Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Izabela

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Ste precitlivení? Tu sú tipy, ako to využiť!

Autor: WBN/PR, 11. februára 2016 15:45
BRATISLAVA 11. februára 2016 (WBN/PR) - Hoci sa hypersenzitívni ľudia často trápia – sú zraniteľní, náchylní na stres a pochybujú o sebe – táto vlastnosť sa dá využiť v ich prospech. Hypersenzitívni ľudia medzi nami je pútavá kniha o pretlaku pocitov. Pomôže vám pochopiť, prečo sú vysoko citliví ľudia "iní", a nielen to. Možno medzi nich patríte aj vy – veď hypersenzitivitou sa vyznačuje až 20% všetkých ľudí.

kniha


Autor Rolf Sellin je sám hypersenzitívny a preto sa rozhodol napísať knihu pre všetkých ľudí – aj pre tých, ktorí sú ako on, aj pre ich okolie, a aj pre rodičov hypersenzitívnych detí. Podľa autora je hypersenzitivita nadanie pre bohatý vnútorný svet.

Väčšina hypersenzitívnych ľudí si veľmi želá, aby bol svet ľudskejší, a je preto ochotná niečo spraviť. A presne v tom je ich prínos pre spoločnosť. Práve oni sú tí, ktorí ako prví spozorujú, keď sa deje niečo nespravodlivé, keď niečo nie je v súlade s kostolným poriadkom. Ako prví spoznajú, čo nám chýba. Často sú prví, ktorí pocítia následky toho, keď ľudskosť pokrivkáva.

"S nasledujúcim podivným fenoménom sa opakovane stretávam u klientov a návštevníkov seminárov," píše Rolf Sellin v knihe Hypersenzitívni ľudia medzi nami.
V každodenných situáciách sú menej citliví ľudia viac flexibilnejší, schopnejší konať a rozhodovať sa, v extrémne nebezpečných situáciách je to presne naopak. Keď všetci v panike pobehujú z miesta na miesto, sú to práve hypersenzitívni jedinci, kto si zachová chladnú hlavu. Máme prehľad a vieme, čo je nutné spraviť, sme smelí a vieme bojovať.

Zvláštny rozpor. Je to, akoby sme z ničoho nič zaradili novú rýchlosť, určili nové pravidlá. Neschopnosť rozhodovať sa a snaha nespôsobovať ťažkosti sú zabudnuté vlastnosti odrazu vieme celkom presne, čo je dôležité a čo je nutné vykonať.

V tomto stave dokážeme prijať kontakt a životné výzvy. Už len sebadôvera a vedomosť, že dokážeme byť aj suverénni, menia naše životné nastavenie a koncept, v ktorom ži- jeme. Ak hypersenzitívny človek prežije takúto skúsenosť, začne opäť dôverovať životu a jeho výzvam, ktoré mu pomáhajú rásť. Ale pozor: Nesmieme si však tento stav zamieňať s tendenciou, ktorá je u mnohých hypersenzitívnych taká výrazná, a to sklon k podávaniu vysokého výkonu v snahe prispôsobiť sa norme, ktorý často vedie k prepracovanosti.

Obraz hypersenzitivity a náš vzťah k stresu sú veľmi protichodné. Mali by sme sa učiť, ako čeliť výzvam, a trénovať to stále odznova. Najčastejšie sú to naše vlastné automatické reakcie, ktoré stres ešte zvyšujú a dávkujú. Vedomou zmenou procesov je možné riadiť stresové reakcie a zvýšiť svoju tolerančnú hranicu, pokiaľ ide o stres. A s tým nám môže pomôcť aj samotná hypersenzitivita.


Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Koľko eur plánujete minúť na vianočné darčeky?
menej ako 50 eur
50 - 99 eur
100 - 199 eur
200 - 299 eur
300 - 399 eur
400 - 499 eur
viac ako 500 eur
Ďalšie ankety