JEŽOVICA: Chce efektívnejšiu rozvojovú pomoc aj v únii

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Milan Ježovica
Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí SR Milan Ježovica Foto: mzv.sk

BRATISLAVA 22. februára (WEBNOVINY) – Slovensko chce pomáhať v diskusiách o rozvojovej pomoci Južnému Sudánu. Spolu s Keňou je to totiž jedna z dvoch krajín Afriky, kde slovenské organizácie už tradične pôsobia a pomáhajú. Štátny tajomník rezortu diplomacie Milan Ježovica bol dnes v Bruseli na neformálnom stretnutí ministrov členských krajín Európskej únie pre rozvojovú spoluprácu. Vo vystúpení prezentoval doterajšie skúsenosti a aktivity slovenských mimovládnych organizácií v Južnom Sudáne, kde sa po nedávnom referende konštituuje nový štát. Slovensko pôsobí v krajine od roku 2005, jeho prítomnosť je tam dôležitá. Slovenské projekty sa zameriavajú najmä na vzdelávanie a poľnohospodársky rast, v jednom z projektov slovenská mimovládka školí dospelých o poľnohospodárstve a v rámci projektu poskytuje aj mikrogranty.

Ježovica upriamil pozornosť na projekty, ktorých výsledkom môže byť vyšší hospodársky rast. Na Slovensku sa snaží zaviesť rozvojovú politiku s jasnými prioritami aj sektorovým zameraním, o to isté žiada aj na úrovni únie. Cieľom je podľa neho efektívnejšia zahraničná pomoc s dobre využitými finančnými prostriedkami. Ministri hovorili aj o tom, že „pri podpore projektov by mala existovať kondicionalita“. Ježovica tento pojem pre agentúru SITA vysvetlil ako prepojenie financovania pomoci a dodržiavania ľudských práv, prípadne reformného úsilia. Podľa jeho slov funguje systém podľa „veľmi jednoduchej logiky“ – čím je krajina slobodnejšia, tým je pomoc lacnejšia. Keď je krajina neslobodná a nestabilná, tým viac peňazí do nej donori vrátane slovenských daňových poplatníkov musia posielať. Pomoc by podľa Ježovicu mala súvisieť aj s ekonomickými reformami.

V novej stratégii rozvojovej politiky EÚ Slovensko podporuje aj eurokomisára Andrisa Piebalgsa, ktorý žiada, aby financie mohli byť použité efektívnejšie a flexibilnejšie. Podľa doterajšieho systému totiž únia nebola schopná operatívne reagovať na katastrofy, ako bolo Haiti.

Ježovica tiež tvrdí, že v budúcnosti by bolo užitočné, aby sa na ďalších zasadnutiach či už o pomoci všeobecne alebo o pomoci konkrétnej krajine zúčastnili aj ľudia priamo z terénu. Malo by však ísť najmä o projekty z európskych peňazí.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Milan Ježovica