Izrael pre expanziu pobúril svet, hrozí diplomatická vojna

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Palestin
Foto: SITA/AP

JERUZALEM 3. decembra (WEBNOVINY) – Británia a Francúzsko zvažujú stiahnutie svojich veľvyslancov z Izraela v súvislosti s údajným plánom rozšíriť židovské osídlenie okupovaného Západného brehu Jordánu o 3000 nových príbytkov, ktorých časť by mala vyrásť na strategicky dôležitom území východne od Jeruzalema.

V pondelok o tom informoval izraelský denník Haarec. Úvahy západných veľmocí podľa neho súvisia s výstavbou v takzvanom pásme E1 považovanou za „hranicu“ ich tolerancie. Vysokopostavený európsky diplomat, ktorého denník cituje, pritom varuje, že takéto konanie by nemalo za následok „iba nejaké odsúdenie“, ale „skutočné opatrenia proti Izraelu“.

Podľa iných diplomatických zdrojov správy o plánovanej výstavbe „rozzúrili“ Londýn, ktorý teraz koordinuje svoj postup s Parížom, pričom nevylučuje „mimoriadny krok“ v podobe stiahnutia veľvyslancov z Tel Avivu na konzultácie. Konečné rozhodnutie má byť predmetom pondelňajšieho stretnutia ministrov zahraničných vecí.

Veľvyslanec na koberčeku

William Hague
Foto: SITA/AP

Britské ani francúzske veľvyslanectvo v Izraeli sa zatiaľ k záležitosti nevyjadrili, ministerstvo zahraničných vecí v Londýne však v pondelok varovalo pred „dôraznou reakciou“. Podľa vyhlásenia hovorcu „dával minister (William Hague) neustále veľmi jasne najavo, že budovanie osád… ohrozuje dvojštátne riešenie (blízkovýchodného konfliktu) a sťažuje dosiahnuteľnosť pokroku prostredníctvom rokovaní“.

„Odkázali sme izraelskej vláde, že ak začne plniť svoje rozhodnutie, nasledovať bude dôrazná reakcia,“ dodal hovorca. Britský ako aj francúzsky rezort diplomacie si taktiež predvolali veľvyslancov Izraela, aby im tlmočili svoju nespokojnosť. Informácie o plánovanej výstavbe v piatok zverejnil jeden zo spravodajcov Haarecu, podľa ktorého chce izraelská vláda týmto spôsobom odpovedať na úspech Palestínčanov v podobe uznania ich štátnosti na pôde Valného zhromaždenia OSN.

Zámer odsúdili Spojené štáty, Európska únia ako aj generálny tajomník OSN Pan Ki-mun hovoriaci o „takmer smrteľnom údere“ pre vyhliadky na vyriešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu. Svoje „hlboké znepokojenie“ v pondelok vyjadrilo taktiež Nemecko, ktoré však „nateraz“ neplánuje predvolávať izraelského veľvyslanca.

Rusi sa strachujú o mier

Rusko vyzvalo v pondelok Izrael, aby zvážil svoje plány na výstavbu 3000 nových príbytkov na Západnom brehu Jordánu a na strategicky dôležitom území východne od Jeruzalema. Tento projekt podľa Moskvy ohrozuje šance na obnovenie mierových rokovaní s Palestínčanmi.

„Uskutočnenie plánu na novú rozsiahlu výstavbu negatívne ovplyvní snahy na obnovenie priamych rokovaní smerujúcich k dvojštátnemu riešeniu izraelsko-palestínskeho konfliktu,“ píše sa vo vyhlásení ruského ministerstva zahraničia.

Rusko tiež kritizovalo rozhodnutie Izraela zastaviť vyplácanie výnosov z daní Palestínčanom v reakcii na ich prijatie za nečlenský pozorovateľský štát OSN. Takýto krok podľa Moskvy ešte zhorší už aj tak zlú ekonomickú a humanitárnu situáciu na palestínskych územiach.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Pan Ki-mun