Slovan Bratislava - Dinamo Riga
Útočník Žiga Jeglič strieľa úvodný gól Slovana Bratislava do siete Dinama Riga počas stredajšieho zápasu Kontinentálnej hokejovej ligy (KHL). Bratislava, 1. október 2014. Foto: SITA/Ján Slovák

BRATISLAVA 1. októbra (WEBNOVINY) – Hokejisti Slovana Bratislava zvíťazili v stredajšom zápase Kontinentálnej hokejovej ligy nad Dinamom Riga 5:1. Tréner ‚belasých“ Petri Matikainen urobil oproti stretnutia proti Dinamu Minsk (3:2 po sam. nájazdoch) niekoľko zmien v zostave.

„Belasí“ predviedli v I. tretine gólovú smršť, keď Sedláčka prekonali Jeglič, dvakrát Vondrka a v oslabení Murley.

Bola to jedna z najvydarenejších dvadsaťminútoviek Slovana v KHL – aspoň štyri góly v jednom dejstve dosiahli len tretíkrát v tejto súťaži, premiérovo doma. Predtým sa im to podarilo v ročníku 2013/2014 v Chabarovsku (výhra 5:2, prvá tretina 4:1 v prospech Bratislavčanov) a na ľade CSKA Moskva (triumf 5:4, druhá tretina 5:1 pre Slovan).

Za Rigu skorigoval v 40. min legionár Videll a konečnú podobu výsledku dal v 56. min L. Hudáček. V súboji sa zranil obranca hostí Milan Jurčina, ktorý pravdepodobne pre problémy so slabinami odstúpil z duelu v 34. min.

Obrazom: Slovan vyhral nad Dinamom Riga, rozhodla prvá tretina

V tejto sezóne má Slovan na svojom konte z jedenástich duelov 18 bodov so skóre 29:27, Riga nazbieral o tri body menej. Po strede figurujú Bratislavčania na 5. mieste tabuľky Západnej konferencie.

Najbližšie sa Slovan predstaví v pondelok 6. októbra na ľade SKA Petrohrad, nasledovať budú súboje v Rige a Minsku. V nedeľu 12. októbra o 17.00 h privítajú „belasí“ nováčika súťaže Jokerit Helsinki.

VÝSLEDOK – Kontinentálna hokejová liga:
HC Slovan Bratislava – Dinamo Riga 5:1 (4:0, 0:1, 1:0)

03:48 – 1:0 Ž. Jeglič (R. Tičar, L. Hudáček)

03:57 – 2:0 M. Vondrka (M. Murley, L. Nagy)

15:19 – 3:0 M. Vondrka (M. Murley) – presilová hra

18:10 – 4:0 M. Murley (L. Nagy) – gól v oslabení

39:43 – 4:1 L. Videll (L. Darzinš, M. Redlihs)

55:45 – 5:1 L. Hudáček (Ž. Jeglič, R. Tičar)

Vylúčenia:

01:13 Tomáš Starosta (Slovan) – 2 min. (seknutie)

13:25 Milan Jurčina (Dinamo) – 2 min. (hrubosť)

16:57 Andrej Šťastný (Slovan) – 2 min. (podrazenie)

26:45 Matt Murley (Slovan) – 2 min. (vyhodenie puku mimo ľadovú plochu)

42:13 Ján Brejčák (Slovan) – 2 min. (nedovolené bránenie)

45:39 Peter Ölvecký (Slovan) – 2 min. (seknutie)

47:23 Ivan Baranka (Slovan) – 2 min. (vyhodenie puku mimo ľadovú plochu)

56:32 Martin Štajnoch (Slovan) – 2 min. (hrubosť)

56:32 Lauris Darzinš (Dinamo) – 2 min. (hrubosť)

strely na bránu: 19:38, vylúčenia: 7:2 na 2 min., presilovky: 1:0, oslabenia: 1:0, rozhodcovia: Komarov, Safiullov – Parfionov, Sysujev (všetci Rus.), 8611 divákov

Slovan: Janus – Sersen, Baranka, Sigalet, Štajnoch, Starosta, J. Brejčák, V. Mihálik – L. Nagy, Murley, Vondrka – Netík, Surový, Bartovič – Jeglič, Tičar, L. Hudáček – Ölvecký, A. Šťastný, Lunter

Dinamo: Sedláček (21. Masalskis) – K. Redlihs, Cibulskis, Genoway, Pujacs, Jurčina, Sotnieks – M. Redlihs, Videll, Darziňš – Skvorcovs, Sčastlivyj, Marcel Hossa – Indrašis, Bičevskis, Meija – Cipulis, Upitis, Bukarts

Slovan v stredu absolvoval jednu zo svojich najlepší tretín v KHL. Začal ju úspešnou hrou v oslabení pri vylúčení Starostu a potom zverenci trénera Petriho Matikainena odštartovali gólový uragán.

Začal ho v 4. min Jeglič po ukážkovej spolupráci s krajanom Tičarom a L. Hudáčkom, keď puk poslal do odkrytej bránky súpera – 1:0.

Už o deväť sekúnd neskôr pridal ďalší presný zásah Vondrka, ktorý našiel medzeru medzi gólmanom Sedláčkom a konštrukciou jeho bránky – 2:0.

Ten istý hráč v 16. min poslal v presilovke do bránky odrazenú strelu Murleya – 3:0. Americký útočník potom v oslabení zakončil gólom brejk s L. Nagyom – 4:0.

Do druhej časti vstúpili Rižania v bránke s Masalskisom, ktorý počas dvadsiatich minút čelil len piatim strelám domácich. Gólman Slovana Janus sa na nedostatok práce nemohol sťažovať, no úspešne čelil strelám hostí. Prekonal ho až v 40. min Švéd Videll jednoduchou strelou z ľavého kruhu – 4:1.

V treťom dejstve sa domáci najskôr úspešne ubránili trom presilovkám súpera vrátane šestnásťsekundovej výhody o dvoch korčuliarov.

Skorigovať sa viackrát neúspešne snažil hosťujúci útočník Marcel Hossa. Definitívnu podobu výsledku dal v 56. min L. Hudáček, ktorý zakončil akciu Tičara s Jegličom – 5:1.

Petri Matikainen (tréner Slovana): „Vedeli sme, že Dinamo odohralo dobrý zápas v Helsinkách. Zodpovedne sme sa pripravili na dnešný súboj. Začali sme stretnutie v dobrom tempe, boli sme efektívni, dokázali sme si presne prihrať. Som spokojný s prvou tretinou, druhá už bola úplne iná. Je pre nás veľkým poučením, zahrali sme ju veľmi zle. Boli sme pasívni, čakali sme na súpera a dostali sme gól v posledných sekundách tretiny, ktorý mohol ešte niečo riešiť. V tretej časti hry sme nastúpili dobre sústredení, ak sme mali puk na hokejkách, dobre sme s ním pracovali. Asi bolo dobré, že sme hrali tie tri oslabenia, lebo nás vrátili späť do zápasu. Som veľmi spokojný s víťazstvom, bol to pekný hokejový večer. Čaká na nás ešte veľa práce, musíme byť trpezliví.“

Artis Abols (tréner Rigy): „Mali sme zlý úvod zápasu, urobili sme tri veľké chyby, ktoré priniesli tri góly pre Slovan. Navyše sme v presilovke inkasovali ďalší a už bolo potom veľmi ťažké urobiť niečo so zápasom. V druhej tretine sme mali mnoho šancí, ktoré sme nevyužili a pokojne to mohlo byť aj 4:4. V tretej časti hry sa už prejavila únava, hráme každý druhý deň zápas, čo bolo vidieť.“

Michal Vondrka (útočník Slovana, autor dvoch gólov): „Takúto prvú tretinu sme všetci potrebovali. Som rád, že sme sa takto naštartovali. Ak by prvé dejstve nedopadlo takto, mali by sme to ťažké. Súper síce začiatok zaspal, ale dostal by sa do toho. Keď skorigovali, boli veľmi nepríjemní. Som rád, že som dal dva góly a bolo by super, keby som pridal tretí.“

Jaroslav Janus (brankár Slovana): „V každom zápase verím, že ľudia nás prídu povzbudiť. Dnes síce nebolo vypredané, ale štadión žil. Dávali sme góly, fanúšikov sme dostali do zápasu a oni nám pomáhali.“

Viac k osobe Andrej ŠťastnýIvan BarankaJán BrejčákMarcel HossaMartin ŠtajnochMilan JurčinaPeter ÖlveckýPetri MatikainenTomáš Starosta