KSK pri projekte Centra Tradičnej kultúry ráta s viaczdrojovým financovaním, s výstavbou kraj počíta v najbližších piatich rokoch

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rastislav Trnka
Rastislav Trnka, predseda Košického samosprávneho kraja (KSK). Foto: www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Košický samosprávny kraj (KSK) ráta pri realizácii projektu Centra Tradičnej Kultúry s viaczdrojovým financovaním. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa predsedu KSK Katarína Strojná. Doplnila, že bližšie informácie o hodnote projektu by mali priniesť výsledky architektonickej súťaže.

„O jej vyhlásení a samozrejme aj jej výsledkoch budeme informovať,“ avizovala.

Priestor na prezentáciu kultúry

KSK pre niekoľkými dňami predstavil projekt výstavby Centra Tradičnej Kultúry. Malo by ísť o kultúrno-spoločenské centrum, ktoré bude určené pre umeleckú komunitu, obyvateľstvo kraja, ale aj pre turistov. S jeho výstavbou kraj počíta počas najbližších piatich rokov. Vyrásť by malo na vlastnom pozemku župy, ktorý sa nachádza v Košiciach, v mestskej časti Nad Jazerom, pri Obchodnej akadémii Polárna.

„Košický kraj má bohatú a rozmanitú kultúru, preto je našou ambíciou vytvoriť funkčný model pre rozvoj jej tradičných aj moderných foriem. Na území kraja aktuálne pôsobí vyše 300 folklórnych kolektívov, z toho 242 dospelých a 73 detských a mládežníckych. O ich rozvoj sa už teraz stará naše Centrum kultúry Košického kraja, ktoré v roku 2022 odštartovalo systematickú podporu folklórnych kolektívov s projektom Klenoty kraja. Vnímame rastúci záujem o naše tradície, a tak sme sa rozhodli priniesť na svetlo projekt Centra Tradičnej Kultúry, na ktorom pracujeme už dva roky a bude len druhým svojho druhu na Slovensku,“ uviedol predseda KSK Rastislav Trnka (nezávislý).

Župa uviedla, že v súčasnosti na východe absentuje jednotný priestor na prezentáciu kultúrneho dedičstva. Centrum Tradičnej Kultúry by malo poskytnúť platformu na prezentáciu živého kultúrneho dedičstva. Má tiež ambíciu prepájať tradície a inovácie.

Verejná architektonická súťaž

„Naším zámerom je aj vďaka novému centru vytvárať a odovzdávať hodnoty pre ďalšie generácie. Ideový zámer centra ráta s javiskovým aj výstavným priestorom, tréningovými priestormi, krojovňou či archívom tradičnej ľudovej kultúry alebo zázemím pre tradičné remeselné aktivity,“ priblížil podpredseda KSK Ladislav Lörinc.

Dodal, že pozitívnu odozvu na projekt zaznamenali aj od mesta Košice a jeho mestskej časti Nad jazerom. Rovnako zdôraznil, že stavať plánujú na vlastných pozemkoch, kde sa nenachádzajú žiadne inžinierske siete, ktoré by ich mohli obmedzovať pri výstavbe.

„V týchto dňoch finalizujeme prípravy verejnej architektonickej súťaže, ktorá bude vyhlásená začiatkom júna,“ doplnil Lörinc.

Prípravy na výstavbu

Na pozemkoch pre výstavbu centra si kraj nechal urobiť geodetické zameranie aj hydrogeologický prieskum, taktiež výškopisné a polohopisné zameranie pozemku.

Rovnako si nechal pripraviť aj inžiniersko – geologický prieskum, 3D model územia, katastrálnu mapu, ortofotomapu a fotodokumentáciu územia, za účelom detailného poznania špecifík.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ladislav LörincRastislav Trnka
Firmy a inštitúcie KSK Košický samosprávny kraj (VÚC)