Kalifornská dráma v Sacramente pre Lakers

Cobe bryant

NEW YORK 27. decembra (WEBNOVINY) – Dve predĺženia potrebovali basketbalisti úradujúceho šampióna NBA Los Angeles Lakers, aby zo svojich pliec striasli ťarchu zdrvujúcej vianočnej nádielky od Clevelandu. Deň po zápase s Cavaliers vycestovali do Sacramenta, kde im neskúsený domáci tím nemal klásť väčší odpor. Ale opak bol pravdou, Kings hnaní dopredu vypredanými tribúnami (iba druhý raz v sezóne) nedovolili hosťom skórovať v záverečných 3:35 min štvrtej štvrtiny a vynútili si predĺženie. Patril im aj úvod prvej nadstavenej päťminútovky, keď zaznamenali šnúru 7 bodov, ale odvtedy až do jej konca skórovali iba Lakers a strelecká efektivita im vydržala aj do druhého predĺženia. V ňom najmä zásluhou dvoch trojok najlepšieho strelca zápasu Kobeho Bryanta (38 bodov) dominoval favorit jednoznačne v pomere 11:2. Podobným spôsobom Kings prišli o víťazstvo aj v stredu proti Clevelandu, keď v predĺžení netrafili kôš ani raz (0:13).

„Necítil som si ruku, bola ako z dreva. Ale môj moment prišiel v druhom predĺžení, keď ich obrana poľavila. Protihráč (Donte Greene – pozn.) spustil ruky a dovolil mi dvakrát presne vystreliť,“ vysvetlil svoj krátky výpadok po narazení lakťa muž zápasu Kobe Bryant. Lakers sa aj bez Rona Artesta, ktorý si zranil zátylok a ľavý lakeť pri páde zo schodov svojho domu na Štedrý večer, dostali po víťazstve 112:103 pred Boston na čelo poradia celej NBA. Sacramento dostane šancu na reparát už na Nový rok, kedy sa oba tímy stretnú v Los Angeles.

Ani v druhom sobotňajšom stretnutí dvoch tímov Pacifickej divízie neboli doménou obrany, Golden State a Phoenix nastrieľali dovedna 259 bodov. V Oaklande sa musela skončiť jedna negatívna séria. Warriors ťahali šnúru siedmich prehier v rade a Suns nevyhrali na ihrisku súpera už šesťkrát bez prerušenia. Až do záverečnej štvrtiny to bol mimoriadne vyrovnaný súboj. O víťazstve domácich (132:127) rozhodla záverečná dvanásťminútovka a najmä strelecký apetít 33-bodovej dvojice Corey Maggette, Monta Ellis, s ktorou dokázal držať krok iba rozohrávač Suns Steve Nash (36 bodov). Na oboch stranách zaznamenalo dvojciferný počet bodov až po poltucte hráčov.

„Celá naša snaha spočívala v tom, aby sme Montu dostali do hry, pretože práve on je chrbticou nášho tímu. Treba mu však dať aj priestor na oddych, aby nemusel na palubovke stráviť 40 minút a viac. Inak nám vyhorí,“ varoval po zápase Maggette. Ellis odohral viac ako 45 minút, Maggette o desať menej.

V súboji lídra s posledným tímom Juhozápadnej divízie zvíťazil Dallas nad Memphisom 106:101. New Jersey Nets sa nedočkali tretieho triumfu v sezóne a šnúru prehier po domácom zápase s Houstonom (93:98) natiahli už na deväť. Po šiestich stretnutiach chýbal v zostave Rockets Tracy McGrady a rozpaky nad jeho návratom po zranení sa prehlbujú. Naopak, krídelník Chicaga Tyrus Thomas má za sebou úspešný comeback. Bulls s prispením jeho 21 bodov využili neškodnosť New Orleans na palubovkách súperov a zvíťazili 96:85.

Iba traja dvojciferní strelci stačili Oklahoma City na zdolanie nebezpečného Charlotte. Líder domácich Kevin Durant tretí zápas v rade nastrieľal minimálne 30 bodov a Thunder si pripísali 15. triumf v tejto sezóne. V tej predchádzajúcej na túto métu čakali do 2. marca. Indiana bez Dannyho Grangera nemohla konkurovať sile Atlanty, podľahla Hawks aj druhý raz v ročníku (98:110). Washington premrhal v Minnesote príležitosť zvíťaziť po dlhých 20 mesiacoch v troch stretnutiach v rade (89:101), hoci mal k dispozícii Gilberta Arenasa, ktorého štart pre problémy s ľavým kolenom bol otázny. San Antonio naopak s prispením 51 bodov „z lavičky“ nezaváhalo v Milwaukee (112:97). Striedajúci hráči Bucks zaznamenali až 58 bodov, zato základná zostava absolútne zlyhala – najlepší z nej bol Andrew Bogut s 12 bodmi. Utah si po nevydarenej šnúre na ihriskách súperov (2-3) napravil chuť pohodlným domácim víťazstvom nad Philadelphiou, v drese ktorej štvrtý raz v rade nenastúpil Allen Iverson.

Sobota – sumáre:

Indiana – Atlanta 98:110

Najviac bodov: T. Murphy (12 doskokov), Hansbrough, L. Head po 19 – Horford 25 (19 doskokov), Joe Johnson 24, Josh Smith 22, štvrtiny: 20:33, 20:18, 26:33, 32:26, 15 281 divákov

Dallas – Memphis 106:101

Najviac bodov: J. Terry 23, Nowitzki 20, Dampier 13 (10 doskokov) – Z. Randolph 27 (14 doskokov), R. Gay 22 (10 doskokov), Mayo 18, štvrtiny: 24:30, 29:25, 26:22, 27:24, 20 195 divákov

Chicago – New Orleans 96:85

Najviac bodov: T. Thomas 21, Noah 17 (18 doskokov), Hinrich a Rose po 14 – D. Brown 22, Paul 15, David West 12, štvrtiny: 24:27, 26:24, 23:9, 23:25, 22 008 divákov

Utah – Philadelphia 97:76

Najviac bodov: Deron Williams 27, Boozer 19 (11 doskokov), Okur a W. Matthews po 16 – T. Young 20, Iguodala 16, Brand a Holiday po 10, štvrtiny: 25:19, 23:20, 24:25, 25:12, 19 911 divákov

Minnesota – Washington 101:89

Najviac bodov: C. Brewer 27, K. Love 17 (10 doskokov), A. Jefferson 11 – Arenas 26, Jamison 20, Foye 16, štvrtiny: 23:22, 20:20, 25:25, 33:22, 16 838 divákov

Sacramento – Los Angeles Lakers 103:112 po dvojnásobnom predĺžení

Najviac bodov: Udrih 23, T. Evans 18, D. Greene 16 – Bryant 38, P. Gasol 24 (11 doskokov), S. Brown 15, štvrtiny: 31:28, 26:27, 21:23, 16:16 – 7:7, 2:11, 17 345 divákov

Oklahoma City – Charlotte 98:91

Najviac bodov: Durant 30, Westbrook 22, Krstič 13 (10 doskokov) – S. Jackson 24, Mohammed 16, G. Wallace 13, štvrtiny: 24:25, 29:25, 28:23, 17:18, 17 961 divákov

Golden State – Phoenix 132:127

Najviac bodov: Maggette a Ellis (10 asistencií) po 33, A. Randolph 17 – Nash 36, J. Richardson 22, Frye 12, štvrtiny: 36:35, 34:36, 34:37, 28:19, 19 550 divákov

New Jersey – Houston 93:98

Najviac bodov: Harris 19, B. Lopez (11 doskokov) a Ji po 17 – Landry 26, Scola a Brooks po 17, štvrtiny: 20:27, 31:30, 18:13, 24:28, 13 374 divákov

Milwaukee – San Antonio 97:112

Najviac bodov: Warrick 23, Meeks 15, Ridnour 13 – Duncan 26, T. Parker 16, McDyess 14, štvrtiny: 14:26, 27:30, 23:33, 33:23, 14 864 divákov

Viac k osobe Allen IversonDeron WilliamsKevin DurantKobe BryantSteve NashTracy McGrady