Krajcer trvá na pokutách v jazykovom zákone

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vláda SR
Zľava. Minister financií Ivan Mikloš, minister kultúry Daniel Krajcer a minister pôdohospodárstva, životného prostredia a regionálneho rozvoja Zsolt Simon počas rozhovoru, pred začiatkom 7. mimoriadnej schôdze vlády SR. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA 23. septembra (WEBNOVINY) – Minister kultúry a cestovného ruchu Daniel Krajcer (SaS) trvá na sankciách, ktoré brzdia rokovania o jeho novele jazykového zákona s Mostom-Híd. Bugárovci dnes neuzavreli diskusiu s Krajcerom.

Most žiada vypustiť pokuty zo zákona, Krajcer je za zachovanie sankcií, ale len ako krajného riešenia. Rezort kultúry a cestovného ruchu víta, že rokovania o jazykovom zákone so stranou Most-Híd pokračujú.

Na druhej strane súčasná podoba návrhu novely zákona nijakým spôsobom nezasahuje do menšinových práv, naopak, rieši otázky, ktoré neupravovala nielen Ficova vláda, ale ani vlády pred ňou,“ uvádza sa v stanovisku ministerstva, ktoré agentúre SITA poskytla hovorkyňa Eva Chudinová.

Podľa rezortu sankcie nijakým spôsobom neohrozujú občanov bez ohľadu na ich národnosť. „Riešia len ochranu jazyka vo vzťahu k verejnosti a nijakým spôsobom zákon nezasahuje do súkromno-právnych vzťahov. Ostatné strany vládnej koalície tento návrh zákona podporujú,“ konštatuje rezort kultúry v stanovisku.

Ak chce vláda posunúť jazykový zákon ešte na októbrové rokovanie, musí ho schváliť do konca týždňa. Most-Híd však nechce, aby sa prijalo urýchlené rozhodnutie.

Nesmieme pripustiť, aby tento zákon naďalej poškodzoval ovzdušie tolerancie a dialógu medzi národnostnými menšinami a väčšinovým národom. Ak už nevieme tento zákon zrušiť, lebo na to nie je momentálne politická vôľa, tak urobme maximum pre to, aby tento zákon prestal šíriť strach v spoločnosti,“ uviedol člen predsedníctva strany László Solymos.

Krajcer po stredajšom zasadnutí vlády avizoval na dnes mimoriadne zasadnutie vlády. Predpokladal, že dovtedy dospeje k dohode s Mostom, no nestalo sa tak. Bugárovci budú o jazykovom zákone diskutovať na dnešnom večernom zasadnutí klubu.

Koaliční partneri sa pri novele nevedia zjednotiť, či postihy zrušiť, alebo len zmierniť. Strany Most-Híd a OKS sú za úplné zrušenie sankcií, strana SaS chcela pokuty ponechať ako možnosť v prípadoch, keď ani napriek upozorneniam nedôjde pri porušení legislatívy k náprave. Krajcer v stredu pripomenul, že sa na predložení zákona na októbrové rokovanie parlamentu dohodol s Mostom-Híd.

Ja si ctím dohody,“ vyhlásil. Dohodou s Bugárom tiež odôvodnil, prečo rokovaniu o návrhu zákona nepredchádzalo klasické medzirezortné pripomienkové konanie. Podľa platného zákona ukladá ministerstvo za porušovanie jazykového zákona pokuty od 100 do 5 000 eur. Krajcer chce po novom na porušovanie legislatívy v prvom rade upozorňovať a poskytnúť subjektom dostatočný čas na nápravu.

Sankcia nebude nástrojom represie

Sankcia nie ako nástroj priamej represie, ale ako krajný prostriedok na ochranu postavenia a používania štátneho jazyka má zmysel, samozrejme, vo vyšpecifikovaných oblastiach,“ vysvetlil Krajcer. Konečnú podobu predkladanej novely mala doriešiť utorková Koaličná rada.

Podľa premiérky Ivety Radičovej sa koalícia v utorok dohodla, že „pokiaľ ide o verejné informácie, informácie, ktoré znamenajú bežné napĺňanie verejnej správy, informácie, ktoré znamenajú dostupnosť základných služieb pre občanov, pokiaľ ide o informácie, ktoré by mohli znamenať riziko ohrozenia života, prírodné katastrofy, tak si nedodržiavanie zákona bude vyžadovať sankcie.“

Novela by mala zrušiť napríklad súčasné ustanovenie, podľa ktorého musí ministerstvo schvaľovať texty na pamätníkoch, pomníkoch alebo pamätných tabuliach, a tak dohliadať na dodržiavanie jazykového zákona. Stavebníci sa budú môcť v prípade potreby naďalej obracať na rezort so žiadosťou o stanovisko, avšak to už nebude prikazovať zákon.

Po novom by sa mala vypustiť nadbytočná povinnosť viesť dvojjazyčne ďalšiu dokumentáciu v školách a školských zariadeniach, v ktorých sa vzdeláva v jazykoch národnostných menšín. Novela navrhuje úplne zrušenie pokút pre príležitostné tlačoviny v jazyku menšín, určené na kultúrne účely, katalógy galérií, múzeí, knižníc, programy kín, divadiel, koncertov a ostatných kultúrnych podujatí.

Novela jazykového zákona má nadobudnúť účinnosť od 1. januára 2011.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniel KrajcerLászló Sólymos
Firmy a inštitúcie Most-Híd