Islamisti začali novú ofenzívu, zmocnili sa troch dedín

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Islamský štát
Členovia Islamského štátu. Foto: SITA/AP

AMMÁN 15. apríla (WEBNOVINY) – BAGDAD 15. apríla (WEBNOVINY) – Militanti z Islamského štátu (IŠ) v stredu začali novú ofenzívu v západnej irackej provincii Anbár, pričom sa zmocnili troch dedín blízko mesta Ramádí, ktoré je provinčným správnym centrom. Podľa obyvateľov sunnitskí extrémisti zaútočili hneď na svitaní a v oblasti vyvolali prudké boje. V dedine Súfíja zbombardovali policajnú stanicu a obsadili miestnu elektráreň.

Vládne sily uskutočňujú aj nálety

Boje hlásili aj z východného okraja Ramádí, len v zruba dvojkilometrovej vzdialenosti od sídla oblastnej samosprávy. Obyvatelia uvádzajú, že vládne sily sa snažia ofenzívu odraziť aj pomocou náletov. Okolo poludnia miestneho času podľa nich bojujúce strany otvorili ďalší front severovýchodne od Ramádí.

Bojovníci z IŠ sa priblížili k Ramádí ešte koncom minulého týždňa, keď sa zmocnili dvoch predmestí a vyhodili do vzduchu most cez rieku Eufrat. Predseda provinčnej rady Sabáh Karhút vtedy vyzval irackého premiéra Hajdara al-Abádího, aby do Ramádí bezodkladne vyslal vojenské posily a muníciu, ktorá sa podľa neho míňa.

Islamisti opustili utečenecký tábor Jarmúk

Stovky povstalcov z IŠ v stredu opustili palestínsky utečenecký tábor Jarmúk a odišli do svojej základne v neďalekom meste Hadžár al-Aswád, odkiaľ začiatkom apríla podnikli svoj útok na tábor. V tábore podľa jeho obyvateľov zostali len bojovníci zo skupiny Front as-Nusrá, ktorá je napojená na al-Kájdu.

Z Jarmúku chceli džihádisti okrem iného vyhnať na palestínsky Hamás napojenú skupinu Aknaf al-Makdís, čo sa im podarilo. Front as-Nusrá a IŠ stoja v sýrskom koflikte proti sebe, v Jarmúku ich však spojil odpor ku skupine Aknaf al-Makdís.

Tábor Jarmúk sa nachádza na predmestí Damasku. Dobytím tábora si chceli povstalci IŠ zaistiť strategickú základňu v blízkosti sídla moci vládneho režimu. Sýrska vláda už pohrozila, že povstalcov vyženie vojenskou silou.

V tábore v čase obsadenia žilo okolo 18 000 palestínskych utečencov, ktorých humanitárna situácia bola katastrofálna. Podľa posledných informácií však teraz zostalo v Jarmúku len niečo vyše 5000 ľudí, ostatným sa podarilo utiecť. Jarmúk bol pred začiatkom občianskej vojny v Sýrii v roku 2011 domovom pre 160 000 Palestínčanov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Islamský štát