Jozef Mihál staví bradu, že sa Kažimír v rozpočte prerátal

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peter Kažimír
Peter Kažimír Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 10. decembra (WEBNOVINY) – Minister financií Peter Kažimír sa prerátal a nevyberie na dani z príjmov právnických osôb budúci rok toľko, koľko si naplánoval.

Tvrdí to podpredseda SaS Jozef Mihál, podľa ktorého bude musieť na jar rezort financií zrevidovať odhad príjmov z korporátnej dane smerom nadol.

Minister bude podľa Mihála prekvapený

O svojej pravde je presvedčený a ak sa tak nestane, nechá si narásť bradu. „Pán minister bude veľmi prekvapený v apríli, keď zistí, že výber daní od firiem sa ani zďaleka nenaplní. Ak by som nemal pravdu, tak ma v júni budete vidieť chodiť s veľkou bradou,“ vyhlásil na utorňajšej tlačovej konferencii Mihál.

Svoje tvrdenie stavia na tom, že v tomto roku platia podniky preddavky na daň z príjmov vypočítané ešte z relatívne úspešného roka 2012. Ich skutočná daňová povinnosť za rok 2013 však bude nižšia a štát tak bude musieť peniaze podnikateľom vracať.

„Viem, čo hovorím. Chodím medzi ľudí nielen v Bratislave, ale aj na strednom a východnom Slovensku a viem, že situácia je veľmi zlá. Menšie firmy dopadnú z pohľadu toho, čo pán minister očakáva, jednoducho tragicky,“ dodal Mihál.

Sulík pochválil Smer za jedinú vec

Liberálom sa však nepozdáva rozpočet ako taký. Podľa šéfa SaS Richarda Sulíka jediné, za čo si Smer-SD zaslúži pochvalu je fakt, že pochopil, že sa nedá do nekonečna zvyšovať dlh.

Mihál, sulík
Foto: SITA/Diana Černáková

Opatrenia, s ktorými rozpočet počíta, však podľa neho udržateľnosť verejných financií nezabezpečia.

Problémom rozpočtu je podľa Sulíka napríklad skutočnosť, že štát nešetrí na spotrebe, ale najmä na investíciách, čo sa v budúcnosti odzrkadlí.

Časť šetrenia okrem toho pochádza zo slabého čerpania eurofondov, čo podľa Sulíka rovnako nie je správna cesta.

Šéf liberálov kritizoval aj plánované jednorazové príjmy, najmä superdividendy z podnikov s účasťou štátu, ktoré považuje za tunelovanie.

Kritizoval tiež fakt, že ministerstvo financií v rozpočte nepočíta s dlhmi, ktoré budú v budúcom roku vytvorené napríklad v rezorte zdravotníctva. „Je to ako keď si malé deti zavrú oči, a myslia si, že ich nikto nevidí,“ dodal v utorok Sulík.

Dôslednejší systém a nie nové pravidlá

Ivan Štefanec
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Slovensko by potrebovalo lepší výber existujúcich daní a nie zavádzanie nových. V utorkovej parlamentnej rozprave k návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok to povedal podpredseda SDKÚ-DS Ivan Štefanec.

„Čísla evidentne naznačujú, že v priamych daniach máme problém. Výber priamych daní utrpel najmä zrušením rovnej dane a tým, že sa postavili na neúmerne vysokú úroveň,“ skonštatoval Štefanec, podľa ktorého si vláda nakoniec priznala, že zvýšenie dane z príjmov pre právnické osoby na 23 % bolo príliš vysoké. Aj zníženie o jeden percentuálny bod na 22 % je však podľa neho stále nedostatočné.

„Na druhej strane zavádzame novú daň, ktorá škodí až likviduje najmä malých podnikateľov,“ povedal Štefanec. „Očakávania z tejto novej dane na úrovni 112 mil. eur na budúci rok sú zrejme prehnané, o čom svedčí už aj znížený odhad ministerstva financií zhruba o 10 až 12 miliónov, ale aj vyjadrenia Národnej banky Slovenska,“ dodal podpredseda SDKÚ-DS.

Daňové licencie nevyriešia daňové úniky

Argumentáciu ministerstva financií, ktoré chce zavedením daňových licencií bojovať proti daňovým únikom, považuje Štefanec za chybnú. „Táto argumentácia znamená, že uplatňujeme princíp kolektívnej viny. A opäť budú tí slušní doplácať na tých, ktorí sú neporiadni. Je to niečo také, ako keby na začiatku roka policajti dali všetkým pokuty a povedali, že každý vodič je potenciálny hriešnik, ktorý môže urobiť priestupok, tak všetci dostanete pokuty. Veď to je predsa absurdné, to je nezmyselné,“ uzavrel Štefanec.

Poslankyňa Helena Mezenská (OĽaNO) označila návrh štátneho rozpočtu za podvod. „Toto totiž nie je skutočná konsolidácia, ale kamufláž,“ povedala. Podľa Mezenskej rozpočet rieši šetriace opatrenia úplne naopak, ako by mal. „V oblastiach, kde treba posilniť kapacity, ako školstvo, zdravotníctvo, životné prostredie, sa štát chystá znižovať zdroje. Naopak, viac podporiť chce bezpečnostné zložky a štátny byrokratický aparát,“ uzavrela Mezenská.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Helena MezenskáIvan ŠtefanecJozef MihálPeter KažimírRichard Sulík