Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Dalibor

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Ste precitlivení? Tu sú tipy, ako to využiť!

Autor: WBN/PR, 11. februára 2016 15:45
BRATISLAVA 11. februára 2016 (WBN/PR) - Hoci sa hypersenzitívni ľudia často trápia – sú zraniteľní, náchylní na stres a pochybujú o sebe – táto vlastnosť sa dá využiť v ich prospech. Hypersenzitívni ľudia medzi nami je pútavá kniha o pretlaku pocitov. Pomôže vám pochopiť, prečo sú vysoko citliví ľudia "iní", a nielen to. Možno medzi nich patríte aj vy – veď hypersenzitivitou sa vyznačuje až 20% všetkých ľudí.

kniha


Autor Rolf Sellin je sám hypersenzitívny a preto sa rozhodol napísať knihu pre všetkých ľudí – aj pre tých, ktorí sú ako on, aj pre ich okolie, a aj pre rodičov hypersenzitívnych detí. Podľa autora je hypersenzitivita nadanie pre bohatý vnútorný svet.

Väčšina hypersenzitívnych ľudí si veľmi želá, aby bol svet ľudskejší, a je preto ochotná niečo spraviť. A presne v tom je ich prínos pre spoločnosť. Práve oni sú tí, ktorí ako prví spozorujú, keď sa deje niečo nespravodlivé, keď niečo nie je v súlade s kostolným poriadkom. Ako prví spoznajú, čo nám chýba. Často sú prví, ktorí pocítia následky toho, keď ľudskosť pokrivkáva.

"S nasledujúcim podivným fenoménom sa opakovane stretávam u klientov a návštevníkov seminárov," píše Rolf Sellin v knihe Hypersenzitívni ľudia medzi nami.
V každodenných situáciách sú menej citliví ľudia viac flexibilnejší, schopnejší konať a rozhodovať sa, v extrémne nebezpečných situáciách je to presne naopak. Keď všetci v panike pobehujú z miesta na miesto, sú to práve hypersenzitívni jedinci, kto si zachová chladnú hlavu. Máme prehľad a vieme, čo je nutné spraviť, sme smelí a vieme bojovať.

Zvláštny rozpor. Je to, akoby sme z ničoho nič zaradili novú rýchlosť, určili nové pravidlá. Neschopnosť rozhodovať sa a snaha nespôsobovať ťažkosti sú zabudnuté vlastnosti odrazu vieme celkom presne, čo je dôležité a čo je nutné vykonať.

V tomto stave dokážeme prijať kontakt a životné výzvy. Už len sebadôvera a vedomosť, že dokážeme byť aj suverénni, menia naše životné nastavenie a koncept, v ktorom ži- jeme. Ak hypersenzitívny človek prežije takúto skúsenosť, začne opäť dôverovať životu a jeho výzvam, ktoré mu pomáhajú rásť. Ale pozor: Nesmieme si však tento stav zamieňať s tendenciou, ktorá je u mnohých hypersenzitívnych taká výrazná, a to sklon k podávaniu vysokého výkonu v snahe prispôsobiť sa norme, ktorý často vedie k prepracovanosti.

Obraz hypersenzitivity a náš vzťah k stresu sú veľmi protichodné. Mali by sme sa učiť, ako čeliť výzvam, a trénovať to stále odznova. Najčastejšie sú to naše vlastné automatické reakcie, ktoré stres ešte zvyšujú a dávkujú. Vedomou zmenou procesov je možné riadiť stresové reakcie a zvýšiť svoju tolerančnú hranicu, pokiaľ ide o stres. A s tým nám môže pomôcť aj samotná hypersenzitivita.


Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom zákona, aby boli obchody na Slovensku počas sviatkov zatvorené?
Áno, je to veľmi dobrý nápad
Každý obchodník nech sa sám rozhodne, či bude mať zatvorené alebo otvorené
Nie, pretože niekedy zájdem do obchodu aj cez sviatočný deň
Okrem sviatkov by som zakázal/-a aj nedeľný predaj
Je mi to jedno
Ďalšie ankety