Ladislav Tichý dá zmeny v prokuratúre na ústavný súd

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ústavný súd potrestal Harabina
Plénum Ústavného súdu SR vyhlasuje rozhodnutie v prípade navrhovateľky ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej vs. predseda Najvyššieho súdu (NS) SR Štefana Harabina. Súd konštatoval, že Harabin je vinný a porušil svoje povinnosti vyplývajúce z povinnosti riadenia súdov a o finančnej kontrole a vnútornom audite tým, že opakovane neumožnil vykonať vládny audit na NS SR. Harabina súd označil za vinného zo závažného disciplinárneho previnenia. Ako disciplinárne opatrenie mu uložil zníženie funkčného platu o 70 percent na obdobie jedného roka. Foto: SITA/Ivan Fleischer

BRATISLAVA 12. augusta (WEBNOVINY) – Zastupujúci generálny prokurátor Ladislav Tichý sa pre nové znenie zákona o prokuratúre obráti na Ústavný súd SR. „Návrh sa pripravuje, otázne je len v akom rozsahu. Určite nám prekáža účasť ministra spravodlivosti SR v rôznych komisiách a vôbec výkonnej moci práve v komisiách. Či už to sú disciplinárne komisie, výberové komisie alebo tvorba našich vnútorných predpisov,“ citovala Tichého pre agentúru SITA hovorkyňa generálneho prokurátora Jana Tökölyová.

Novelu zákona o prokuratúre schválili poslanci parlamentu 28. júna. Počas prípravy a schvaľovania novelu okrem Generálnej prokuratúry kritizovala aj opozícia či Najvyšší súd SR pod vedením Štefana Harabina, prezident Ivan Gašparovič ju nepodpísal. Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka na margo novely vyhlásil, že návrh popiera samostatnosť prokuratúry a funkčnú autonómiu generálneho prokurátora. V osobnom liste ministerku spravodlivosti Luciu Žitňanskú upozornil, že prokuratúra nie je štátnym zastupiteľstvom.

Koaličná zmena fungovania prokuratúry má od októbra priniesť výberové konania na miesta prokurátorov, zverejňovanie uznesení prokuratúry či zrušenie inštitútu právnych čakateľov. Na internete sa podľa znenia novely budú zverejňovať právoplatné uznesenia prokurátorov, ktorými sa skončilo trestné stíhanie, a rozhodnutia disciplinárnych komisií. Prokurátorov nebude vymenúvať generálny prokurátor, ale budú sa vyberať prostredníctvom výberových konaní.

V šesťčlennej výberovej komisii budú traja ľudia za prokuratúru a traja za parlament. Výberové konania budú vždy verejné. Jedinou výnimkou pre obsadzovanie miesta prokurátora bez výberového konania bude preloženie prokurátora na prokuratúru nižšieho alebo toho istého stupňa. Záväzné stanoviská bude vydávať generálny prokurátor na základe stanoviska komisie zloženej z troch zástupcov prokuratúry a troch zástupcov ministra spravodlivosti. Pri odvolaniach voči rozhodnutiu disciplinárnej komisie bude rozhodovať súd.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dobroslav TrnkaIvan GašparovičLadislav Tichý
Firmy a inštitúcie Ústavný súd SR