IVO: Kvalita demokracie v roku 2009 poklesla

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
IVO

BRATISLAVA 20. januára (WEBNOVINY) – Kvalita demokracie na Slovensku v uplynulom roku poklesla. Vyplýva to z hodnotenia Inštitútu pre verejné otázky IVO Barometer. Zhoršenie nastalo vo všetkých monitorovaných oblastiach demokratických inštitúcií a právneho štátu, legislatívy, ľudských a menšinových práv i nezávislých médií. Oproti roku 2008 sa znížilo z 2,9 bodu na 3,3 bodu v roku 2009.

„Pretrvávajú všetky problematické trendy, neoslabil sa stranícky klientelizmus, pokračuje marginalizácia parlamentnej opozície prostredníctvom celoplošného odmietania jej legislatívnych návrhov,“ povedal dnes na tlačovej besede prezident inštitútu Grigorij Mesežnikov. Na pôsobenie štátnych inštitúcií malo aj naďalej silný vplyv uplatňovanie princípu straníckej a politickej lojality voči vládnej koalícii na úkor princípu odbornosti a kompetentnosti, uvádza správa. Mesežnikov poukázal na znepokojivý trend vývoja justície, kde na pomery v súdnictve upozornili samotní sudcovia, čo je v demokratických krajinách výnimočné. Vládna moc reagovala typicky a spôsob obrany pripomínal časy spred roku 1989, keď sa organizovali anticharty, myslí si šéf IVO. Mesežnikov negatívne vníma aj kupovanie hlasov poslancov v regionálnych voľbách.

Vláda podľa spoluautora správy o práve Jaroslava Piláta v roku 2009 pokračovala v zneužívaní skráteného legislatívneho konania, čím chcela vyvolať dojem, že koná rýchlo. Naďalej sa podľa neho pokračuje aj v mimoriadne nevhodných nepriamych novelizáciách zákonov.

Oblasť nezávislých médií zaznamenala najvyšší prepad v hodnotení. Spoluautor správy o médiách Miroslav Kollár to odôvodňuje zvyšujúcim sa tlakom na médiá a novinárov zo strany vládnucich elít reprezentovaných najčastejšie samotným premiérom. „Pokračuje i nárast súdnych rozhodnutí v neprospech médií, respektíve v prospech politikov alebo sudcov. Čo je problematické, je najmä výška priznávaného odškodného. Pri veľkosti slovenského mediálneho trhu to v prípade niektorých médií môže znamenať ich ekonomické ohrozenie,“ uviedol Kollár.

Podľa jeho slov v uplynulom roku pokračovalo aj zhoršovanie legislatívneho prostredia, ktoré zužuje priestor pre slobodné podnikanie na mediálnom trhu. Negatívne sa mu zdajú niektoré aspekty jazykového zákona a zákon o vysielaní a retransmisii, ktorý zavádza zbytočnú a príliš silnú reguláciu videobsahu na internete. Predstavitelia vlády vrátane predsedu Roberta Fica ostro napádali a spochybňovali aktivity médií odhaľujúcich korupčné kauzy. „Slovensko má dnes lepšie médiá ako vládnuce politické elity,“ konštatoval Kollár. Pozitívne hodnotí pozastavenie megaprojektu výstavby spoločného sídla verejnoprávnych médií.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Grigorij MesežnikovMiroslav Kollár
Firmy a inštitúcie IVO Inštitút pre verejné otázky