj produktívny obranca Trouba z Univerzity Michigan.

V závere úvodnej dvadsaťminútovky inkasoval vyšší trest 5 min+DKZ Gostibehere a Slováci zásluhou Richarda Mráza v 19. min zužitkovali prevahu o jedného muža.

Na slovenskej lavičke mohlo byť ešte v tej istej minúte o čosi veselšie, ale Marko Daňo namieril svoj pokus iba do hornej žŕdky.

Očakávaná snaha Slovákov o zvrátenie nepriaznivého vývoja v prostrednej časti hry neprišla. Zverenci Ernesta Bokroša, naopak, v rozpätí 25. – 30. minúty ešte trikrát inkasovali a ich nádeje na štvrťfinále sa už v polovici súboja definitívne rozplynuli.

V tretej tretine strelil každý tím po jednom góle, tempo súboja však očakávane ustrnulo a duel sa iba dohrával.

Reakcie:

Ernest Bokroš (tréner SR „20“): „Naše želanie vyradiť niektorého z trojice veľkých favoritov sa, žiaľ, nestalo skutočnosťou a nastala tvrdá realita – boj o zotrvanie medzi elitou svetového šampionátu. Posledné stretnutie, rozlúčkové s rokom 2012, bolo lekciou amerických mladíkov z efektivity premieňania gólových šancí. Každého trénera i hráča musí mrzieť výška prehry ako dnes, rozdiel v hráčskej kvalite sa však, aj keď veľmi kruto, prejavil. Boje v základnej skupine sú za nami, teraz si musíme zanalyzovať všetky detaily nášho doterajšieho pôsobenia v metropole Baškirska. Máme dva dni na to, aby sme pripravili našich zverencov na štvrtkový zápas roka proti Lotyšsku.“