KĽDR tvrdí, že otestovala bezpilotnú ponorku. Vraj dokáže niesť jadrové zbrane

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
KĽDR, špionážny satelit
Vodca KĽDR Kim Čong-un. Foto: archívne, Korean Central News Agency/Korea News Service via AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Severná Kórea v piatok uviedla, že v reakcii na kombinované námorné cvičenie Južnej Kórey, Spojených štátov a Japonska tento týždeň otestovala podvodný útočný dron schopný niesť jadrové zbrane. Pchjongjang zároveň naďalej obviňuje svojich rivalov zo zvyšovania napätia v regióne.

Napätie na Kórejskom polostrove stúplo

Test bezpilotnej ponorky, údajne určenej na ničenie námorných plavidiel a prístavov, prišiel niekoľko dní po tom, čo severokórejský vodca Kim Čong-un vyhlásil, že ruší dlhodobý cieľ svojej krajiny na mierové zjednotenie s Južnou Kóreou a že jeho krajina prepíše svoju ústavu a zadefinuje v nej Južnú Kóreu ako jej najnepriateľskejšieho zahraničného protivníka.

Napätie na Kórejskom polostrove stúplo na najvyššiu úroveň za posledné roky, pričom Kim zrýchlil testovanie zbraní a hrozí jadrovým konfliktom. Spojené štáty a ich ázijskí spojenci zareagovali posilnením svojich kombinovaných vojenských cvičení, ktoré Kim nazýva nácvikmi invázie.

KĽDR vraj iba preháňa

Bezpilotná ponorka, o ktorej Severná Kórea uviedla, že ju prvýkrát otestovala minulý rok, patrí medzi širokú škálu zbraňových systémov demonštrovaných v ostatných rokoch, keď Kim rozširuje svoj arzenál jadrových zbraní. Juhokórejská armáda tvrdí, že Severná Kórea preháňa v súvislosti s avizovanými schopnosťami ponorky.

Juhokórejské ministerstvo obrany odsúdilo nedávne testy Severnej Kórey ako porušenie rezolúcií Bezpečnostnej rady OSN a hrozbu pre „mier na Kórejskom polostrove a vo svete“. Vo vyhlásení sa uvádza, že americké a juhokórejské armády zachovávajú pevný obranný postoj proti možným severokórejským provokáciám.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Kim Čong-un