Marec bol už desiaty rekordne teplý mesiac v rade, podľa vedcov to však nie je nič mimoriadne

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Horúčavy
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

V marci si Zem pripísala ďalší mesačný teplotný rekord, a to v teplote vzduchu aj oceánov. Informovala o tom európska klimatická služba Copernicus. Bol to už desiaty rekordný mesiac v rade.

Priemerná teplota počas tohtoročného marca bola 14,14 stupňa Celzia, čo podľa dát Copernicusu o desatinu stupňa prekonalo rekord z roku 2016. Tiež to bolo o 1,68 stupňa Celzia viac ako koncom 19. storočia, ktoré sa používa ako základ pre teploty pred masívnym spaľovaním fosílnych palív.

Teploty nejdú dobrým smerom

Zástupkyňa riaditeľa Copernicusu Samantha Burgess sa vyjadrila, že marcová teplota nebola mimoriadna, ako napríklad v septembri 2023 alebo februári 2024, keď rekordy padali s väčšími rozdielmi. Globálne teploty však podľa nej nejdú dobrým smerom.

Mesačné teplotné rekordy padajú od vlaňajšieho júna, k čomu prispievajú aj vlny horúčav v oceánoch. V marci bola globálna priemerná povrchová teplota morí v priemere 21,07 stupňa Celzia, čo je najvyššia zaznamenaná mesačná hodnota a o niečo vyššia, ako teplota z februára.

Horúčavy nie sú prekvapivé

Rekordné horúčavy však nie sú podľa vedcov celkom prekvapivé, vzhľadom na silný klimatický fenomén El Niño.

„Ale jeho kombinácia s neprirodzenými morskými vlnami horúčav spôsobila, že tieto rekordy sú také úchvatné,“ poznamenala vedkyňa Jennifer Francis z Woodwell Climate Research Center.

Ako uviedla, s oslabujúcim El Niñom by mali hranice, o ktoré sa každý mesiac prekonávajú globálne priemerné teploty, znížiť. Kým však neprestanú rásť koncentrácie skleníkových plynov z ľudskej činnosti, môžeme podľa nej stále očakávať rekordy.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Copernicus